De auto vertelt over het ongeluk Waarschuwende bordjes bij glijbaan Meer boeren steken geld in zonnepanelen 2 ZEELAND Vanaf 8 jaar Recreatie Koks die kreeft stomen in plaats van koken, moeten uitkijken. De dierenpolitie waakt. DIERENPOLITIE WAARSCHUWING Commentaar Na een lange proefperiode begint de politie bijna overal met het uitlezen van de elektronische gegevens die auto's bewa ren. Zo wordt het blik een getuige die belangrijke informa tie kan geven over de toedracht van een ongeluk. Hoe snel reed de bestuurder? Remde hij of gaf hij juist gas? Voor dat soort vragen hoeft de politie slechts de stekker in de auto te steken. Dan komt de Event Data Recorder met de informatie. De huidige computer techniek in auto's kan veel. Neem het anti-blokkeersysteem. Dat is inmiddels gemeengoed. Daarom ziet de politie geen remsporen meer. Dus ligt het voor de hand de data uit de auto als 'remspoor' te gebruiken. Dit is een goede aanvulling op de verklaringen van de betrokkenen. Al was het alleen maar omdat die zich de schok kende paar seconden rond een ongeluk niet precies herinneren. Uit het oogpunt van privacy is de registratie van dit soort autoge- gevens niet prettig. Je kunt geen ritje meer maken of het wordt er gens vastgelegd. Niemand kan garanderen dat die data vroeg of laat niet op straat komen te liggen. Maar de voordelen van het af tappen van de autocomputer zijn groot. Het big-brothereffect zal automobilisten voorzichtiger maken. En voor de juridische afwik keling van ongelukken zijn de gegevens nuttig. Het is wel vreemd dat nog niet alle politieregio's de data gaan ge bruiken. Zeeland zou ook mee moeten doen. Verder lijkt het wen selijk dat autofabrikanten gelijke systemen gaan toepassen en dat die snel toegankelijk zijn voor justitie. Daar is Europese wetgeving voor nodig. Die kan aansluiten bij de invoering van de e-call, waar bij de auto na een ongeluk zelf om hulp belt en de plaats door geeft. Dat automatische alarmsysteem is verplicht vanaf april 2018. Tijd genoeg om ook het gebruik van de EDR goed te regelen. Het big-brothereffect zal automobilisten voorzichtiger maken Aan weerszijden van de toegang tot de glijbaan bij het Nolleplein in Vlissingen prijken sinds kort twee waarschuwingsbordjes. Op de bordjes, geplaatst door de gemeen te Vlissingen, staat een gebodsbord met waarschuwende teksten. Bo venin het bord staat 'Gebruik op ei gen risico' en onderin 'Vanaf 8 jaar'. De stevige bordjes vervangen eerdere waarschuwingsstickers met dezelfde teksten. De stickertek sten waren vorige maand al niet meer te lezen. Een boze Vlissinger spande kippengaas voor de glij baanopening, omdat hij het speel tuig gevaarlijk vindt, zeker voor jonge kinderen, die er met 'een rot- vaart' uitvliegen. Wethouder Josep hine Elliott bezwoer, onder meer voor deze krant en de SBS6-came- ra, dat de glijbaan door een erkend keuringsbureau is getest en 'voor alle leeftijden geschikt is' bevon den. Ze voegde er wel aan toe dat ouders van jonge kinderen zelf moeten beoordelen of hun kind wel of niet aan de glijsensatie toe is. Om een indicatie te geven vanaf welke leeftijd de baan geen pro bleem op kan leveren, is 8 jaar aan gehouden. Elliott benadrukte dat er geen klachten op het gemeente huis waren binnengekomen. Gebruik op eigen risico Almanak De vergaderingen op het Mid delburgse kantoor zijn bedoeld om ideeën uit te wisselen en duidelijke afspraken te maken. Het meest recente overleg vol deed volstrekt niet aan deze uit gangspunten. Het ging falie kant mis door een combinatie van verwarrende woordkeuzes, gebrekkige kennis en Oostindi- sche doofheid. Want wat, wierp een aanwezige tegen, is er mis met auto's én fietsers én skateboarders op de Recreatie- verdeelweg in Renesse? „Die heet toch niet voor niets zo?" Gestolen foto's keren terug PERKPOLDER Provincie zoekt oplossing haven Kunstspoor in Noord-Beveland YERSEKE Procedure kerk gaat weer verder peens was daar die melding. In Yerseke was een restaurant dat levende kreeften niet - zoals gebruike lijk - in kokend water bereidde, maar stoomde. Voor Sandra Go- mersbach van de dierenpolitie Oos- terschelderegio het sein om op on derzoek uit te gaan. Was dit een in cident, of een