Helden van Rio! 6 OLYMPISCHE SPELEN RIO 2016 BON Helden van Rio Medailles zullen ze niet winnen in Rio, de sporters van het vluchtelingenteam. Maar het gaat om veel meer: om een signaal van hoop en verbroedering. „We willen gezien worden als mensen, niet meer worden opgejaagd als beesten." JOOST DEJONG Achter de tafel zit een grote man. Zijn dreadlocks geven hem iets luchtigs, maar hij vecht tegen de tranen. Tevergeefs. Popole Misenga (24), een judoka uit Congo, breekt als hij vertelt hoe hij op 9-jarige leeftijd van zijn familie werd gescheiden tijdens de burgeroorlog in zijn land. „Ik heb twee broers en die heb ik sindsdien niet meer gezien. Ik heb geen idee hoe ze er nu uitzien, want we zijn al zonder elkaar sinds we klein waren." Dan wrijft hij zijn ogen droog en richt zich tot de opge stelde cameraploegen: „Als jullie me nu kunnen zien, weet dan dat jullie broer hier is. Hij leeft en is oké." Misenga is een van de tien sporters die door het Internationaal Olym pisch Comité (IOC) zijn uitverkoren om deel uit te maken van het Refugee Olympic Team (ROT), een ploeg be staand uit sporters die hun vaderland hebben moeten ontvluchten omdat ze er vervolgd worden, er oorlog is of er een natuurramp is geweest. De ploeg is in Rio actief onder de IOC- vlag, de olympische hymne is hun 'volkslied'. De internationale sportkoepel zorgt voor techni sche, medische en financiële ondersteuning. De Keniaanse oud-marathonloopster Tegla Loroupe fungeert als chef de mission. Ieder lid van het olympische vluch telingenteam heeft zijn eigen, indruk wekkende verhaal. Zoals Anjelina Nadai Lohalith (23), die pas 6 jaar oud was toen ze met haar tante Zuid-Soe- dan verliet uit angst dat de stam waar toe ze behoorde haar zou dwingen tot een vroeg huwelijk. Ze kwam terecht in een vluchtelingenkamp in Kenia waar ze als tiener over hardlooptalent bleek te beschikken. Toen de 1500- meterloopster hoorde dat ze naar de Spelen mocht, wist ze nauwelijks wat dat inhield: „Wat is een rio?", vroeg ze slechts. Dat ze nauwelijks in de buurt kwam van de olympische limiet, doet volgens Lohalith niet ter zake. „Het gaat er om dat wij gerespecteerd wor den om wie we zijn en niet opgejaagd Sporters worden als beesten", vertelt ze tijdens de ploegpresentatie in Rio. Tijdelijk teamgenote Yusra Mardini uit Syrië zegt het zo: „Ik wil dat iedereen ons als gewone mensen ziet die hun va derland verloren hebben. Ik mis mijn land en de stad Damascus, waar ik woonde. Alles wat ons is gebeurd, kan ieder ander overkomen. Als mensen zich dat bedenken als ze ons hier in Rio zien sporten, hoop ik op hun sympathie en medeleven." Rubberbootje De 18-jarige zwemster werd vorig jaar slachtoffer van mensenhandelaars, toen ze met haar zus Sarah de oorlog in Syrië probeerde te ontvluchten. Via Turkije kwam ze met twintig anderen terecht op een kleine rubberboot richting het Griekse eiland Lesbos. Onder het gewicht van de opvaren den zonk het bootje, waarna ze 3,5 uur moest zwemmen tot ze de kust be reikte. Ze kijkt weg als ze zegt: „Als ik niet had kunnen zwemmen, had ik het nooit overleefd." Als ook zij in huilen dreigt uit te barsten, valt ploeggenoot Yiech Pur Biel haar bij. „We hebben allemaal tranen van verdriet gehuild. Nu