Levende kreeft is sappiger Hoe hard was de klap? Politie trekt wapen bij arrestatie stropers ZEELAND 3 KREEFTENKOKS Simpel: dood verliezen ze in rap tempo vocht. Ze drogen als het ware uit en wor den minder sappig en smakelijk. Er wordt wel gesuggereerd dat je een kreeft eerst flink moet koelen, bijvoor beeld door hem in ijskoud zout water of in de vriezer te leggen. De stofwisseling van de koudbloedige kreeft vertraagt daardoor en hij raakt in een natuurlijke coma. Als je hem dan in kokend water gooit of in een stoomoven, krijgt hij er weinig meer van mee. Nederland loopt voorop in de ontwikke ling van elektrische bedwelmingsappara- ten voor waterdieren en ze worden in de visserij ook al gebruikt. Elke soort heeft echter een andere 'aanpak' nodig. Voor kreeften is een 'Crustastun' ontwikkeld. Inmiddels is duidelijk dat de werkzaam heid van dit apparaat twijfelachtig is; on derzoek daarnaar is niet goed uitgevoerd. Het ministerie van Economische Zaken stelt dat bovendien slechts naar de uit werking op één krabben- en één kreeften soort onderzoek is gedaan. Dat is geen schreeuwen, maar stoom die met een gierend geluid ontsnapt uit de schaal van de kreeft. Over de pijnbeleve- nis van kreeften is nog veel onduidelijk heid. In ieder geval wordt pijn niet door gegeven aan de hersenen in zijn kop; die verwerken alleen zenuwimpulsen uit de ogen en voelsprieten. Gomersbach van de Dierenpolitie: „Dat doen we alleen als burgers dat per se willen en aangifte doen, maar ik wil de zaak nu niet te hoog spelen. Mijn doel was de branche mee te geven: denk even na bij wat je dit dier aandoet. Nu kijken we even wat dit teweeg brengt." Gomersbach heeft ruggenspraak gehouden met de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit en met de Landelijke Inspectiedienst Dierenbescherming. Woordvoerder Dik Nagtegaal van de Inspectie dienst: „Dieren bereid je niet le vend. En zo ja, verdoof ze dan eerst." Daar komt weer het gebrek aan goede onderzoeken naar de pijnbeleving van soorten om de hoek kijken, geeft hij aan. „Als je weet dat er mogelijkheden zijn om dierenleed te voorkomen, kun je daarop aandringen. De branche zelf zou kunnen meewerken aan onder zoek daarnaar. In plaats van te roe pen: zolang het niet verboden is, blijven wij het doen." De Vries eiste gisteren bij het hof in Den Bosch achttien maanden cel waarvan zes voorwaardelijk, de zelfde straf als de rechtbank Mid delburg oplegde. Ook moet de Arn hemmer zijn slachtoffer bijna 1.200 euro schadevergoeding beta len en wil De Vries reclasserings- toezicht. Want hoewel O. zijn le ven de afgelopen anderhalf jaar be terde, blijft De Vries sceptisch. Dat verdachte gisteren niet kwam op dagen - volgens zijn advocaat om dat hij de reis niet kon betalen en weinig had toe te voegen - vindt zij een veeg teken. O. werd des tijds door zijn toenmalige vrien din gebeld dat een man haar op de Vlissingse boulevard lastigviel. De inwoner van Arnhem verkocht In hoger beroep zelfde eis voor mishandeling haar belager een klap. Die kreeg een slagaderlijke bloeding en moest een nacht in het ziekenhuis blijven. De vraag waar het gisteren voor al om ging was hoe O. sloeg. Was het met zijn hand - al dan niet met ring - met een heel of een ka pot bierflesje? Het was in ieder ge val met een scherp voorwerp. Ge tuigen zagen een hele bierfles, wat niet klopt met het letsel. Verdach te zegt dat hij met zijn hand sloeg, maar weet niet meer of hij een ring droeg. Onder andere die on duidelijkheid was reden voor advo caat Floor Visser om vrijspraak voor poging doodslag te vragen. Hij ziet alleen bewijs voor mishan deling. Uitspraak op 19 augustus. BRUINISSE Twee jongens (15 en 18 jaar) uit Made zijn zondag aan gehouden omdat ze aan het stro pen waren in de omgeving van de Grevelingensluis in Bruinisse. Ze hadden een dood konijn en een luchtdrukwapen bij zich. Een agent heeft zijn dienstwapen ge trokken bij de aanhouding van het stel. De twee zijn aangehouden op de Parallelweg (naast Rijksweg N59). Drie Bijzonder Opsporings ambtenaren (BOA's) en een poli tieagent zagen het duo daar rond 22.25 uur uit de bossages tevoor schijn komen. Ze liepen recht op de BOA's en de agent af. Eén van de twee had een lang wapen in zijn handen. De agent sommeerde de ver dachte zijn wapen te laten vallen, maar de jongen gaf hieraan geen gehoor en het duo zette het op een lopen. De agent trok hierop zijn wapen en richtte het op de verdachte met het wapen en riep het tweetal opnieuw aan. Daarop liet de verdachte het wapen vallen en konden de twee jongens wor den aangehouden. Het vuurwapen bleek een lucht drukgeweer te zijn en ze hadden ook een dood konijn bij zich. De verdachten zijn ingesloten voor verder onderzoek. dinsdag 9 augustus 2016 Kippen maken we ook dood voordat we ze in de pan gooien. Waarom kreef ten niet? Kunnen we kreeften dan niet op z'n minst verdoven? Een stroomstoot dan? Dat ze dan maar snel méér onder zoek doen. Zo zielig, gillende kreef ten in een pan kokend water. Als het aan advocaat-generaal Monique de Vries ligt, wordt de 45-jarige D. O. uit Arnhem ook in hoger beroep veroordeeld voor poging tot doodslag, om dat hij juli 2014 iemand in Vlis- singen met een bierfles ver wondde. Vanessa 't Hoen Den Bosch

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 35