Mozambikaans swingen in Ossenisse Vakantie in... Zeeuws-Vlaanderen Vrijwilligers geven ADRZ net dat extraatje fvVS? Visserijvereniging ziet potentie in haven Breskens De haven van Breskens heeft, ondanks de minimalisering van de vissersvloot, nog wel degelijk toekomst als vissershaven. Wat let ondernemers om Breskens als thuis- en aanvoerhaven te kiezen? Nine Ngoumout laat mensen hun verhaal vertellen. zeeland 16 Fabian Geelhoed brengt de zomer door in Terneuzen. zeeland 20 De haven ligt aan open water, is goed bereikbaar en heeft ook goe de verbindingen voor de afvoer van vis en garnalen naar het ach terland. Voorzitter Jaap Hennekeij van visserijvereniging Ons Belang zaterdag, tijdens de officiële ope ning van de jaarlijkse Visserijfees ten: „Zeker als de nieuwe plannen voor de haven zijn uitgevoerd, be schikken we over voorzieningen, die de concurrentie met andere ha vens glansrijk kunnen doorstaan. Ook de prijsvorming is prima. Wat let ondernemers dus om Bres kens als thuis- en aanvoerhaven te kiezen?" Hennekeij vroeg zich hardop af welke jonge ondernemers, al dan niet uit vissersfamilies, het lef heb ben om als ondernemer in te stap pen. Want, constateerde hij, er is weer sprake van rendement in de visserij. „Breskens barst van de vis serijkennis en ik weet zeker dat voormalige vissers meer dan be reid zijn hun kennis met jongere collega's te delen." Hij zal de dag prijzen dat zich - op korte termijn - nieuwe 'aanvoerders' van vis en garnalen melden. Dat is hard nodig, want in tien jaar is de vissersvloot veel kleiner geworden. Breskens telt nog maar vier eigen schepen, waarvan er twee te koop staan: de Breskens 10 van John Vermeulen en de Bres kens 7 van de familie Praet, die in middels verkocht zou zijn naar Texel. Ook Rob Verschelling van de Breskens 29 denkt aan afbou wen, vanwege zijn leeftijd en ge brek aan een opvolger. Blijft straks over, de Breskens 14 van de fami lie Fenijn. De BR7, BR10 en BR29 vissen vooral op garnalen, de BR14 op vis. Breskens is ook thuis- haven van enkele Vlaamse (garna- lenjkotters. Hoe lang die het nog volhouden, is ongewis. De visstand in de Noordzee is onveranderd goed, noemde Hen nekeij als lichtpunt. „De invoering van de aanlandplicht (het aan wal brengen van alle vis, ook onder maatse, red.) blijft echter een gro te bedreiging voor de zuidelijke tongvisserij", aldus de vissersvoor man. „Het recent gepresenteerde plan van de Europese Commissie doet mijn zorgen niet verminde ren. Positiefis dat er wordt erkend dat in de Noordzee sprake is van gemengde visserij, maar dat alleen biedt nog geen duidelijkheid over de aanlandplicht." Op korte termijn hoopt Henne keij op de aangekondigde vernieu wing van het havengebied van Breskens. De nieuwe Visserij Ex perience (vismijn en visserijmu seum) is volgens hem van levens belang voor de toekomst. Zeeland 19 maandag 8 augustus 2016 pzc.nl email: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Soms lijkt het of de weergoden een aardig oor voor muziek hebben. Na een bewolkte dag breekt zondag de zon door, vlak voordat singer/songwriter Neco Novellas het podium van 't Schallemaaj in Ossenisse betreedt. In allerijl wordt in de tuin een podium opgezet en zit de Mozambikaanse zanger in het zonnetje zijn nummers te spelen. Voor het optreden gaf de in Kuitaart wonende Neco - zijn echte naam is Anselmo Joao Johanhane - een uitgebreide workshop. Neco stond speelde in 2008 op het North Sea Jazz Festival, maar speelt ook graag bij kleinere podia. De laatste jaren richt hij zich meer op lesgeven en het spelen in speciale projecten, zoals 'De Uitdaging' met zangeres Mathilde Santing. Met die tour speelt hij onder meer in De Parade in Amsterdam, maar niet voordat hij 't Schallemaaj trakteerde op een flinke zomerse dosis muziek, foto ronald den dekker Hoop voor vissershaven Wout Bareman Breskens

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 73