u Eigenaren gestolen fietsen gezocht 4 ZEELAND Tarweoogst valt 10 tot 15 procent lager uit Schade door schimmel en minder opbrengst door het koude weer. De tarweoogst valt tot nu toe tegen. Het is maandag spitsuur bij land bouwcoöperatie CZAV in Wemel dinge. Op de weegbrug contro leert monsternemer Jeroen Mooi- man een vrachtwagen met 33 ton zaaigraan, die net vanuit Middel burg is aangekomen. Tractoren met kiepkarren vol wintertarwe staan te wachten om hun vracht te lossen. Akkerbou wers voeren sinds het middaguur massaal tarwe aan. Als de wiede weerga zijn ze gaan dorsen, want afgelopen weekeinde zat er nog te veel vocht in de aren. „Als de tar we meer dan 16 procent vocht be vat, moeten we drogen. En dat kost de akkerbouwer geld", legt Rien Fieman, hoofd granen bij CZAV uit. Dat proberen ze uit alle macht te voorkomen. „Afgelopen week einde was de tarwe ondanks de zon nog te nat. Ik hoop dat ik on der de 16 procent blijf', zegt Ma- rius Dees uit 's-Gravenpolder, die zijn zoon Christiaan een handje helpt. Hij is druk bezig om zoveel mogelijk tarwe te dorsen. „Want morgen gaat het wellicht weer re genen." Het zit de akkerbouwers niet mee. Het leek zo mooi: een zachte winter en een vlotte ontwikkeling in het voorjaar. Daarna drukten re gen en kou de hoop op een goede oogst de kop in. Dees: „We heb ben nog maar het eerste perceel gedorst vandaag, maar het ziet er niet goed uit. De opbrengst is ma tig. Hoewel we hebben gespoten, hebben we ook wat verlies door de schimmel fusarium." kleiner dan vorig jaar, toen een hectare gemiddeld zo'n 10 ton tar we opleverde. „Nu komen we uit op 8 tot 8,5 ton", maakt Fieman een voorzichtige prognose. Lokaal zijn er echter grote ver schillen. Bij de Koninklijke Maat schap De Wilhelminapolder zijn ze iets optimistischer. „We ko men toch wel aan 9,5 tot 10 ton per hectare, wat wel 10 procent minder is dan vorig jaar zegt di recteur Vincent Coolbergen. Helaas zijn de prijzen (te) laag. Ze zullen ook amper stijgen. Cool bergen: „Graan is een wereld markt. Rusland, Oekraïne, Noord en Zuid-Amerika stevenen af op een goede graanoogst. En daar komt bij dat de tarweprijs ook de prijzen van andere gewassen beïn vloedt. Behalve dan de aardappels en de uien, dat zijn aparte mark ten." Teler Jan Harinck uit Kloetinge lost snel zijn kiepkar in de verzon ken silo van de CZAV. Hoe het is? „Een kwart minder opbrengst. Het is hopeloos. Veel te nat en de prijzen zijn erg slecht." En weg tractort Harinck. Drogen van tarwe kost de boeren geld Net als Dees moeten boeren ra cen tegen de klok om de tarwe van het land te halen, want deze week is weer regen voorspeld. Zo dra de zon doorkomt, drogen de aren op. Is het vochtgehalte rond de 16 procent, dan vliegen de com bines de akkers op. De rijpe tarwe mag niet te lang blijven staan, want bij te veel doorbloei kun je er geen brood meer van bakken. De oogst wordt hoe dan ook De bende ging volgens de politie bedrijfsmatig te werk. Alle fietsen kregen een nieuw slot en werden onder meer via internet verkocht. De politie onderzoekt of ook regu liere fietsenhandelaren gestolen rijwielen van de bende heeft afge nomen. De politie vermoedt verder dat er ook fietsen naar het buitenland zijn gegaan. Volgens expert-wijka gent Axel Lukasse heeft het onder zoek een week of vier in beslag ge nomen. Een ongewone toename van het aantal aangiftes van