gaan we tranen huilen van vreugde." Goud, zilver of brons gaat het Refu gee Olympic Team deze Spelen waar schijnlijk niet winnen. Maar daar gaat het niet om. „Deze sporters hebben al een medaille gewonnen alleen door hier in Rio te zijn", zegt Geraldo Ber- nardes, een van de coaches. De vluch- telingenploeg is vooral een teken van hoop en verbroedering. En het is een poging van het IOC om aandacht te vragen voor het wereldwijde vluchte lingenprobleem. „Het is een signaal aan de internationale gemeenschap dat vluchtelingen onze medemensen zijn en dat ze een verrijking vormen voor de maatschappij", aldus IOC- preses Thomas Bach. Kim van top naar flop RIO-FLITSEN 710114 003263 Djokovic in tranen Li Jiao in ronde 3 onderuit dinsdag 9 augustus 2016 GO Judoka Popole Misenga op een persconferentie van het vluchtehngenteam. fotoepa In Rio zijn is prijs $0 @holandes26 Rio de Janeiro Het vluchtelin genteam in Rio telt tien leden: zwemmers Yusra Mardini en Rami Anis uit Syrië, de judoka's Yolande Bukasa Mabika en Popole Misenga (Congo) en de atleten Yiech Pur Biel, James Nyang Chiengjiek, Paulo Amotun Lokoro, Anjelina Nada Loha lith, Rose Nathike Lokonyen (Zuid- Soedan), plus marathonloper Yonas Kinde uit Ethiopië. TENNIS TAFELTENNIS BOOGSCHIETEN Bij de individuele ti telstrijd boogschie ten van de mannen was er sprake van een sensatie. De Zuid-Koreaan Kim Woo-jin, de absolute nummer 1 van de wereld, werd al in de tweede ronde uitge schakeld. Kim had eerder goud gewon nen in de landen- wedstrijd en daarbij een wereldrecord geschoten. Theo van de Vendel is uitgeschakeld op het on derdeel cross country nadat hij met zijn paard Zindane ten val kwam. Van den Vendel kwam onder het paard terecht, maar bleef ongedeerd. Met een magistraal we reldrecord (57,13) heeft de Britse zwemmer Adam Peaty de 100 meter schoolslag gewonnen. Katie Ledecky heeft haar eerste gouden medaille binnen. De 19-jarige Ameri kaanse won de 400 meter vrije slag in een nieuw we reldrecord: 3.56,46. De zusjes Williams wor den niet voor de vierde keer olympisch kampioen. Venus en Serena werden in de eerste ronde uitgescha keld door het Tsjechische duo Lucie Safarova/Bar- bora Strycova: 3-6 4-6. Alles over onze Oranje sporthelden Alle equipes, ploegen en deelnemers overzichtelijk weergegeven Dagelijkse agenda met alle onderdelen Riuwfwi, Efyk-t j P tzrÜHL.P osfw~e,j ïüT EiMHMOU. mmixxl O.a. verkrijgbaar bij: AKO, Attent, BLz., Bruna, Cigo, Libris, Plantage, PLUS, Primera, The Read Shop, Spar en Vivant. in de lan- denwed- Juan Martin del Potro heeft voor een enorme stunt ge zorgd door Novak Djokovic (foto) in de eerste ronde van het olympisch enkelspel uit te schakelen. De Argentijn rekende in twee sets af met de Servische nummer 1 van de wereld, die het veld in tranen verliet. Vier jaar ge leden in Londen versloeg Del Potro Djokovic ook al, toen in de strijd om het brons. Na Li Jie is ook Li Jiao in de derde ronde van het olym pisch tafeltennis toernooi uitgescha keld. De Neder landse verloor met 4-1 van Liu Jia uit Oostenrijk: 7-11 11-8 15-13 11-9 11-5. Het was daarmee de laatste en kelpartij voor de 43-jarige Jiao, die in Rio nog wel in actie komt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 54