Rusland gaat sancties tegen T urkije afschaffen 10 NI Zakenman helpt Erdogan uit de brand De handdruk van Poetin en Erdogan is het sluitstuk van een knap staaltje van stille diplomatie. Over vele schijven en via de 'Kazachstan-route'. De vondst is het woord 'izvinite', dat sterker is dan 'sorry' maar minder zwaar dan 'excuus' woensdag 10 augustus 2016 Erdogan en Poetin gisteren in het Konstantin Paleis bij St. Petersburg in Rusland, foto Alexander zemlianichenko/ap Rotterdam/Ankara Eind april. Turkije lijdt al ruim vier maanden onder Russische sancties. Hotels en stranden zijn leeg. Russische toeristen bijven weg. Turkse landbouwers kunnen geen groente en fruit meer naar Rusland exporteren. Recep Tayyip Erdogan en zijn re gering zijn het erover eens: hier moet een einde aan komen. Maar de president wil de ruzie met Vla dimir Poetin niet beëindigen met De sancties die Rusland tegen Turkije heeft ingesteld, worden de komende tijd stapsgewijs afgebouwd. Dat heeft de Russi sche president Vladimir Poetin gisteren in Sint-Petersburg toe gezegd aan zijn Türkse ambt genoot Recep Tayyip Erdogan. Rusland zal zijn markten voor de Turkse voedselimport eind van het jaar weer openen. Ook de Russische chartervluchten naar Turkije zullen 'binnenkort' worden hervat. Rusland en Turkije willen de betrekkingen zo snel mogelijk normaliseren. De gesprekken waren 'veelomvattend en nut tig', aldus Erdogan die Poetin ook bedankte voor zijn telefoon tje na de mislukte staatsgreep een knieval. Hij is en blijft ervan overtuigd dat zijn luchtmacht in november terecht een Russisch ge vechtsvliegtuig heeft neergehaald. Het Turkse luchtruim bij Syrië moest worden verdedigd. Maar hoe stel je Poetin tevreden? De Rus is woedend over de 'dolks teek in de rug'. In de laatste week van april praat Erdogan bij met de aller hoogste militair, luitenant-gene raal Hulusi Akar. Zij meten de temperatuur in de Turkse strijd krachten, door hun roerige verle- media vorige maand. „Dat bete kende veel voor me", aldus de Turkse president. Het bezoek van Erdogan aan Sint-Peters- burg was de eerste stap in de toenadering tussen de twee lan den. De betrekkingen raakten ernstig bekoeld toen Turkije vo rig jaar een Russisch gevechts vliegtuig uit de lucht schoot bij de grens met Syrië. Rusland steunt het Syrische regime van president Bashar Assad, terwijl Turkije rebellen in Syrië steunt. Vladimir Poetin meent dat hij en Erdogan de meningsverschil len over het conflict in Syrië kunnen overbruggen. „Ik denk dat het mogelijk is om onze standpunten en benaderingen op elkaar te laten aansluiten." den van staatsgrepen altijd een bron van zorg. Akar staat bekend als een 'goed strateeg', trouw aan de regering en aan het NAVO- bondgenootschap dat hij op hoge posten heeft gediend. Akar, zo be vestigt Erdogans woordvoerder Ibrahim Kalin, vertelt de presi dent dat hij misschien een oplos sing weet. Die oplossing heet Cavit Caglar, een Turkse textielbaron die onder meer zaken doet met de Russi sche Federale Republiek Dage stan. De in Griekenland geboren Turk (1944) onderhoudt een uit stekende relatie met de president daarvan, Ramazan Abdulatipov. Die is op zijn beurt weer bevriend met Joeri Oesjakov, een van Poe- tins topadviseurs. Voor Erdogan is Caglar een be trouwbaar 'kanaal'. Caglar diende in de jaren 90 als minister in de re gering van premier Süleyman De- mirel en is zeer vaderlandslie vend. Hij stelde in 1999 zijn privé- vliegtuig ter beschikking aan de Turkse veiligheidsdienst MIT om de met hulp van de CIA gearres teerde Koerdische PKK-leider Ab dullah Öcalan op te halen in Ke nia. Caglar heeft één zwart randje. Begin deze eeuw verkeert hij even in financiële problemen. In 2004 krijgt hij een korte celstraf we gens corruptie. Voor Erdogan is dat, aldus een reconstructie van de Turkse krant Hurriyet, geen be letsel. De generaal heeft hem over tuigd. Op 30 april geeft de president opdracht Caglar te vragen om be middeling. Er wordt gewerkt aan een ontwerptekst voor een brief aan Poetin. Caglar en Abdulatipov leggen contact tussen Ankara en Moskou. In mei en begin juni stort de stille diplomatie zich op de inhoud en vorm van Erdogans brief. Het opstellen ervan verloopt moeizaam. Op 22 juni krijgt Erdogans woordvoerder Kalin een dringend telefoontje uit Kazachstan. Presi dent Nazarbajev heeft in het Kremlin gesproken met Poetin en laat weten dat 'als Erdogan bereid is de brief te versturen, Poetin die graag wil ontvangen'. Het spel is op de wagen. Een dag later laat Ka zachstan weer 'dringend' van zich horen. President Nazarbajev is ge land in het buurland Oezbekistan voor een bijeenkomst van de Sjanghai-samenwerkingsorganisa- tie, waarbij Rusland, China en Centraal-Aziatische landen zich hebben aangesloten. Nazarbajev spreekt daar opnieuw met Poetin. 'Het zou mooi zijn als de brief er dan is', laat de Kazachse president weten. Met hulp van Kazachse diploma ten en Russische tolken in Ankara wordt voldaan aan de eis van Erdo gans de woorden 'excuus' en 'com pensatie' te vermijden. In de brief bezigt hij izvinite, een Russisch woord dat sterker is dan 'sorry' maar minder zwaar dan 'excuus'. Een knieval wordt vermeden. Erdogan ondertekent de brief en er begint een race tegen de klok. Op 24 juni, om drie uur 's nachts, vertrekt uit Ankara een vliegtuig richting Poetin. Eerst wordt in Istanboel Caglar opge haald. Op het laatste nippertje krijgt het toestel toestemming over Georgië te vliegen. Ook Azer beidzjan en Turkmenistan geven laat groen licht. Maar Oezbekistan weigert. Het luchtruim is vanwe ge de top dicht. Als het vliegtuig boven Turkmenistan cirkelt en de brandstof opraakt, schiet Nazarba jev zijn Oezbeekse collega Islam Karimov aan op de top opdat 'zijn bezoek uit Turkije' alsnog kan lan den. In Tasjkent is Nazarbajev de eer ste die de brief onder ogen krijgt. Hij zegt: „Dit is oké." Pas dan hoort de Turkse delegatie dat Poe tin in de kamer ernaast zit. Diens topadviseur Oesjakov komt erbij en hoort van de Kazachse presi dent dat de briefin orde is: „Het is nu aan jullie." Oesjakov steekt weer over en komt snel daarna te rug. Poetin is akkoord, hoewel hij vindt dat de Turkse positie in het voordeel is door het gebruik van het woord izvinite. Op 27 juni, in Moskou, meldt het Kremlin offici eel dat de ruzie met Turkije is bij gelegd. Erdogan heeft zijn zin. Weer vrienden, met dank aan reizende textielbaron

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 10