Zaakgelastigde Luxe barbecue Postcode Loterij kan gevaarlijk zijn 6 NI 82-jarige Akihito van Japan vindt het mooi geweest De 125ste keizer van Japan maakt het onbespreekbare bespreekbaar en schrijft daarmee geschiedenis. Zoon imam uit Nederland roept op tot moord Chinese toerist belandt in azc De keizer heeft gespro ken en hij is erg moe. De Japanners beleefden gisteren een zeldzaam mo ment. Het was de derde keer in de geschiedenis van het land dat een keizer, die lang de goddelijke status had, zich in een boodschap richtte tot gewone stervelingen. Dramatische momenten waren dat tot nu toe geweest: op 15 au gustus 1945 maakte de toenmali ge keizer Hirohito op de radio de overgave van Japan bekend aan het einde van de Tweede Wereld oorlog. Zijn opvolger Akihito richtte zich als eerste op televisie tot de natie op 11 maart 2001, vijf dagen na de drievoudige ramp die het land had getroffen: een aardbeving, tsunami en kern ramp in Fukushima. 8 augustus 2016 zal nu ook de Japanse ge schiedenis ingaan, zij het dat de aanleiding voor het mediaoptre- den gelukkig geen oorlog of na tuurcatastrofe is. Zonder expliciet uit te spreken dat hij er na 27 jaar echt mee wil stoppen, hintte kei zer Akihito (82) dat het door zijn leeftijd en fysieke gesteldheid steeds moeilijker wordt al zijn re presentatieve functies uit te voe ren. Akihito lag de afgelopen ja ren in het ziekenhuis voor een maagbloeding, voor zijn prostaat en hij heeft hartproblemen. Voor veel oudere Japanners was het een schok. Een Japanse keizer sprak nooit over een zwak gestel en al helemaal niet en public. Als of God toegeeft dat je op hoge leeftijd last van pijntjes krijgt. Dat een keizer vervolgens sugge reert dat het in ieders belang zou zijn af te treden was tot voor kort volslagen ondenkbaar. Want Ja panse keizers regeren tot ze dood gaan. En dan komt er een opvol ger die geen vrouw mag zijn. Gezien slechte ervaringen met Akihito's lang zittende voorgan ger verbiedt de grondwet het staatshoofd ook maar de minste politieke inmenging. Dus woor den als 'troonsafstand' of'abdica tie' zijn volslagen taboe. Formeel gaf keizer Akihito daarom de me ning 'van een individu' over de zwaarte van de taak van de kei zer. Niemand kon zijn woorden misvatten. „Als ik zie dat mijn fit heid geleidelijk minder wordt, maak ik me zorgen dat het moei- Mijn fitheid wordt minder en het kan moeilijk worden mijn taak uit te voeren lijk voor me kan worden mijn ta ken uit te voeren zoals ik dat tot nu toe heb gedaan als symbool van de staat." De afgelopen jaren had de kei zer al enkele taken overgedragen aan kroonprins Naruhito, zijn be oogde opvolger. Die verving hem deels toen zijn vader in het zie kenhuis lag. Maar een regent is geen oplossing, vindt de oude Akihito. „Ik denk niet dat het mo gelijk is om de activiteiten en de plichten van de keizer als sym bool van de staat voortdurend te blijven verminderen." Volgens de Japanse media zou de keizer zich voor zijn ongeken de openhartigheid hebben laten inspireren door het waardige af treden van koningin Beatrix in 2013 en van paus Benedictus XVI in datzelfde jaar. Voordat de Japanse grondwet eventueel gewijzigd kan worden, moet Akihito eerst begrip van zijn onderdanen kweken - sympa thie is er al. Blijkens peilingen zou 85 procent van de Japanners de argumenten van de bejaarde keizer onderschrijven en de grondwet willen wijzigen. NRC verwijdert spotprent ROTTERDAM Een luxe barbe cue die de Postcode Loterij aan ruim 19.000 deelnemers heeft verkocht, is ondeugdelijk. Dat blijkt uit een brief die de goede- doelenloterij recent heeft rondge stuurd. De barbecue, die deelnemers eerder dit jaar konden winnen of kopen voor 39 euro (adviesprijs 99,99 euro), was vooraf getest en goedgekeurd. Gebruikers