üi* 12 NI i Nieuwe columnist geeft niet alleen haar mening, maar laat haar leven zien Interview Na haar zwangerschapsverlof staat Nynke de Jong (31) te trappelen om aan te treden als columnist van deze krant. Vanaf morgen neemt de journalist de plaats in van Pauline Bijster. Natuurlijk kun je elke dag op je bek gaan, maar het levert veel meer moois op om een publieke functie te hebben Toen Nynke de Jong de fo to's bekeek van een lijk zak naast een pop op de koude straat in Nice, zag ze het als kersverse moe der haarscherp voor zich. Hoe al die gezinnen daar langs de kant stonden, wachtend op het vuurwerk, de kin deren met plakvingers van het ijsje dat ze net hadden gegeten. Over een paar jaar kan zij daar ook staan, met haar aanstaande man - kortgeleden stelde hij dé vraag - en haar dochtertje Janne. Misschien wel als doelwitten. „Doordat ik nu moe der ben, kan ik me het beter voorstel len. Maar het is niet zo dat het moe derschap me zo veranderd heeft, dat ik overal om moet janken." Goed, er was die uitzondering tijdens de her haling van de finale van The Great British Bake Off, het equivalent van Heel Holland Bakt, waar de sympa thieke Nadiya won en een lieve speech gaf. „Maar mijn scherpte ben ik niet kwijt." Jeukende handen Gelukkig maar, want die heeft ze no dig. Als columniste, wielrenexpert, maar ook als tv-persoonlijkheid bij programma's als Pauw en De Slimste Mens - als bijna-winnaar hoopt ze nog steeds op een herkansing. Tij dens haar zwangerschapsverlof heeft De Jong alle tijd gehad om munitie te verzamelen voor de krant. Er was die aanslag in Nice, waar ze niet over schreef. De Brexit voltrok zich ter wijl ze niet werkte. Net als de scheur in het imago van presidentskandi daat Donald Trump. „Ik ben heel actief met het nieuws bezig en wil de lezer daar graag in meenemen." Wanneer haar handen werkelijk jeukten? Toen Trump de ouders van een dode soldaat beledig de, nadat zij hem onder handen na men. „Eerder vernederde hij anderen al, maar nu lijkt het of hij te ver is ge gaan. Ik ben zo benieuwd of er spra ke is van een echte kentering. We kij ken natuurlijk naar wat in Amerika gebeurt alsof het een freak show is, maar het gaat wel om de belangrijk ste baan van de wereld." Toch belooft ze dat de lezer niet al leen haar mening, maar ook Nynke zelf beter zal leren kennen. „Er zijn anderen die veel beter dan ik bijvoor beeld een keiharde economische ana lyse kunnen geven. Dat is niet mijn stijl." Sterker: haar kracht ligt juist in de mix. Bij de Leeuwarder Courant, in de provincie waar ze werd geboren, merkte ze toen ze vertrok pas hoe dat werd gewaardeerd. „Toen lieten lezers me weten dat ze het zouden missen, om met me mee te leven. Dat merkte ik thuis achter de laptop niet." Daar in Friesland, in een dorpje on der de rook van Sneek, werd de basis gelegd voor de vrouw die ze nu is. Ze groeide er op met drie broers en in totaal pakweg 250 dorpsgenoten en draagt dat warme verleden overal met zich mee. „Als ik moe, emotio neel of dronken ben, dan spreek ik Fries. Die taal ligt zo dicht bij me. Nu onze dochter er is, zing ik voor haar in het Fries, de taal waarin vroe ger ook voor mij werd gezongen. Een Nederlands liedje voelt onnatuur lijk." Fietsliefde Tussen de broers en haar vader kwam als vanzelf ook de liefde voor de sport. Ruud Gullit was De Jongs jeugdheld. Op zondagavond zat ze met het bord op schoot, klaar om sport te kijken. Nynkes grote liefde? Wielrennen. Op het zadel ontmoette ze haar man. Als ze een writer's block heeft, pakt ze de fiets. Niet voor niets is De Jong hoofdredacteur van het tijdschrift Pedala voor vrouwelij ke wielrenfanaten en becommentari eert ze de sport. De wind door haar haar, door haar hersenen: op het stalen ros komt al les samen. Nu iets minder dan vroe ger misschien: „Mijn conditie is niet meer wat het voor de bevalling was, maar het was heerlijk om weer te fietsen. Buiten beleef je alles veel in tenser. En je kunt 150 kilometer lang slap ouwehoeren, of diepgaande ge sprekken voeren." Daarom wil De Jong zo snel mogelijk weer aanhaken bij haar fietsclub, die traditiege trouw vertrekt vanaf seksshop Miran da XXL in haar nieuwe thuisbasis, Utrecht. De Jong is eigenlijk domweg geluk kig, moet ze concluderen. „Vroeger stelde ik mezelf als doel een roman te schrijven, maar ik merkte dat ik me daar zo op blindstaarde dat ik ver gat welk leuk werk ik op dat mo ment allemaal al deed. Toen ik dat losliet, voorkwam ik dat elke dag een opmars werd naar wat ooit nog zou moeten komen." Vanaf dat moment kreeg haar car rière als vanzelf een boost, kwam er ruimte voor zoveel anders. Pas nog, stond ze in het theater, tijdens de voorstelling LULverhalen. Totaal nieuw, doodeng in het begin, maar tegelijkertijd leerzaam. Naast haar werk als schrijver is De Jong ook steeds vaker op tv te zien, zo ook in De Wereld Draait Door. Klagen tv-producenten wel over het weinige aantal vrouwen dat wil komen, zij vreest het spotlicht niet. „Natuurlijk kun je elke dag op je bek gaan, maar het levert veel meer moois op om een publieke functie te hebben." Zoals die plek van de columnist in de krant. De plek waarnaar De Jong de afgelopen maanden, terwijl Pauli ne Bijster de honneurs waarnam, zo uitkeek. „Een enorme eer, om dat drie keer per week te mogen doen. Ik sta te trappelen." dinsdag 9 augustus 2016 'Als ik moe, emotioneel of dronken ben, spreek ik Fries' Carla van der Wal Rotterdam '4,s VK v Nynke de Jong. FOTO SHODY OAREMAN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 12