CPB-raming laat ruimte voor extra's 3 Leah A. toverde de ene na de andere creditcard uit haar zak Jezelf 37 identiteiten aanmeten en reizen maken zonder die ooit te betalen. De Britse die dat flikte stond gisteren voor de rechter. We zien niet dat zo'n creditcard gestolen is, wij zien alleen dat-ie geblokkeerd is Zelfs het Openbaar Ministerie twijfelt nog steeds: heet die Britse oplichtster die genoot van de ene na de andere cruise met de Hol land Amerika Lijn (HAL) maar niets betaalde, nou Michelle F. of tóch Leah A.? Die laatste naam gaf ze op toen ze door de Italiaanse politie in de kladden was gegreg- pen, vlak voordat ze in Venetië aan boord ging van wéér een onbe taalde cruise. Toen justitie in Nederland een vingerafdruk naar Engelse colle ga's doorspeelde, rolde Michelle F. uit de computers: 24 veroordelin gen wegens fraude en diefstal voor een vrouw van 54 jaar met minstens 37 identiteiten! Zelfs in het paspoort van een tante van Leah A. bleek een pasfoto te staan van Leah zelf. 'Cruisepiraat' Leah bleek haar eigen tante te zijn. Verder speuren leverde ook nog aanvaringen met justitie op in Amerika, Duitsland en Canada. De reeks veroordelingen spreidt zich uit over bijna net zo veel jaar tallen als identiteiten: van 1978 tot en met 2023. En vanaf 2014 begon ze onbetaalde cruises met de HAL te maken. Het leven van Leah A. (zoals jus titie in Nederland haar maar noemt) kan je zo verfilmen. Justitie in Nederland beperkte zich gisteren vooral tot die zes nooit betaalde cruises bij de Hol land Amerika Lijn. „Een topje van de ijsberg", denkt het Openbaar Ministerie. Zowel justitie als de HAL denkt dat Leah vele tiental len keren met valse paspoorten en gestolen creditcards heeft gereisd. Maar in Nederland staat ze al leen terecht voor die zes cruises bij de HAL waarvan ze er drie in 2014 en 2015 (tussen steden als Barcelona, Rome en Istanboel) daadwerkelijk genoot. Tijdens de reizen zwaaide ze driftig met ge stolen creditcards uit allerlei lan den: van Libanon tot Ghana en Po len. Alleen al voor het belazeren van de HAL gebruikte ze 46 credit cards voor cadeaus aan zichzelf. Als een creditcard door een eige naar geblokkeerd bleek te zijn, toverde ze altijd weer een andere uit haar zak. „Wij zien niet dat zo'n card ge stolen is, wij zien alleen dat-ie ge blokkeerd is", zegt Sibrand Has sing van de HAL. „Dat iemand dan een andere card pakt, komt va ker voor. Dat is niet raar." Tienduizenden euro's jaste Leah erdoorheen. Ze liep tegen de lamp toen eigenaren van gestolen credit cards geld storneerden. De HAL zag grote geldbedragen verdwij nen en ontdekte via pasfoto's die bij het inchecken van alle reizi gers worden gemaakt, dat achter al die creditcards steeds dezelfde gebruiker opdook: Leah A. De oplichtster zelf ontkende gis teren alles. Ze was slechts bij één schip aan boord gegaan om een vriendin te bezoeken. Daardoor was haar pasfoto in de systemen van de HAL terechtgekomen. Ook beweert Leah een wees huis in Gambia te runnen en een adres in Amsterdam te hebben. Haar rijke moeder die bij de BBC werkt, zou haar financieren. Maar voor alles wat ze zei kon justitie geen aanwijzing vinden. Niet alles is ook van belang voor haar strafzaak in Nederland. Het Openbaar Ministerie eiste voor de fraude rond zes onbetaalde crui ses twee jaar cel. „We denken dat achter haar fraude een hele organi satie met andere mensen zit", zegt Sibrand Hassing van de HAL. „Omdat ze toch ook startkapitaal nodig had en bleek te hebben." Voor de cruisemaatschappij is van belang te achterhalen wie Leah A./Michelle F. precies is. De rederij wil per se de 260.000 euro aan onbetaalde rekeningen terug halen. Maar krijg dat maar eens voor elkaar bij een vrouw met 37 identiteiten. Die verwachtingen spreken Haag se bronnen uit richting Prinsjes dag, als de regering de begroting voor 2017 presenteert. De door de Brexit afgezwakte groeiraming die het Centraal Plan bureau (CPB) gisteren naar buiten bracht, zal geplande extra investe ringen van 1,2 miljard in zorg, vei ligheid, defensie en onderwijs niet meer dwarsbomen. De reden voor het optimisme: de overheidsfinanciën staan er door gestegen belastinginkomsten goed voor en het begrotingstekort zal over 2027 maar beperkt zijn (0,6 procent). „Deze raming laat genoeg ruim te om alle coalitieafspraken na te komen", zegt een ingewijde. „Ook de minnen in de koopkrachtplaat jes voor volgend jaar zullen wor den weggewerkt, daar bestaat bre de overeenstemming over." De koopkracht van werkenden verbetert in 2027 weliswaar naar verwachting met 1,1 procent, maar uitkeringsgerechtigden en gepen sioneerden gaan er dan waar schijnlijk toch op achteruit met respectievelijk 0,1 en 0,7 procent. De komende tijd gaat het kabi net praten over de verschillende departementale begrotingen voor 2017, terwijl ambtenaren de gevol gen van de CPB-koopkrachtcijfers zullen omzetten naar overzichtelij ke grafieken. Over een paar weken kunnen de coalitiepartijen dan ge zamenlijk aftikken hoe de repara tie van de minnen eruit zal zien. Minister Henk Kamp (Economi sche Zaken) is gematigd positief. Volgens hem is het zaak realis tisch te blijven. „Door de intensie ve handelsrelaties met het Vere nigd Koninkrijk zorgt de Brexit voor onzekerheid en heeft daar mee een merkbaar effect op onze groei", aldus Kamp. De minister stelt dat het kabinet de afgelopen jaren hard heeft ge werkt aan het economisch herstel en dat ook blijft doen. PvdA-leider Diederik Samsom riep het kabinet gisteren onmid dellijk op om maatregelen te ne men en zo ouderen en mensen met lage inkomens extra tege moet te komen. „We verwachten ook dat het kabinet werk maakt van de gevraagde investerings agenda om de werkloosheid ver der te laten dalen." De VVD vindt dat er nu 'binnen de mogelijkheden' een goede be groting voor 2017 moet komen. woensdag 10 augustus 2016 Met tientallen aliassen jaren gratis op cruise Victor Schildkamp Rotterdam Sibrand Hassing, HAL Extra investeringen in zorg en veiligheid komen niet in ge vaar door de verzwakte econo mische vooruitzichten. Ook het koopkrachtverlies van ouderen kan worden gerepareerd. Edwin van der Aa Den Haag De afgezwakte groeiraming van het CPB zal geplande extra investeringen van 1,2 miljard in zorg, veiligheid, defensie en onderwijs niet dwarsbomen. Lees verder op pagina 16 Brexit kost zeker half procent Rotterdam, haar tolk. il de voor in Rechts tolk. ILLUSTRATIE vvtöcptLitN DE GROOT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 3