De vrouw die weer opstond Anna van der Breggen lijdt mee met Annemiek van 2 OLYMPISCHE SPELEN RIO 2016 overschat niet eens indenken hoe te leurgesteld je moet zijn. Je hebt jarenlang alles voor die ene wedstrijd gedaan, je hebt er alles voor gelaten. Je moest en je zou zon dag de wedstrijd van je leven rijden. En verdomme nog aan toe, je deed het. Je zag het aan alles, op de laatste klim. De overtuiging droop van elke pedaal slag. Je ging ze allemaal op een hoop rijden. Jij ging olympisch kampioene worden. Maar je race ein digde niet met tranen van geluk op de Copacabana, hij eindigde in een goot. Op zondag won ze. En zag ze haar ploeggenote roerloos in de goot liggen. En op maandag was de knop weer om bij Anna van der Breggen. De emoties krijgen straks pas weer de ruimte. Eerst de tijdrit van morgen. Column @thijszonneveld In sport Je ligt in de goot langs de weg. Je hoofd op het asfalt, je lichaam gedrapeerd over een stoeprand. Niets aan je beweegt. Je armen niet, je benen niet, je handen niet. Er komen ren- sters voorbij, een auto, een motor. Niemand komt je helpen. Je ligt daar maar. Ik heb lang getwijfeld of ik het amateurfilmpje van een toeschouwer dat circuleert op internet wel wilde bekijken, maar ik heb het toch gedaan. En dat is alleen maar omdat ik de afloop ken. Ik weet dat je weer bent opgestaan. Maar als je het filmpje ziet is dat nauwelijks te geloven. Het is een nachtmerrie, die paar minuten beeld. Als ik je daar zie liggen, in die goot, dan draait mijn maag zich om en voel ik mijn benen week worden. Ik krijg flashbacks naar Fabio Casartelli en naar Wouter Weylandt. Ik hoef mijn ogen maar te slui ten en ik zie ze liggen, roerloos op het asfalt. Bij renners en rensters die niet bewegen, weet je met een dat het mis is. Na vrijwel elke val grijpen wielrenners meteen naar hun fiets, ook al liggen ze van boven tot on- WOrdt de der in de kreukels. Als ze dat niet doen, dan is het omdat UITSIcKJ Van ze niet eens kunnen denken aan hun fiets. Als ze in de goot liggen zonder een teken Wedstrijd van leven, zoals jij. chronisch A Ik ga niet tegen je zeggen dat je moet relativeren. Ik zal niet zeggen dat het 'maar' sport is, of dat je fysieke schade nog meevalt. Relativeren sucksik kan me goed voorstellen dat je nog jarenlang denkt aan die ene bocht in Rio en dat je een joekel van een trauma hebt. Maar ik ga je wel iets anders zeg gen. In sport wordt de uitslag van een wedstrijd chronisch overschat. Sport is niet zoals de beursbe richten. We kijken met z'n allen naar sport omdat we geraakt willen worden, omdat we mee willen leven. Je hebt niet gewonnen, maar miljoenen mensen over de hele wereld hebben met jou mee geleefd en zullen dat vanaf je val voor altijd blijven doen. Je was afgelopen zondag de beste renster van de wereld. Jij was de sterkste van allemaal. De ko mende jaren krijg je nog kansen genoeg om grote wedstrijden te winnen, om nog talloze keren te huilen van geluk. Annemiek, je bent voor de rest van je leven niet de vrouw van die val. Je bent de vrouw die weer opstond. ren. Haar overwinning is voor altijd vastgeklonken aan een verschrikke lijke val van Van Vleuten. Niet voor niets was het eerste dat ze zei toen ze als eerste over de fi nish was gekomen op de Copaca bana: „Is Annemiek dood?" Niet voor niets wist ze in interviews na afloop van haar gouden race soms nauwelijks wat ze moest zeggen - simpelweg omdat ze zoveel dingen tegelijk voelde. Niet voor niets heeft ze die avond ('Voor het eerst in mijn leven') een slaappil geslikt om te kunnen slapen. Nu, op de dag na haar overwin ning, kan ze het beter plaatsen. „We weten allemaal hoe ontzettend moeilijk dit voor Annemiek is. Ze lag in zo'n kansrijke positie en deze wedstrijd is maar eens in de vier jaar. Ik hoop dat ze... ik weet niet hoe ze hier mee om moet gaan. Het maakt het voor mij ook anders. Als ik straks op bezoek ga bij Anne miek, dan zal ik de gouden medaille niet om mijn nek hangen. Uit res pect voor haar, ja. Ik moet rekening houden met Annemiek. Als ik me verplaats in haar kan ik voelen hoe teleurgesteld ze moet zijn. Aan de andere kant: je hebt pas gewonnen als je als eerste over de finish gaat. Maar ik ben wel de verdiende win- En dan wordt Anna van der Breg gen wakker. Ze draait zich niet nog eens om, ze rekt zich niet uit en ze trekt de gordijnen niet open. Het eerste dat ze doet is onder haar kus sen graaien. Op zoek naar de gou den medaille die ze er de avond er voor heeft neergelegd. „Ik wilde weten of hij er nog was." Daarna kijkt ze naar de andere kant van de kamer. Er staat een leeg bed. Het is het bed van Annemiek van Vleuten, haar kamergenoot. Die ligt op de intensive care van het ziekenhuis, een paar kilometer ver derop. Een gouden medaille onder haar hoofdkussen en een leeg bed ver derop; veel treffender had de day af ter voor Anna van der Breggen niet kunnen beginnen. Het is precies hoe ze zich voelt, hoe ze eruit ziet: blij, maar ook bezorgd. Ze wil jui chen, maar de totale allesoverheer sende euforie is er niet. Ze heeft goud gewonnen, maar haar kamer genote heeft datzelfde goud verlo- ZONNEVELD THIJS dinsdag 9 augustus 2016 Lieve Annemiek, Ach, Annemiek, ik kan me flk ben verdiende Poseren voor een selfie met een fan uit Wit-Rusland. FOTO PIM RAS Thijs Zonneveld Rio de Janeiro Innige om helzing voor de olympisch kampioene van haar moe der. FOTO AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 50