Eten, drinken en muziek op nieuw festival in Goes WALCHEREN 7 Ritthemse ringrijder gaat na gouden jubileum nog wel even door Zaterdag doet hij voor de vijftigste keer mee aan het ringrijden in zijn 'eigen' Ritthem. Fanatiek is Leo de Vis ser (64) nog steeds als-ie eenmaal op een trekpaard zit. Maar, hoewel hij er in zijn be ginjaren wel voor werd uitge maakt, een echte 'broodriejer' is hij nooit geweest. Op zijn veertiende reed De Vis ser een paar rondjes op een trek paard tijdens het dorpsfeest in woonplaats Ritthem. „Kijk maar of je er op blijft zitten", zei zijn va der. Leo galoppeerde zonder dra len een paar rondjes om de kerk en was verkocht. Een jaar later leende hij merry Mirza van Izaak Ovaa en zaterdag doet hij voor de vijftigste keer mee aan de ringrij- derswedstrijd in zijn dorp. De Visser miste geen enkele edi tie sinds hij in 1967 voor de eerste keer meedeed. Eén keer was hij met Mieke en zijn nog toekomsti ge schoonouders op vakantie el ders in Nederland. Door 'even op en neer' te gaan met de trein hoef de hij de jaarlijkse ringrijderswed strijd niet te missen. „Sinds die keer stemmen we de vakanties er maar op af', lacht vrouw Mieke. Het ringrijdersvirus heeft de bioboer al een halve eeuw in zijn greep. Hij nam niet alleen deel aan honderden wedstrijden op een paard of in een sjees, maar zet te zich ook bestuurlijk in. Hij zat zowel bij het Ritthemse Ons Kla verblad als bij de Zeeuwse Ringrij- ders Vereniging zo'n kwart eeuw in het bestuur én was van beide clubs ongeveer een dozijn jaren voorzitter. De betrokkenheid is er nog steeds, maar drie keer in de week oefenen, is er al lang niet meer bij. „Toen ik begin jaren zeventig zelf paarden had, oefende ik tijdens het seizoen een paar keer per week. Daarom noemden anderen, die bijna nooit mét of zonder paard oefenden, me broodriejer. Niet dat er veel te verdienen was met ringrijden. Met een onkosten vergoeding was je al dik tevreden, maar het ging om de bekers." De mooiste die Leo ooit binnen haalde, was de wisselbeker van de topwedstrijd in Middelburg: het kleinood dat koningin Beatrix maakte. „Ik heb in mijn carrière ook elf of twaalf pollepels gewon nen. Zo'n lepel verdien je als je de meeste ringen steekt tijdens de laatste twee ronden." Het mooie van het ringrijden zit hem in de nostalgische folklore -veel wed strijden zijn in Walcherse dracht- én in de sportieve strijd. „Als de beste deelnemers gelijk eindigen, moet er worden gekampt: dat houdt in dat er barrages worden gereden. Ik moest eens vijfentwin tig keer kampen vóór er een win naar was." Leo relativeert de uit slag van een wedstrijd wat meer dan vroeger. Oefenen doet hij zel den en zo intensief als jongeren te genwoordig heeft hij nooit ge traind. Maar toen hij onlangs om de tweede plaats moest kampen met een jongen van veertien werd winnen wel een erezaak. Lachend: „Ik liet de winst echt niet aan de jongen. Die heeft nog vijftig jaar om prijzen te winnen." Katoen XL - zaterdag op het Bleek veld - is een initiatief van brasse rie en hotel Katoen. De zaak ging ruim een jaar geleden open. „Maar we willen meer bieden dan alleen de brasserie en het hotel", zegt Vi vian Diephout, die de zaak samen met echtgenoot Ron Diephout be stiert. „Aangezien de gemeente in de zomer heel erg open staat voor evenementen, leek het ons leuk om ook iets op touw te zetten. Dat het samenvalt met de kermis maakt het alleen maar leuker. Het is toch mooi dat er dan op meerde re plekken in de stad iets te bele ven valt?" De eigenaren van Katoen wer ken voor Katoen XL samen met een evenementenbureau dat kaas heeft gegeten van de opzet van dergelijke evenementen. „Want als wij iets doen, willen we het goed doen", zegt Diephout. „Zo iets kost veel tijd en wij hebben ook nog een zaak draaiende te houden." De eigenaresse hoopt dat Katoen XL een terugkerend evenement wordt. Als het een groot succes is, zit er misschien nog wel groei in. „Nu gebruiken we maar een deel van het plein, maar wie weet wat de toekomst brengt." DJ Michel de Hey is zaterdag de grootste naam. Verder maken Ben- Het leek ons leuk in de zomer iets op touw te zetten jamin Scott. Chillerz, Janick Me- groot, Kauffman, Robut Schruns en Tony La Porte hun opwach ting. Maar Katoen XL is meer dan dance alleen. Eten en drinken spe len ook een belangrijke rol. Zo kunnen speciaalbieren worden ge dronken en maken de koks van ka toen lekkere hapjes op de barbe cue. Kunstenaar Barre Verkerke zal het Beekveld - het cultuur plein van Goes - aankleden. woensdag 10 augustus 2016 Leo de Visser is nooit een echte 'broodriejer' geweest René Hoonhorst a Leo de Visser neemt zaterdag voor de vijftigste keer deel aan de ringrijderswedstrijd in zijn woonplaats Ritthem. Zo lang hij gezond blijft en er lol in houdt, stopt De Visser (64) niet. Leo de Visser tussen twee van zijn zes trekpaarden. Elena (links) en Anna hoeven zaterdag waarschijnlijk niet aan de bak. foto ruben oreel Wie nog een kaartje wil voor het nieuwe Goese dance-evenement Katoen XL moet snel zijn. Van de zevenhonderd tickets gingen er al zo'n zeshonderd van de hand. Rob Paardekam Goes —Vivian Diephout Kaarten kosten tien euro; te be stellen op katoengoes.nl/tickets

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 39