8 :ee WILDLIFE ZEEHONDENSAFARI IN DE OOSTERSCHELt Gids Theo van Dijk De sfeer op de boot vol zeehondenspotters is uitgelaten. Maar als het schip de Frisia de dieren nadert, moet het toch echt stil zijn aan boord. 10 ZOMERSE TIPg heo van Dijk, gids van VW Zee land, spreekt een kindje streng toe als rondvaartboot de Frisia enkele tientallen meters van ruim zeventig zeehonden tot stilstand komt. „De dieren heb ben hun rust nodig", stelde hij eer der aan boord. „Tiet is nu parings periode. Ze zijn doodop." De gepensioneerde inwoner van Brouwershaven vertelt gedu rende de twee uur durende tocht over het reilen en zeilen op en in de Oosterschelde. De nadruk ligt op de zeehonden. Hier komen de ruim driehonderd geïnteresseer den tenslotte voor. Bij het verlaten van de haven in Zierikzee is de sfeer aan boord van motorschip de Frisia uitgela ten. Alle leeftijden zijn vertegen woordigd. Kinderen genieten van frietjes of een ijsje en volwasse nen kiezen voor een kopje koffie, frisje of een biertje. Het naderen van de Zeelandbrug is het eerste echte moment dat de fototoestel len in de aanslag worden gehou den. Achter op het dek zit een Duitse toerist rustig om zich heen te kij ken. Samen met zijn vrouw en drie kinderen verblijft hij in Zee land. „Het uitzicht is schitterend. Op het water constateer je pas hoe open het hier is. Alle eilanden zijn vanaf dit punt waarneembaar." Ook de passerende zeil- en mo torschepen wekken in eerste in stantie de aandacht bij de aanwezigen. Later vervaagt dit. Hobbyfotografe Diane van der Linde uit Zwolle maakt nog snel een foto van een houten zeilschip dat voorbij dob bert, maar ze lijkt zo'n beetje de enige die het vaartuig nog waar neemt. De mensen op het open dek strekken hun nek en pakken de verrekijkers erbij. Even daarvoor werd het publiek opgewarmd door een bruinvis die langs zwom. Het was de ideale opmaat voor hetgeen dat komen gaat. Het schip nadert een zandplaat vol zee honden. „Een oproep aan alle ouders", klinkt de stem van Van Dijk door de microfoon. „De kin deren moeten stil zijn. Niet gillen dus of heen en weer rennen." Het welbekende 'sssstttt!' klinkt over het dek. „Mijn kinderen zijn al wat ouder", zegt Plandiem de Kreuk uit Bilthoven zachtjes. „Die weten wanneer ze hun mond moeten houden." Met een verrekij ker tuurt ze minutenlang naar de talrijke groep zeehonden. Terwijl ze vertelt over de belevenis met haar gezin op de Oosterschelde, houdt ze de zandplaat nauwlet tend in de gaten. Ze wijst: „Daar komt wat aanzwemmen!" Haar blik verdwijnt weer achter de ver rekijker. Na een tijdje maakt het schip rechtsomkeert naar de haven. Hob byfotografe Van der Linde zit in middels met haar gezin aan een ta feltje. „Eigenlijk ben ik constant met mijn camera op pad. Het is een soort uit de hand gelopen hob by. Met mijn foto's probeer ik een totaalbeeld van de omgeving te schetsen. Als je foto's maakt in Zeeland, horen daar zeehonden bij." Vooral op de kinderen heeft de tocht een hoop indruk gemaakt. Bij terugkomst in Zierikzee leunt een aantal jongelingen over de rand van het schip. „We hebben echte zeehonden gezien", schreeu wen ze naar een groepje mensen aan wal. De meeste kinderen zijn wat minder spraakzaam. „Kijk", wijst Coby Hoogstad, samen met haar man en schipper Gerard eigenaar van de Frisia, naar verschillende kinderen waarbij de oogjes dicht vallen. Het knikkebollen is begon nen terwijl het nog lang geen etenstijd is. „Heel de dag zitten ze vol spanning. Dat vraagt enorm veel van een kind." Net zoals de zeehonden hebben nu ook zij rust en stilte nodig om energie te tan ken. dinsdag 9 augustus 2016 TIP 1 Zierikzeese Dagen, Zierik- zee De jaarlijkse toeristendagen in Zierikzee hebben een grote bra derie met muziek. Tijd en plaats: 10.00 tot 17.00 uur, Havenplein en havenpark, Zierikzee TIP 2 Avondmarkt, Sluis De avondmarkt Sluis begint 's morgens om 11.00 uur met een braderie. Om 17.00 uur starten het straattheater, livemuziek en entertainment. De meeste win kels zijn geopend tot 22.00 uur. Tijd en plaats: 11.00 tot 22.00 uur, Centrum Sluis TIP 3 Historische markt, Veere De historische