Uitreiking visserij- en garnalenwimpels EN 19 VISSERIJFEESTEN OVER DE KOPPEN LOPEN IN BRESKENS A Er was rommelmarkt, kermis en braderie, maar vis vertolkte de hoofdrol op de Visserijfeesten. Kibbeling, haring, 1 ekkerbekjes. Na tuurlijk, er was dit weekend van alles te koop op de braderie van de drieënzestigste editie van de Visserijfeesten in Breskens. En er was veel keus op theater- en mu ziekgebied van 's ochtends tot 's nachts en op de rommelmarkt Om twee uur stond er zeker honderd man te popelen om een scholfiletje naar binnen te schuiven kwam je ook van alles tegen. Maar vis speelde in het vissersdorp -ui teraard- de hoofdrol. Veel bezoekers baanden zich, al smikkelend van een visje, door de menigte. In de haven kon je over de koppen lopen en uit alle hoeken kwam de geur van verse vis. „Hier moet je wezen, hier moet je zijn", riep een visverkoper. „Nee, hier moet je zijn, voor een lekker vis- sie", reageerde zijn concurrent jo lig in het kraam ernaast. Naast vis eten, kon je ook iets over visserij leren. Er waren de monstraties netten boeten, scheepsmodellen op schaal en Jan- ny Schroevers en Tonny Kusse uit Arnemuiden lieten zien hoe je Bressiaanse garnalen pelt. Uitge dost in Zeeuwse klederdracht za ten ze voor de vismijn routineus te pellen. Het leek makkelijk, consta teerden bezoekers. „Maar als je het verkeerd doet, breekt de garnaal doormidden", liet Janny zien. „Je moet er handigheid in krijgen. Wij doen het al van kinds af aan." Een hele berg lag er voor hen, maar daar zagen ze allerminst tegenop. „We zijn er nog niet hoor, maar het gaat niet vervelen. En we heb ben veel aanspraak van mensen." Ook kinderen waren gefascineerd door de garnalen. „Kunnen ze bij ten?", vroeg een jongetje angstig. In totaal pelden de dames zo'n vijf tien kilo, bedoeld voor de garnalen op toast die gratis werden uitge deeld bij de vismijn. Ook werd er vanaf twee uur 's middags gebak ken scholfilet uitgedeeld. Gratis en zo lang de vooraad strekte. Die op- roep was niet aan dovemansoren gericht, om half twee stonden de eerste smulpapen al bij de drang hekken te wachten. De rij werd stilaan steeds langer en om twee uur stond er zeker hon derd man te popelen om een schol filetje naar binnen te schuiven. „Volgens mij is dat hele goede vis", zei een toerist die prompt ook aan schoof in de rij. Een bezoekster die, met een bakje kibbeling, langs de enorme rij liep, haalde misprij zend haar neus op. „Daar ga je toch niet voor in de rij staan?", vond ze. Een Belgisch koppel kreeg om kwart over twee de eerste scholfi lets. Voorzichtig namen ze een hap je, want: gloeiend heet. „Dit was wél het wachten waard", conclu deerden ze. maandag 8 augustus 2016 'Hier moet je wezen voor vis' Sophie Stockman Breskens Janny Schroevers en Tonny Kusse uit Arnemuiden laten aan bezoekers de kunst van het garnalen pellen zien. Diezelfde garnalen worden gratis gepresenteerd op toast, foto's ronald den dekker BRESKENS Bij de Visse rijfeesten horen ook de prijzen voor beste vis- en garnalenaanvoerders. De Breskens 10 van familie Vermeulen kreeg de visse rijwimpel van wethouder Christiana van de Vijver, tij dens de officiële opening van de feesten zaterdag. De tweede plek was voor de Breskens 7 van familie Praet. Vorig jaar werd de visserijwimpel niet uitge reikt, vanwege de geringe visaanvoer in Breskens. „Dit jaar doen we dat weer wel. De aanvoer is toegenomen en die vond ook plaats door aanvoer ders uit andere havens", zei voorzitter Jaap Henne- keij van de vissersvereni ging Ons Belang. De Zee- brugge 8 van de familie Praet ging er met de gar- nalenwimpel vandoor en de Nieuwpoort 79 van fa milie Krijger met de twee de plek. De wimpel werd toepasselijk uitgereikt door Cees Machielsen, die Klaas Puul uit Volen- dam vertegenwoordigde. Puul is de grootste koper van garnalen in Breskens. De gratis scholfilets zorgen op zaterdag en zondag voor lange rijen wachtenden die een visje willen bemachtigen. Naast het straattheater zijn er ook veel spontane optredens. Een jonge violiste zorgt voor extra ambiance op de rommelmarkt. In heel Breskens kun je over de hoofden lopen. De drukbezochte rommelmarkt op het Oranjeplein loopt door naar de Philip van Kleefstraat, Emmastraat en Julianastraat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 76