Wat warmte in de zorgfabriek Nieuwe riolering in twee Goese straten Sergio Herman maakt wegwerpservies 16 ZEELAND Kapje In korte tijd vond het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis veertig vrijwilligers. Wie zijn ze en wat doen ze? ZIEKENHUIS VRIJWILLIGERS Vrijwilligers zijn een belangrijke aanvulling op onze gastvrijheid en professionele zorg Commentaar De kosten voor de zorg rijzen de pan uit. Op tal van voorzie ningen wordt beknibbeld. Ook ziekenhuizen ontkomen daar niet aan, zeker niet kleine streekziekenhuizen als het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis (ADRZ) en ZorgSaam. Beide hos pitalen kampten de laatste jaren met financiële problemen en za gen zich gedwongen in het personeelsbestand te snijden. Hoe doe je dat zonder dat het niveau van de zorg wordt aangetast? Het ADRZ had enkele jaren terug ook een flink imagoprobleem. Het verplaatsen van afdelingen, de nieuwbouwplannen op steeds weer andere locaties, de dreigende sluiting van de vestiging in Vlis- singen en de spanningen tussen management en personeel die daaruit voortvloeiden; ze hebben wellicht geen aantoonbaar effect gehad op de geleverde zorg, maar ze bepaalden wel de stemming. En die was niet goed. Al een tijdje waait er een andere wind. Er is een nieuwe directie en er is duidelijkheid over de toekomst. De nieuwbouwplannen in Middelburg werden afgeblazen en gekozen is voor renovatie van de Vlissingse vestiging. Uit het overweldigende succes van de crowdfundingsactie die daarvoor werd opgezet, blijkt hoezeer de Zeeuwen hun ziekenhuizen een warm hart toedragen. De respons op de wervingsactie voor vrijwilligers bevestigt dat. Mensen staan klaar om hun handen uit de mouwen te steken en het ziekenhuis vaart daar wel bij. De pijn van de personeelsreductie wordt er enigszins door verzacht. Een hedendaags ziekenhuis is in veel op zichten een zorgfabriek, dat is niet helemaal te voorkomen. Zaak is dat de mens daarin niet uit beeld mag verdwijnen. Het zijn de vrij willigers die net dat beetje warmte kunnen toevoegen dat patiënt en bezoeker nodig hebben. Dat heeft het ADRZ goed in de gaten. Hoe snij je als ziekenhuis in het personeelsbestand zonder dat de zorg wordt aangetast? Goes Het huidige riool in de Nachtegaal laan en Meeuwenweg lekt en zo nu en dan zijn de aansluitingen van de huisriolering op het hoofd riool verstopt. Om de problemen op te lossen, worden de betonnen buizen na de bouwvak vervangen door pvc. Tegelijk met de vervanging van het riool krijgen de stoepen, par keervakken en rijbanen van de twee wegen in Goes-West nieuwe bestrating. Na de herbestrating moeten de Nachtegaallaan en Meeuwenweg weer helemaal toe- komstbestendig zijn. Zo is bijvoor beeld rekening gehouden met ex treme neerslag door het verande rende klimaat. Groen kan helpen om wateroverlast in huizen of op straat te voorkomen of verminde- Tegelijk met de ver vanging van het riool krijgen de wegen nieuwe bestrating ren. Daarom wordt op de hoek van de Reigerstraat en de Meeu wenweg een nieuwe groenstrook aangelegd. De werkzaamheden beginnen in de week van maandag 29 augus tus en moeten begin volgend jaar klaar zijn. Almanak Toen de ijverige dame uit West- kapelle haar splinternieuwe douche poetste, vond ze een klein rond plastic kapje. Hoe goed ze ook rondkeek, ze kon niet bedenken waar dat van daan kwam. Ook haar echtge noot tastte in het duister. Na lang nadenken bedacht hij dat het bovenop de douchestang hoorde te zitten. Met seconde- lijm plakte hij het muurvast. Toen mevrouw twee dagen la ter eens goed op haar horloge keek, begon haar iets te dagen. Het glaasje was eraf... 112 nieuws Wielrenners tegen de grond Auto rijdt door na aanrijding Auto botst op scooter Fietser gewond bij botsing met auto Van het wegwij zen in de centra le hal, het schil len van een ap peltje, tot het bie den van een luis terend oor. Het zijn de kleine dingen die het doen en dat weten de 75 vrijwilligers van het Admiraal De Ruyter Zie kenhuis maar al te goed. Al jaren maakt het ADRZ ge bruik van vrijwilligers. Maar de aandacht voor hen was een beetje verslapt. Onterecht, oordeelde het ziekenhuis zelf. „Want zij leveren een heel belangrijke aanvulling op onze gastvrijheid en op onze pro fessionele zorg", vertelt woord