Daar fietst Zorro anas de zee 4 Dafne oefent startjes met Churandy: Superleuk! From Rio with love WESSEL PENNING RIKSPEKENBRINK Zorro is in Rio. Duizenden hebben hem al over de klippen en boulevards langs de woeste oceaan zien zoeven. Nee, niet de echte Zorro natuurlijk, maar een eigentijdse versie van mijn jeugdheld. Deze Zorro heeft zijn paard ingeruild voor een fiets, zijn hoed voor een helm en zijn masker voor een zonnebril. De Zorro van nu is mijn collega Thijs Zonneveld, journalist en wielrenner. Zondagmorgen landde hij en nam direct bezit van mijn appartement. Uit een grote zwarte tas kwam, in delen, een racefiets tevoorschijn. Die moest snel in elkaar worden ge zet. Na veel gevloek lukte het, onder meer nadat de hak van de pump van de eigenlijke bewoonster buiten haar medeweten als hamer was gebruikt. Direct vloog Zorro weg. Een kilometer of 30 verderop was de fi nish van de wegwed strijd voor vrouwen. Er was, zei hij, goud op komst. Om wat tijd te winnen nam hij de olympische baan, want de bussen die daar rij den hielden hem uit de wind. Ruim op tijd haalde hij de finish, waarna hij zich in zijn strakke wielerpakkie op het asfalt zette, een laptop uit zijn rugzak tilde en een stuk voor deze krant begon te tikken. Dat Nederland een paar uurtjes later goud won, was natuurlijk geen toeval. Soms zit het tegen, dus op het moment dat Anne- miek van Vleuten zo gruwelijk viel zondag, zat ik in de perszaal van het olympisch park tussen de Amerikanen. Andere journalisten schrokken zich rot, een en keling gilde van de schrik, maar deze Amerikanen hadden andere emoties. Die zagen goud voor de Amerikaanse Mara Abbott gloren. Ze balden de vuisten. Er werd met verwondering naar hen gekeken. Maar we zwegen, geschokt en teleurgesteld door de ellende van Annemiek van Vleuten en we staar den wezenloos in onze laptops. Tien minuten later tikte mijn Deense buurman me op mijn schouder. „Kijk nou!" We zagen een wonder. Abbott viel stil. Anna van der Breggen kwam steeds dichterbij. De Amerika nen kreunden. „No, no, come on, Mara, come on!" Abbott werd vierde. Mijn Deense collega gaf me een vette knipoog. Een enkeling gilde van schrik, maar de Amerikanen balden hun vuisten RIK SPEKENBRINK Dafne onderuit gezakt in een oranje strandstoel. Dafne in de starthouding op een plastic rots blok, voor een luchtfoto van Rio de Janeiro. Dafne lachend. Dafne met strakke blik. „Is dit goed zo, of moet ik een stukje naar je toe draaien?" Geen vraag of verzoek is te veel voor Dafne Schippers, op haar eer ste persuurtje in het olympisch dorp. Ze neemt uitgebreid de tijd en lijkt er wel lol in te hebben, al die draaiende camera's, klikkende fotografen en driftig schrijvende pennen om haar heen. Met een opgewekt 'Goeiemor- gen allemaal' komt Hollands Hoop in Rio de Janeiro de piepkleine perskamer binnen. Verzorgd als altijd, haar lange benen zonge bruind, de oorbellen in, keurig op gemaakt en de haren nog ruikend naar shampoo. Om haar hals een ketting met twee oranje klompjes. „Wat een gezellige kringetje weer", zegt ze. Dit soort vragen- kwartiertjes zijn onderhand ge- VOORBEREIDING sneden koek voor de 24-jarige at lete: tientallen keren zat ze afgelo pen jaar aan zo'n tafel. „Op een ge geven moment lijkt het me voor jullie ook moeilijk om nog met originele vragen te komen", denkt ze mee met de journalisten. Afgewezen Om die reden heeft Schippers de vele buitenlandse interviewver- zoeken afgewezen. „Die hebben hun kans gehad bij de Diamond League-wedstrijden. En die vra gen waren niet heel spannend. Het is voor mij ook fijner om mijn praatje in het Nederlands te doen." De vragen gaan van zeer tech nisch naar human interest. Dwars door elkaar. Schippers fietst er ge routineerd doorheen. Haar meest gebruikte woord deze ochtend is 'prikkels'. Ze is pas een paar dagen in Rio en weet nog van vier jaar geleden in Londen: de eerste dagen in de olympische dinsdag 9 augustus 2016 GO Vanuit Rio de Janeiro berichten Rik Speken- brink en Wessel Penning dagelijks over wat zij zien, voelen en ruiken op en rond de 28ste zo merspelen. Vandaag Wessel Penning over een fietsende Zorro en onsportieve Amerikanen. @rikspekenbrink Rio de Janeiro Het laatste trainingskamp van Dafne Schippers was in Portugal en verliep zeer naar wens. Ze deed er onder andere starttrainingen met 'de jon gens': Churandy Martina en de rest. „Dat was echt superleuk. Starten tegen anderen is sowieso beter dan in je eentje. En met wie kan je het dan beter doen dan met mannen? Juist omdat ik op dat eerste stuk nog winst kan boeken. De eerste 10 meter kan ik bijblijven en dan wil ik na tuurlijk zo dicht mogelijk bij ze blijven en ga ik de strijd aan. Het is wel intensief: je moet het niet elke dag doen." Speciaal voor de Olympi sche Spelen heeft ze van Nike nieuwe spikes gekre gen. Of nieuw - ze zijn het zelfde, maar de kleuren zijn anders. „Van fel geel gaat het over in roze en de on derkant is paars met glit ters. Dus dat past mooi bij het oranje", lacht ze. „Ik ben een soort regenboog, maar knal er wel uit straks." A Dafne Schippers heeft wel lol in de wensen en vragen van de Nederlandse media. FOTO'S PIM RAS, ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 52