44 22 ZON&2 COLUMN RENÉ DIEKSTRA Terwijl half Nederland zijn vertier zoekt in het zonnige zuiden, blijven zij stug doorwerken in eigen land. Vandaag: kitesurfleraar Philip Snijders (21) uit Goedereede. jongens, dit is geen pussy- sport hè", roept Philip Snij ders naar twee knullen die staan te wachten bij de Ouddorpse Beachclub Natural High, klaar voor hun tweedaagse kitesurflessen. Snij ders stelt zich meteen voor als de le raar. Hij zal hen laten zien hoe ze zich met een surfboard door een vlieger kunnen laten voorttrekken. Na een kort voorstelrondje neemt Snijders ze mee naar het brede en lange strand van de Brouwersdam waar ze veiligheidsinstructies krijgen en leren de kite op te tuigen en te controleren. „En? Zijn jullie al aan het zweten?", lacht hij, terwijl de jongens de vlieger oppompen. De cursisten boffen vandaag met het weer; het is droog, licht bewolkt en het waait niet al te hard. Die och tend zijn ze vooral in de weer met theorie- en vliegles. Na de lunch begint het praktijkgedeelte: met de wind mee door het water worden voortgesleept (bodydraggen), een start vanuit het water maken, om daarna met het surfboard de eerste meters te varen. Snijders geeft alvast een waarschu wing: „Iedereen die voor de eerste keer gaat bodydraggen, schiet als een schorpioen naar voren, zo kopje onder", en vervolgt: „Niet schrikken als het gebeurt, het wordt leuk." Als een van de jongens door de wind onder water wordt getrokken en een tel later weer bovenkomt, komen ze alledrie niet meer bij van het lachen. Op zijn 16e begon Snijders met ki- tesurfen. Hij moet er niet aan denken om de zomer op een andere manier door te brengen. Als hij niet werkt, is hij in de Noordzee te vinden. „Soms lig ik al om zeven uur 's ochtends in het water." Hartchirurg Voor dit werk heeft hij een carrière als hartchirurg laten schieten. Hij studeerde geneeskunde, maar ont dekte na het eerste jaar dat het niet bij hem paste. „Mijn pa was de eerste die mij vroeg of ik wel gelukkig was. Hart chirurg leek mij het summum, maar helaas, het werd hem niet. Mijn ou ders hadden ook ooit de ambitie om arts te worden, maar kozen net als ik voor iets anders. Toen ik besloot mijn hart te volgen, viel er een last van mij af. Het was of mijn leven toen pas echt begon." Van mei tot oktober is Snijders kitesurfleraar. De wintermaanden brengt hij door in het Oostenrijkse Kaprun, waar hij snowboardles geeft. In de periodes ertussen viert hij zijn vakanties. Ook dan staat hij het grootste gedeelte van zijn tijd op een board. Tegen de tijd dat de jonge cursisten hun eerste lesdag erop hebben zitten, zijn ze bekaf. Snijders is nog niet klaar. „Straks ga ik met collega's bar- becueën en gitaar spelen en zingen. We hebben een bandje, White Mozes and Disciples of Surf. En later op de avond gaan we vast nog het water in", zegt hij met een grijns. „Het mooiste is als je de wind en de golven leert beheersen. Dan ga je dansend over de golven. Soms maak ik sprongen van 10 tot 15 meter de lucht in. Er zijn jongens die 20 meter hoog gaan. Op die momenten voel ik me zo vrij als een vogel." Je hoeft geen voetbal fan te zijn om toch vertederd te raken door de beelden van het Por tugese jongetje dat na de overwinning van Portugal op Frankrijk in de finale van het Europees kampioen schap voetbal een huilende volwassen Franse man troostte. Hij had net daar voor zijn vader hetzelfde bij een andere Fransman zien doen. Goed voorbeeld doet goed volgen. Slecht voorbeeld blijk baar ook. Neem Luis Suarez. Deze speler van voetbalclub Barce lona kwam twee jaar geleden tijdens het wereldkampioenschap in Rio de Janeiro op een wel heel opmerkelijke manier in het nieuws. In de wedstrijd Uruguay - Italië beet Suarez de Italiaanse voetballer Chiellini in zijn linker schouder. De hele voetbal- minnende wereld zag het gebeuren, alleen de scheids rechter niet. Niettemin werd Suarez door wereldvoetbal bond FIFA een fikse straf op gelegd. Vier maanden lang moest hij zich van iedere voetbalactiviteit onthouden en hij kreeg een aanzienlijke geldboete. Bovendien werd de hoon van miljoenen fans over hem uitgestort en het incident in beeld eindeloos herhaald. Wat niet of nau- De 7-jarige Harvey beet een tegenspeler in zijn pols welijks aandacht kreeg, is wat kort na het incident gebeurde op een schoolplein in Engeland waar een aantal jochies een wedstrijd speel den. Een van hen, de 7-jarige Harvey Eaglen, beet een te genspeler in zijn pols. Ge vraagd waarom hij dat had gedaan antwoordde Harvey: dat is wat voetballers doen. Net als Suarez kreeg Harvey een voetbalverbod, en de waarschuwing dat hij bij een volgende keer van school gestuurd zou worden. Harvey's verdediging was terecht. Want Suarez had al minstens twee keer een tegenstander gebeten, in 2013 in de Engelse competi tie en in 2010, hij speelde toen voor Ajax, tijdens de wedstrijd Ajax-PSV. naarmate meer schokkende details worden gepresen teerd. Dat roept de veront rustende vraag op of het wel veilig is zo veel aandacht te besteden aan massamoorden als nu gebeurt. Van zelfdo dingen weten we dat hoe meer aandacht de media eraan besteden, hoe groter het risico op navolging is. Wat betreft massamoorden is er nog onvoldoende infor matie. Toch roep ik media op het zekere voor het onzekere te nemen. Geef massamoor denaars een zo klein moge lijk podium. Bespaar ons details over hun achtergrond en motieven en besef dat het noemen van ieder ander motief dan diepe haat een onverdraaglijk excuus is en nabootsing uitlokt. dinsdag 9 augustus 2016 GO M Philip Snijders is blij dat hij geen hartchi rurg is gewor den. FOTODESIRÉE SCHIPPERS Zo vrij als Natasjade Groot een vogel Diekstra buigt zich deze zomer over de menselijke geest. Deze week: slecht voorbeeld doet slecht volgen. De kans op navolging is groter als het voorbeeld vaker wordt getoond en Reageren? rene.diekstra@persgroep.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 22