Dat gaot toch 'n kêêr kekaoid aflöopen 't 10 ZEELAND De kleine huisjes of 'tiny houses' beginnen ook in België aan een opmars Louis De Keyser is pas 18 jaar oud. Eén ding weet hij heel zeker: hij wil niet tot zijn pensioen vastzitten aan een hypotheek. Zijn 'tiny house' biedt wat dat betreft uitkomst. Dat wilde ik niet. Voor mij was een huisje van zestien vierkante meter voldoende." In Nederland wordt al op ver schillende plekken met de kleine huisjes geëxperimenteerd. In Bel gië staat het concept nog in de kin derschoenen, maar interesse is er volop. Vorige week hield De Key- ser een open dag. Er kwamen ruim vijfhonderd mensen op af. De vraag is wel: waarom zou je kleiner willen wonen? „Om finan ciële redenen. Maar ook vanuit een bepaald bewustzijn. We kun nen geen grote huizen blijven bou wen. Het heeft een enorme ecolo gische impact op de wereld waar in wij leven. Maar het is ook niet voor iedereen een middel om te wonen. Sommigen gebruiken het als vakantieverblijf of kantoor in de tuin." Het gesprek met Louis De Key- ser vindt plaats in het tiny house dat hij vorige week in een tuin in Zuiderburen Maldegem heeft geplaatst. Alles zit erin. Een zithoek, een loft als slaapruimte, een volledige keuken inclusief oven en magnetron, een kledingkast en een badkamer met douche en toilet. Alles op twintig vierkante meter. Kosten: 35.000 euro inclusief btw, exclusief (ver)plaatsingskosten. Vanaf vol gende maand wordt dit het onder komen van een vluchteling met een verblijfstatus. Louis De Keyser: „De tiny houses zijn ideaal om iemand voorlopig in op te vangen. Van hieruit kan iemand een kans maken op de ar beidsmarkt en later ook op de re guliere huurmarkt. We moeten die mensen helpen." Meer info: tinyhouseprojects.org Het concept is overgewaaid uit de Verenigde Staten. Vandaar de Engelse naam, tiny houses. Oftewel kleine huisjes. Meestal van hout gemaakt. Ze zien er zó popperig en schattig uit, dat je de oorspronkelijke aan leiding voor het concept bijna zou vergeten. Toen in Amerika de hui zencrisis inzette, werd voor veel burgers een reguliere woning on betaalbaar. De tiny houses boden een alternatief. Ze zijn klein, ze ker. Maar je hebt wel een dak bo ven je hoofd voor nog geen fractie van de kosten van een gewoon huis. Bovendien, de kleine huisjes zijn verplaatsbaar. Kan ook han dig zijn... Inmiddels hebben de huisjes al lang niet meer de status van een uit armoede geboren woonalterna- tief. „Iedereen heeft zo zijn eigen redenen om een tiny house aan te schaffen", zegt de 18-jarige Louis de Keyser. Enkele jaren geleden zag hij de huisjes voor het eerst in de Verenigde Staten. Inmiddels heeft hij zijn eigen bedrijf bij Gent, waar hij de huisjes ont werpt, bouwt en verkoopt. „Toen ik terugkwam uit Amerika, ben ik meteen zelf een huisje gaan bou wen. De aanleiding voor mij was dat ik mensen leningen zag aan gaan voor twintig of dertig jaar. Terwijl ze nog maar eind twintig zijn. Dat vind ik jammer, omdat het een enorme invloed heeft op de rest van hun leven. Het bepaalt welke baan ze kiezen en het be paalt ook het geluk in hun leven. Is druk op de wegt. Vee cara vans, maor ook vee gewone I auto's mee nogal wat pakka ge boven op udder dek. De mêêste kommen uut Duitsland. „Allemao nao de kust," zegt de buurvrouwe, „die riejen allemao nao de kust om udder verkantie deu te briengen." Me staon op 't ènde in de straote mee 'n goed zicht op de rotonde en de wegt nao de kust. 't Was afgelööpen zaoterdag, een wissel dag. 