Ringrijden om Burghse Peer n mi-mm SCHOUWEN-DUIVELAND 7 Nieuwe opzet Open Monumentendag II Geen modern blik op de Markt en veel te zien en te beleven. Dit jaar trekt de Open Monumentendag voor het eerst over het eiland. Brouwershaven is de komende editie als eerste aan de beurt. Een hoop werk? Dat zal best. Maar toen de Stadsraad van Brouwersha ven door de werk groep Open Monu mentendag bena derd werd met het idee iets extra's te doen met Open Monumenten dag zeiden de stadsraadsleden di rect in koor: „Dat gaan we doen." Op to september pakt Brouw uit met onder meer oude auto's, sche pen en de openstelling van een paar panden die doorgaans niet van binnen te zien zijn. „Je hoort vaak: alles gaat maar naar Zierikzee. We willen als twee de monumentenstad op Schou- wen-Duiveland graag laten zien wat hier allemaal wel niet is", ver telt stadsraadslid Henk Zielman over het enthousiasme waarmee de handschoen is opgepakt. Dat is precies de intentie van de werkgroep, die jaarlijks wil in zoomen op een andere kern op Schouwen-Duiveland. Omdat, naast het bekende Zierikzee, ook daar zo veel valt te zien. Zelf zet Zielman de deuren open van zijn woning met pakhuis aan Haven Noordzijde 24; een pand uit 1825. „Met leuke details als een haardpartij en zonneluiken die nog intact zijn." Zielman is niet de eni ge particulier die voor de gelegen heid de welkomsmat uitrolt. Een stukje verderop kunnen mensen een kijkje nemen in het gebouw waarin ooit loodswezen en later het politiebureau gevestigd waren. En aan de andere kant van de ha ven wordt een woning uit de i8e/t9e eeuw met Philibertspanten (boogspanten) opengesteld. Het oude Stadhuis -waar nu een bedrijf in huist- opent een deel van de dag de deuren en ontvangt 's ochtends schoolkinderen. Ondernemers dra gen bij met onder meer een ha ring- en broodkar, Zeeuwse produc ten, speciale menu's en in de Kunst cadeauwinkel van Marijke Lamboo kan een eigen Jacob Cats worden geboetseerd. Parkeren is er die dag Het blijft schitterend als je Brouw in komt rijden, ledereen kijkt zijn ogen uit op de Markt en aan de haven niet bij. Tenzij je een oldtimer hebt. Dan ben je juist van harte welkom. In de haven worden, naast de vaste ligplaatsen, wat oude houten sche pen afgemeerd. „Het blijft altijd schitterend als je in Brouwersha ven komt aanrijden en je ziet die haven. Iedereen kijkt altijd zijn ogen uit. Maar als je dan aankomt straks en er staat geen modern blik en je ziet oude schepen dan is dat natuurlijk helemaal mooi." En dan valt er ook nog eens van alles te doen. Dankzij onder meer kerk, museum en ondernemers zijn er exposities van oude ansichten, le zingen van militair historicus Corstiaan Prince over De Slag bij Brouwershaven in 1426 en er is mu ziek. Ook de brandweerkazerne, ooit tramremise, zet de deuren open. Was de jaarlijkse Monumen tendag in Brouwershaven door gaans een beetje saaie bedoening, nu staat er een waar evenement in de steigers. „Je kunt hier op 10 sep tember wel een paar uurtjes gezel lig doorbrengen. We maken er een mooie dag van." BURGH-HAAMSTEDE In Burgh zijn zaterdag ringrijwedstrijden om de Burghse Peer. De wedstrijden maken deel uit van de Burghse Dag, die zaterdag voor de 26ste keer wordt gehou den. De festiviteiten beginnen om 9.30 uur met een optocht van kinderen in klederdracht. Daar achter sjezen, getrokken door Zeeuwse paarden. Muziek en de Burghse vlag gaan voor de stoet uit. Paarden spelen bij veel activitei ten een rol op de Burghse Dag, zoals bij de tonnenrace en de ploegdemonstratie bij de Karolin gische Ringwal. Daar staan ook de touwslager en de hoefsmid. De boerenmarkt, oude ambachten en de klassieke auto's en motoren maken hier het plaatje compleet. Het ringrijden te paard is in de Kerkstraat, de sjeesjes strijden op de Burghse Ring. Hier is ook het Ot en Sienstraatje te vinden voor de kinderen. Onder leiding van vrijwilligers kunnen kinderen ringsteken op de rug van pony's. Ze kunnen ook andere spelletjes doen of zich gratis laten schminken. Op de kunst- en creamarkt ver tonen enkele tientallen kunste naars en beoefenaars van handnij verheid hun vaardigheden. Burgemeester Gerard Rabelink opent de festiviteiten om 10.00 uur aan de Ring door het hijsen van de vlag. De Burghse Dag duurt tot 17.00 uur. www.jagertolhoek.nl Ook tijdens de bouwvak staan wij klaar voor aannemer, zzp-er, zelfbouwer en particulier! 8-8 t/m 26-8 Wij zijn dan geopend van 7.30-17.00 uur Tel. 0118-410444 Tel. 0113-246690 dinsdag 9 augustus 2016 Monumentaal Brouwershaven zet deuren wijd open op 10 september Henk Zielman vindt het leuk om zijn pand op Open Monumentendag aan belangstellenden te laten zien. Woon- en pakhuis liggen er prachtig bij aan de haven van Brouw, foto marieke mandemaker Esme Soesman Brouwershaven Henk Zielman BOUWMATERIALEN Van Wamelweg 4 A/C Bergen op Zoom Tel. 0164-242096 Industrieweg 11 Vlissingen Livingstoneweg 40 Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 67