11 gebruiken. Je hoeft niet per se een symmetrisch gezicht, volle lippen of een smal le taille te hebben om aan Mihaela Norocs defi nitie van schoonheid te voldoen. „Het liefst fotografeer ik vrouwen zonder make-up, zo authentiek mogelijk. Elke vrouw is op haar ei gen manier mooi. Ik let op ver schillende dingen. Soms is het een gebaar, een oogopslag, rim pels die wijsheid verraden, een se rene uitdrukking, een lach of een sterke houding." De fotografe - zelf ook ma- ke-uploos en altijd in gemakkelij ke kleding - heeft haar project 'de atlas van schoonheid' genoemd. „Elke dag zien we in de media een atlas van oorlog, conflicten en angst. Mensen vechten omdat ze een ander geloof, cultuur of ras hebben. Meer dan ooit heeft de wereld een atlas van schoonheid nodig om te tonen dat verschei denheid ook mooi kan zijn." Noroc ontmoette prachtige vrouwen in de Braziliaans slop penwijken, in de Afghaanse ber gen, in een Iraanse moskee, in het tropisch regenwoud, maar ook in Oxford en in hartje New York. Een Nederlandse schone zit er nog niet tussen, maar de fotografe verzekert volgend jaar een stop te maken in ons land. Mannen zijn uitgesloten van haar project. „Die zijn ook mooi, maar ik kan me nu eenmaal beter identificeren met mijn eigen sekse." Haar reis begon drie jaar gele den met een kleine rugzak en een beetje spaargeld op zak. De rug zak is gebleven, maar inmiddels wordt haar project door ruim 800.000 mensen gevolgd op Face- book en krijgt ze donaties om haar werk voort te zetten. Meer dan vijftig landen bezocht Noroc, waar ze per land tien dagen tot twee maanden bleef. De fotoses sies gaan soms gepaard met het nodige gesputter en argwaan. „Sommige vrouwen kunnen niet geloven dat ik hen knap vind." Eén meisje maakte een onuit wisbare indruk op haar. Neelam, een Indiase die in een tent in Mumbai woonde. Met het beetje geld dat haar alleenstaande moe der bij elkaar sprokkelde op de markt, werd haar school betaald. „Neelam klaagde nergens over, vroeg niks, ook al was haar huis niet meer dan een stoep. Haar lach, haar trots en haar wijsheid waren een harde les voor mij. Ik voelde me bevoorrecht dat ik elke nacht in een schoon huis sliep." De fotografe trok aan de bel bij verschillende kranten in India en vond een hulporganisatie die Nee lam zou helpen. „Ik hoop oprecht dat mijn foto haar leven zal veran deren." Noroc roept haar volgers op Facebook op om haar voorbeeld te volgen. „Iedereen kent wel een Neelam, die een beetje hulp kan dinsdag 9 augustus 2016 Anais Ik fotografeerde haar in een park in Berlijn in een Afri kaanse outfit. Anais heeft een Franse va der en Malische moe der. Geboren in Frankrijk, verhuisd naar Duitsland. Neelam Zij maakte een onuit wisbare indruk op mij. Woonde in een tent in het Indiase Mumbai. Vader verlo ren, maar wat een positieve energie. MOOIE VROUWEN Hanneke van Houwelingen Rotterdam Tzvetana Een foto op het ijs, want deze Bulgaarse speelt voor het natio nale ijshockeyteam. Ze straalt kracht en elegantie uit. -4Eleni Als ze in het restau rant van haar familie in het Griekse Del phi werkt of wan delt, draagt ze gewo ne kleren. Maar één keer per jaar, met Pasen, kleedt ze zich traditioneel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 11