't Is nao goed dat de nieuwe wegt d'r ligt, dienk 'k bie m'n ei gen, want vroeger dan was 't glad onmogelijk om 'iere over te steken. Dan stoeng je makkelijk 'n menuut of vuuve te wachten. Dao was gêên beginnen an. Da was ook zó in Schóóndieke, as de bóót in Bresjes afliep. Dan kon je daor in 't durp ook glad nie oversteken. Mao da's mee dien nieuwen wegt veel verbe terd. Binst an me dao in de straote nao al die auto's staon te kieken die langzaom langst de rotonde udder eigen krommen, schiet d'r een joeng katje uut de groene connife- ren over de wegt naor ons toe. Rap, as 'n klein duveltje. Even laoter steekt ie z'n kopje boven de geele Engelse theerozen, asof tie willen zeggen: „Pak me dan as je me kan kriegen." Een auto kom langzaom ange- reejen. De chauffer ei bliekbaor ook schik in 't taferêêltje dat z'n eigen afspeelt in onze stille durpsstraote. Die lacht en draoit 't raompje nao beneejen. „Mao da kan nogal ee," zegt ie en lachend riejt ie stapvoets veder, de bocht om richtieng roton de. Wasbeurte 't Joenge katje vermaokt z'n eigen noe geweldig, want boven de rozen vliegen d'r 'n paor biejen die de kat te proberen uut te daogen. Dan 's Streektaal nao lienks, dan wee nao rechts en die stomme katte laot z'n eigen maor zot maoken. Die spriengt nao rechts, lienks en recht nao boven, maor 't is allemao mis. Dan lööpt die mee z'n stèèrt tussen z'n pöóten in de richtieng an de chrysanten en legt z'n eigen neer. 'Noe gaot ie z'n eigen wassen," zegt de buurvrouwe en warèntig, dao begint ie. Die legt z'n eigen op z'n rik, steekt z'n pöóten in de lucht en rolt wat heen en weer. Dan gaot z'n rechter voorpootje nao z'n snuute. Die lekt d'r 's an. Dan begint d'n eigenlijke wasbeur te. „Êêst z'n kop. Kiek mao." 'n Vrouwe mee opgestoken 'aor kom langzaom op de fiets ange- reejen. Ze draogt 'n vee te grööte zonnebril. „Da docht ik wel", zegt ze, binst as ze afstapt. „Die lööpt mee iederéén mee. Die is van schuin tegenover ons." Het poesje komt naor 'eur toegelööpen. Ze pakt het bêêstje op en vrieft over z'n rik, z'n kop en kriebelt 'n kêêr an z'n keele. Ze ver telt dat ie vorige weeke ook was weggelööpen. „Die gaot zö makke lijk op stap ee," zegt ze tegen ons. 'En 'iere, mee al dat verkêêr. Dat gaot toch 'n kêêr kekaoid aflöopen." Ze pakt 't het zwarte kaotertje op d'r andere èrm, praot d'r nog wat te gen en dan pakt ze d'r fiets en riejt ze de straote uut. D'r zonnebrille ai ded nog maor op. Naor d'andere kant van 't durp, want dao weunt ze. Het wöör wee stille in de strao te. In de vèrte riejen d'auto's achter mekaore naor udder verkantiestek- je. Zö noe en dan scheurt 'r een mo tor over de rotonde. „Me gaon nog wat doen," zeg 'k naor 'n poosje tegen de buurvrou we die mee studie nao al die auto's bluuf staon te kieken. „Volgende weeke komt toch ommerst de groe ne container." dinsdag 9 augustus 2016 In de rubriek Zuiderburen werpen we wekelijks een blik over de Belgische grens en zoeken we bijzondere mensen met bijzondere verhalen. Een paar vierkante meter is genoeg Peter van den Assem Exterieur van het tiny house in Maldegem. fotos ronald den dekker Louis De Keyser in het tiny house dat hij vorige week in Maldegem heeft geplaatst. Een slaapruimte, kledingkast, een volledige keuken en een badkamer met douche en toilet op twintig vierkante meter. In deze rubriek be lichten we wekelijks een Zeeuws dialect. Deze keer een ver haal van Rinus Wil- lemsen in het Zeeuws-Vlaams. Beluister de gespro ken rubriek op pzc.nl/ streektaal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 42