nieuwe bereidings wijze die in populariteit won? En wat betekende het voor de dieren? „Ik weet nu dat in meerdere restau rants op deze manier kreeften be reid worden", zegt de agente be slist. „Als je ze in kokend water gooit, stroomt dat water direct naar binnen en drukt de lucht uit de kieuwkamers. Ze gaan gelijk stuk. Stoom echter, werkt van buiten naar binnen. Wat er precies ge beurt, is nog onduidelijk, maar het hele proces duurt langer." Het restaurant waarover een mel ding binnenkwam, heeft inmiddels bezoek gehad van Gomersbach. „Ik heb de eigenaar gevraagd ermee te stoppen. Mijn verzoek werd met verbazing ontvangen. Het was wel duidelijk dat niemand zich ervan bewust was dat het dier hierdoor langer pijn leed." Levend gevild Ook garnalen en mosselen gaan le vend het kokende water in. En pa lingen worden levend gevild. „En dan zou dit opeens niet mogen?", vraagt Jaap Geleijnse zich af. Gele- ijnse is voorzitter van de vereni ging van beroepsvissers op de Oos- ter- en Westerschelde en Voordel ta. „Ik heb de indruk dat hier wordt aangestuurd op een soort proefpro ces: is dit legaal, of niet? Iemand kan pas een boete krijgen als hij in overtreding is. Dat zal dan eerst be wezen moeten worden." In het persbericht dat de politie deed uitgaan, wordt aangekondigd dat er proces-verbaal wordt opge maakt 'mochten zich in de toe komst meer van dit soort situaties voordoen'. Vooralsnog is er geen strafrechtelijk onderzoek geopend. Goes Een kwart van de akkerbouwers en vollegrondsgroentetelers wil zonnepanelen aanschaffen. Waar boeren de afgelopen jaren wat minder in duurzame energie in vesteerden, zijn ze nu meer bereid om de portemonnee te trekken. Dat staat in de Akkerbouw- Scanner 2016 van marktonderzoe ker AgriDirect, dat hiervoor jaar lijks telers bevraagt. Op dit mo ment beschikt zo'n 24 procent van de akkerbouwers en 21 pro cent van de vollegrondsgroentete lers over zonnepanelen op het be drijf. Uit het onderzoek blijkt dat nog een kwart plannen heeft voor zonne-energie. Overigens heeft akkerbouwend Nederland niet stilgezeten. In vier jaar tijd is het aantal zonnepane len op bedrijven meer dan verdrie dubbeld. Waar in 2013 nog 7,4 pro cent van de akkerbouwers en 6 procent van de vollegrondsgroen tetelers zonnepanelen op het be drijf had, is dit percentage nu res pectievelijk 23,9 en 21,0 procent. AgriDirect voorziet groei, want ruim 23 procent van de akkerbou wers en 26,5 procent van de groen tetelers zal investeren in zonnepa nelen op bedrijfsdaken. dinsdag 9 augustus 2016 li René Hoonhorst Vlissingen Een nieuw waarschuwingsbord je bij de glijbaan. Tip? redactie@pzc.nl KWADENDAMME De drie gestolen foto's van de expositie Dijken van Wij ven in de Zwaakse Weel ko men terug. Kunstenares Carla Kesteloo laat de kunstwerken opnieuw af drukken. Ook in de afgelo pen week was er weer spra ke van vandalisme. Tekst bordjes zijn weg. „Kwajon gensstreken", zegt mede-or ganisator Betsy de Jonge. Ondanks de tegenslag is er ook tevredenheid. De expo sitie trekt veel bezoekers. 'We zijn ermee bezig', geeft de provincie als reactie op het dichtslibben van de voormalige Veerhaven bij Perkpolder. Het zomerveer Perkpolder-Hansweert moet daardoor enkele af vaarten laten schieten. De provincie meldt 'een praktische oplossing te zoe ken, zoals het combineren van geplande werkzaamhe den in de veerhaven'. Een termijn is niet ge noemd. COLIJNSPLAAT Gele Kunstspoorvlaggen wijzen de laatste twee weekenden van augustus weer de weg naar artistiek werk van 35 Noord-Beve- landse kunstenaars en 13 gastexposanten. Hun werk is dan van 11.00 tot 17.00 uur te zien op allerlei loca ties in en om de Noord-Be- velandse dorpen. In proef- boerderij Rusthoeve in Co- lijnsplaat is een overzichts expositie te zien met van ie dere kunstenaar één werk. De procedure voor een nieu we kerk van de gereformeer de gemeente in Yerseke wordt hervat. Hij heeft an derhalfjaar stilgelegen, om dat het bestemmingsplan be ter moest worden onder bouwd. Onderzoekers con cluderen dat de kerk nood zakelijk is en dat verkeer geen overlast geeft. Q Pijnloos bereiden graag Ondine van der Vleuten Yerseke Frank Balkenende

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 73