21 tackelt Maart je de kapitein: of ze straks even mag sturen. „Geregeld!" meldt ze tevreden, terwijl ze met haar mobieltje op een selfiestick de ene na de andere foto maakt. En pas sant bestelt ze bitterballen, om die op aanraden van Atie weer af te bestel len; eerst maar eens uitvaren. Maart je woont in Kortgene en werkt sinds januari bij De Kaai. Ze tekent 'zentangles': intrigerende, bijna hypnotiserende patronen. Maartje: „Ik heb een laag IQ, maar daar heb ik geen last van. Snap ik iets niet, dan zeg ik dat gewoon. Ik ben gelukkig. Dan is zo'n getal toch niet belangrijk?" Vorig jaar woonde ze nog in Zeeuws-Vlaanderen, maar haar moe der haalde haar daar weg. „Ze sjoe melden met mijn pgb. Ik had een poes en haar eten, kattenbakkorrels en bezoekjes aan de dierenarts be taalde ik zelf. Maar de leiding deed alsof zij alles betaalde. En de vergoe ding hielden ze zelf. De poes mocht niet mee, dat vond ik erg." Mossel- en oesterkotters varen ons tegemoet. Dromerig kijkt Els uit over het rimpelloze water. „Let maar op, morgen tekent ze al die boten", zegt Cor. Els tekent ook graag bomen, in allerlei kleuren, fluistert ze. Els houdt van dieren. En van haar zuurstokroze EVEN VOORSTELLEN slippers en horloge. „En weet je wat ze heel goed kan?" zegt Maartje. „Pannenkoeken bakken, met kaas." Cor begeleidt Els en haar collega's vooral op technisch gebied. „De crea tiviteit van de kunstenaars kan vrije lijk stromen. Deze mensen zijn volle dig zichzelf; ze vragen zich niet af of hun werk esthetisch verantwoord is. Hun puurheid en onbewuste zelfver trouwen ontroeren me zeer." Atie is het roerend met Cor eens. „Gêne die normaalbegaafde mensen vaak erva ren, is hen vreemd." De zon breekt door en Daniëlla zet haar zonnebril maar eens op. Wat doet ze bij De Kaai? „Tekenen." Hoe vaak? „Elke dag." Hoe voelt dat? „Blij." Heeft ze vaker gevaren? „Nee." En? „Leuk!" We zijn een half uurtje onderweg: tijd voor chips. Maartje slaat gedecideerd af: „Van chips word je dik, dus nee, dank je." Ha, daar is de kapitein. Of Maartje even wil sturen. Maartje schiet de stuurhut in om trots het roer ter hand te nemen. De overige opvaren den - een buslading senioren - wil nu ook sturen. Na een dik halfuur vindt de kapitein het welletjes. En de bestemming is in zicht: een zand plaat vol mollige zeehonden. „Kijk nou eens!" roept Atie. „Jaaaaaa!" juicht Daniëlla. Zo'n veertig zeehon den liggen in de zomerzon. Ze lijken gewend aan pottenkijkers; we varen tot vlak bij de zandplaat, maar de dieren geven geen krimp. Onze 100 pop-gasten genieten, turend door hun verrekijkers. „Die rossige is leuk", lacht Atie. „En kijk, een baby!" „Jaaaaaa!" roept Daniëlla klappend. Als we uitgekeken zijn, wendt de kapitein de steven richting Yerseke. Van zeehonden spotten krijg je trek. Het is tijd voor friet met bitterballen en limonade. „Mag ik een biertje?" vraagt Maartje. Dat mag. Serveerster Mireille wil van Maartje weten of ze heeft genoten. „Ik wel", straalt ze. „Jij ook?" Mireille knikt. „Snap ik", zegt Maartje. „Die leuke zeehonden zie jij iedere dag!" Het bonnetje ..€100 woensdag 10 augustus 2016 Pl Spanning op de Oosterschelde: wie ziet als eerste een zeehond? FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN zeehonden zie jij dagelijks Cor van Gils (67) uit Goes, kunste naar en vrijwilliger bij De Kaai Atie Verburg (67) uit Heinkenszand, taalvrijwilliger Maartje Schijndel (29) uit Kortgene, kunstenaar Els de Ruijter (54) uit 's-Graven- polder, kunste naar Daniëlla Waal (47) uit Kruinin- gen, kunstenaar Rondvaartboot: 5 x €14,50 min 10% groepskortingcrk ,c Chips, friet™, naise, bitterballen, frisdrank, één biertje 00 f00i€34,75 Totaal..

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 21