markt in Veere biedt nostalgische huishoudelij ke artikelen, antiek, brocanterie, sieraden, fossielen, stenen, hou ten speelgoed, ouderwets snoepgoed en streekproducten. Verder zijn er demonstraties van oude ambachten en is er van daag een klederdrachtshow. His torische figuren als een monni- ke, zwerver, of omroeper en kin deren en volwassenen in (histo risch) walchers kostuum verle vendigen de markt. Tussen 13.30 en 15.00 uur kan er een rondwandeling gemaakt worden met Anna van Borsele, een mid deleeuwse vrouwe. Boeken: vvvzeeland/nl/webshop/e-tick- ets Tijd en plaats: 10.00 tot 17.00 uur, Markt en Kaai, Veere TIP 4 Workshop schilderen, Breskens In de workshop schilderen wor den verschillende technieken als pastelkrijt, acryl en olieverf behandeld. Aanmelden: mar- leen.pallmer@zeelandnet.nl of 0117-720487 Tijd en plaats: 10.00 tot 13.00 uur, Europastraat 22, Breskens TIP 6 Stadswandeling Aarden burg Wandel mee door de oudste stad van Zeeland, langs statige gebouwen en patriciërshuizen, langs Romeinse sporen en oude omwallingen. Vooraf aanmelden bij VVV Sluis, 0117-461700. Tijd en plaats: 10.30 tot 11.30 uur, Markstraat 18, Aardenburg Duiken in de Oosterschelde TIP 5 Duiken, Renesse Maak een proefduik, of leer dui ken bij duikcentrum de Witte Boulevard in de Grevelingen. On der leiding van professionele in structeurs wordt de onderwater wereld ontdekt. Zelfs een duik onder de Zeelandbrug is moge lijk. Vooraf inschrijven is ver plicht. Tijd en plaats: 10.00 tot 17.30 uur, Hogezoom 149, Renesse Het middeleeuwse mottekas- teel in de tuin van Terra Maris in Oostkapelle. TIP 7 Spelen en spijzen, Oost kapelle Beleef de middeleeuwen in de landschapstuin van het motte- kasteel, met spelletjes, eten en drinken en middeleeuwers in een herbergachtige sfeer. Tus sen 16.30-17.00 en 18.00-18.30 uur zijn er demonstraties scha pen drijven. Kinderen mogen het mottekasteel bestormen en ver der is te zien hoe in de middel eeuwen zout uit veen werd ge wonnen. Tijd en plaats: 16.30 -19.30 uur, Duinvlietweg 6, Oostkapelle TIP 8 Molenbezoek, Zierikzee Beklim de 12 meter hoge om loop van korenmolen De Hoop, vanwaar af u uitzicht heeft over Zierikzee, de Oosterschelde en Schouwen-Duiveland. In de mo lenwinkel kunt u terecht voor een breed assortiment aan gra nen, pitten, meel en bloem. Tijd en plaats: 9.30 to 16.30 uur, Lange Nobelstraat 43, Zie rikzee TIP 9 Glasblazen, Breskens In de glasblazerij van Breskens wordt een demonstratie gege ven van het oeroude handwerk en de techniek van het blazen en vormen van 1200 graden heet glas. Ook wordt uitleg ge geven over andere technieken van het bewerken van glas. Voor af reserveren. Tijd en plaats: 14.00 tot 15.30, Dorpsstraat 10, Breskens TIP 10 Beachvolleybal, Dis hoek Doe mee aan het Badkoerier Zo meravond Beachvolleybal Toer nooi Dishoek. Tijd en plaats: 19.00 tot 21.00 uur, Strandpaviljoen Kaapduin, Kaapduinseweg, Dishoek Mond dicht tijd Theo van Dijk (69) Gebied: Oosterschelde Theo van Dijk uit Brouwers haven is ruim tien jaar gids bij het VVV. Jarengeleden wilde hij een aantal goede bekenden kennis laten ma ken met Zeeland. Hij be sloot een gids in te schake len. De gepensioneerde ge boren Curagaoënaar vond het dusdanig leuk dat hij zich op een later moment aansloot bij VVV Zeeland. „Ik ben altijd gek geweest van de natuur. Door te inter netten en het lezen van de informatieborden, waar ie dereen normaal keihard voorbij loopt, ben ik van al les over zeehonden te we ten gekomen. Soms word ik gecorrigeerd aan boord. Op die manier leer ik bij." OP ZOEK NAAR: De Zeehond Veel mensen linken zeehon den aan het buitenland of aan dolfinariums en dieren tuinen. Het zoogdier leeft echter ook in de Zeeuwse wateren. De Oosterschelde telt er een paar honderd. De groepsdieren gebruiken hun snorharen om in het wa ter vis te lokaliseren om op die manier aan voedsel te komen. Len Wolters In de Oosterschelde leven twee soorten zeehonden: de ge wone zeehond (Phoca vitulina) en in mindere mate laat ook de grijze zeehond of kegelrob (Ha- lychoerus grypus) zich zien.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 40