begon nen echter vrij snel te klagen dat de witte ketel, waar de kolen in zitten, onvoldoende hittebesten dig zou zijn. Dit kan volgens de Postcode Loterij zelfs 'gevaarlijke situaties' opleveren. „Wij advise ren u daarom dringend deze bar becue niet te gebruiken", schrijft de organisatie. Volgens een woordvoerster kwamen de afgelopen twee we ken achter elkaar zeven vergelijk bare klachten binnen. Daarop zijn die barbecues nader onder zocht. „We vinden dit een zeer vervelende situatie en nemen de klachten serieus. Al moet het goed gaan als mensen de instruc ties in de handleiding volgen." De Postcode Loterij neemt des ondanks geen enkel risico en gaat nu bij alle gewonnen en ge kochte barbecues het gevaarlijke onderdeel vervangen. Mensen krijgen de nieuwe ketel eind ok tober thuisbezorgd. Het tijdelijke hoofd van de Turk se ambassade in Den Haag, Kur- tulus Aykan, stelde in het inter view dat Turkse Nederlanders die 'geïnfiltreerd' zijn in de Gülenbeweging 'vroeg of laat door onze diensten wordt opge spoord'. Hij doelde daarmee op de na men van Turkse Nederlanders die op social media worden ge noemd als aanhangers van Gülen, die verantwoordelijk wordt gehouden voor de misluk te coup in Turkije. VVD-Kamer lid Han ten Broeke vindt dat mi nister Koenders tekst en uitleg moet vragen aan de Turkse rege ring vanwege 'de verregaande be wering' van Aykan. In scène gezet Ook wil Ten Broeke dat Koen ders Aykan oproept informatie over de gewelddadigheden ge- dinsdag 9 augustus 2016 VERVIERS De zoon van een Neder lands-Marokkaanse imam die in België woont, heeft in een vi deo opgeroepen alle christe nen te doden. De Belgische staatssecretaris Theo Franc ken (Migratie en Asiel) besloot deze prediker - El Alami Amaouch, ook wel bekend als Alami abu Hamza - een jaar ge leden naar Nederland terug te sturen, maar de beroepszaak loopt nog. De tiener loopt in het filmpje 's nachts door het Belgische Verviers en roept in het Arabisch op tot moord. „Oh Allah, vernietig de gehate christenen. Dood hen allen, spaar er niet een", zegt de on geveer 15-jarige jongen. BERLIJN Een Chinese toerist is tijdens een bezoek aan Duitsland aan gezien voor asielzoeker en heeft twee weken doorge bracht in de krochten van de asielbureaucratie voordat de autoriteiten hun fout beseften. De 31-jarige man, die alleen Mandarijn spreekt, werd be roofd tijdens een bezoek aan Heidelberg. Toen hij aangifte wilde doen bij de politie werd hem een formulier voorgescho teld dat een asielaanvraag bleek te zijn. Meneer L. werd naar een asielzoekerscentrum in Dülmen, 360 kilometer ver derop. De toerist zei dat Euro pa niet was wat hij ervan had verwacht. Ik maak me zorgen om Bob van Huet Rotterdam Keizer Akihito AMSTERDAM NRC Handelsblad heeft giste ren besloten een opiniestuk van de omstreden Belgisch-Li- banese publicist Dyad Abou Jahjah (foto) niet te voorzien van een cartoon van Ruben Oppenheimer. In het opinies tuk bedankt Abou Jahjah Ne derland voor de ruimte die hij kreeg in het VPRO-program- ma Zomergasten. In het artikel spreekt hij over zichzelf als 'de grote boze wolf. NRC Handels blad had hierbij een cartoon van de grote boze wolf, die het opengesneden lijk van een van de drie biggetjes op zijn rug draagt. In het gezicht van de grote boze wolf is de beeltenis van Abou Jahjah verwerkt. De VVD wil opheldering van mi nister Bert Koenders van Bui tenlandse Zaken over de uit spraken van de Turkse zaakge lastigde in een interview met deze krant. De liberalen maken zich vooral zorgen over de ver meende bemoeienis van Turk se veiligheidsdiensten met Ne derlanders. Hanneke Keultjes Raymond Boere Rotterdam Japanners kijken en luisteren naar Akihito in Tokio. FOTO REUTERS A

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 6