fietsendiefstal in de gemeente Reimerswaal was de directe aanleiding voor het on derzoek. „Dat onderstreept hoe be langrijk het is dat mensen aangif te doen als hun fiets wordt gesto len", zegt Alwin Don van de poli tie Zeeland-West-Brabant. Het spoor leidde van Oost-Zee land naar West-Brabant. Een man uit Roosendaal is de hoofdverdach te in deze zaak. Voorts zijn een vrouw uit 's-Gravenpolder en een man uit Breda aangehouden. In Roosendaal, maar ook in We meldinge, Rijsbergen en Antwer pen werden tientallen gestolen fietsen aangetroffen. Ongeveer de helft van de buit bestond uit e-bi- kes. De politie heeft foto's van een aantal gestolen e-bikes op haar si te gezet. De eerste mogelijke eige naren meldden zich gisteren al, onder wie ook een aantal Zeeuw en. Het is belangrijk dat mensen het frame-nummer van hun fiets kennen zodat ze onomstotelijk kunnen aantonen dat de fiets hun eigendom is. Meldt de rechtmati ge eigenaar zich niet, dan is het aan de officier van justitie om te bepalen wat er met de fietsen ge beurt. 112 NIEUWS Inbrekers gepakt na achtervolging Man valt van steiger in haven Man mishandelt plaatsgenoot dinsdag 9 augustus 2016 Akkerbouwers lossen maandag massaal graan bij vestigingen van de CZAV, zoals hier in Wemeldinge. foto mechteld jansen Geen kilo's, lage prijzen Frank Balkenende Wemeldinge Rien Fieman, hoofd granen CZAV De fietsenstalling achter het poli tiebureau in Goes staat bomvol. Aan elk stuur hangt een kaartje met het logo van de politie. De fietsen vormen een deel van de buit van een Zeeuws-Brabantse bende fietsendieven die vorige week werd opgerold. Theo Giele Goes Agent Axel Lukasse bij de ge stolen fietsen, foto mechteld jansen Na een korte achtervolging heeft de politie in de nacht van zondag op maandag twee mannen opgepakt in Middel burg. Het duo wordt verdacht van een inbraak in een be drijfspand in Arnemuiden. De agenten konden de mannen aanhouden in de in de Wij- daudwarsstraat. De auto waarin de verdachten zaten botste daar namelijk op een politieauto. De twee inzitten den, een 18-jarige man uit Oost-Souburg en een 28-jari- ge man Goes, werden meege nomen en ingesloten voor ver der onderzoek. BRESKENS Hulpdiensten zijn in de nacht van zondag op maandag uitge rukt voor een drenkeling die in de haven van Breskens let terlijk tussen wal en schip viel. De man wilde in zijn motor jacht stappen, maar viel vanaf de steiger het water in, daar bij kwam hij in aanraking met de steiger. Omstanders scho ten te hulp en belden 112. De man was kopje onder gegaan en had waarschijnlijk water binnengekregen. Het slachtof fer is met een schepbrancard veilig verplaatst. Met reddings boot de Zeemanshoop is de man naar het KNRM-ponton vervoerd. Vanaf daar nam de ambulance het transport over. SAS VAN GENT Een 56-jarige man uit Sas van Gent is zondag opgepakt voor het bedreigen en mishan delen van een 57-jarige plaats genoot. De mannen zouden zondag om 20.50 uur aan de Oostdam ruzie hebben gekre gen. Volgens het slachtoffer bedreigde de verdachte hem met een mes, hij haalde ook uit met het mes waarbij de man oppervlakkige snijwon- den opliep. Daarnaast zou de dader hem hebben geschopt en geslagen. De verdachte wist het gevecht te ontvluch ten. Twintig minuten later hiel den agenten de verdachte aan. Hij is ingesloten voor ver der onderzoek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 36