voerder Dick Bosscher. Het ziekenhuis begon twee maanden geleden een wervings campagne. In korte tijd heeft die veertig nieuwe vrijwilligers opge leverd. Wie de ziekenhuizen in Goes en Vlissingen binnenkomt ziet direct het resultaat. Daar hel pen gastheren en gastvrouwen be zoekers en patiënten om de juiste weg te vinden. Dat ze enthousiast zijn is één van de belangrijkste voorwaarden. En - niet onbelang rijk - ze moeten het ziekenhuis een warm hart toedragen. Bezoekers en patiënten vinden al langer dat gastvrijheid, bejege ning en communicatie beter kan. In een tijd dat het vaste personeel zwoegt onder hoge werkdruk, kunnen vrijwilligers juist die per soonlijke aandacht geven, is de ge dachte. „Misschien zouden betaal de krachten dit werk ook goed kunnen, maar je ziet aan alles dat vrijwilligers het vanuit een war me, persoonlijke belangstelling doen. Bezoekers ervaren dat ook zo. Het mes snijdt aan twee kan ten, want de vrijwilligers vinden er zelf veel voldoening en waarde ring in om patiënten en bezoekers bij te staan." In het ADRZ zijn 75 vrijwilli gers actief. Bijna 90 procent is vrouw en de gemiddelde leeftijd is 45 jaar. In september volgt een tweede wervingscampagne die vooral gericht is op het werven van vrijwilligers voor het zieken huis in Vlissingen. Bosscher: „We hopen dat die op nieuw veertig nieuwe vrijwilli gers oplevert." Sergio Herman en Nick Bril, de Zeeuwse topchefs, van sterrenres taurant The Jane in Antwerpen, werken aan een wegwerpservies. Geen karton, maar een hoogwaar dige composteerbare soort om te gebruiken tijdens bijvoorbeeld cu linaire festivals. Dat meldt de Vlaamse krant De Standaard. Voor het tweede jaar op rij sloten Herman en Bril dit weekend de deuren van The Jane om op het strand van Zeebrugge voor anderhalve dag het grootste openluchtrestaurant van Zeebrug ge neer te zetten. Het wegwerpser vies zal zeker niet bestaan uit kar tonnen schoteltjes, benadrukken de topchefs van de Antwerpse sterrenzaak. „We koken steeds va ker buiten het restaurant", zegt Bril in De Standaard. „Dan is por selein onhandig, maar wil je de gasten ook geen plastic bord voor zetten. Het doet afbreuk aan je product en het gaat ten koste van de beleving van je gast." Volgens de Vlaamse krant werkt The Jane samen met ont werpster Yaara Landau Katz en producent SD Trading. Over enke le maanden moet het wegwerpser vies te koop zijn. maandag 8 augustus 2016 li De riolering in de Nachtegaal laan en de Meeuwenweg in Goes-Oost wordt na de bouw vak vervangen. Ook krijgt het wegdek in de twee straten een opknapbeurt. Ellen Jobse Tip? redactie@pzc.nl NW-EN SINT JOOSLAND Twee wielrenners zijn gis termiddag gewond geraakt na een valpartij bij Nieuw en Sint Joosland. Het ging om 12.25 uur mis op de krui sing tussen de Jonker Fransweg en de Binnendijk. De twee wielrenners, een 70-jarige man en een 69-ja- rige man uit Oost-Souburg, vielen van hun fiets. Ze wa ren met een grote groep wielrenners onderweg. Beide wielrenners moesten met onbekende verwondin gen naar het ziekenhuis worden vervoerd. GOES Een onbekende automobi list is zaterdagochtend doorgereden na een aanrij ding op de rotonde van de Ringbaan West in Goes. Twee fietsers hielden lichte verwondingen over aan de aanrijding. Twee vrouwen (25 en 40 jaar) uit Goes fietsten rond 10.20 uur over de rotonde bij Goes-Noord. Een auto verleende hen geen voorrang. Daardoor botsten de fietssters op de zijkant van de auto. SLUIS Een personenauto is zater dag rond 14.30 uur op een scooter gebotst op de Rondweg van Sluis. Een 34-jarige man Knokke Heist reed met zijn scooter over het fietspad. Achterop zat een 15-jarige jongen uit het Weywertz. Een 53-jarige au tomobiliste uit Aardenburg wilde vanaf een uitrit de weg oprijden. De automobi liste zag de scooter met twee opzittenden te laat. Daardoor ontstond een aan rijding. Zowel de bestuur der als de passagier van de scooter raakte daarbij ge wond. Beide slachtoffers zijn met onbekende verwon dingen naar het ziekenhuis in Knokke gebracht. HEIKANT Een personenauto en een fietser zijn gisterochtend rond 11.00 uur op elkaar botst op de Heidestraat in Heikant. De fietser raakte bij dat ongeval gewond. De fietser is per ambulance naar het ziekenhuis ver voerd. De personenauto moest worden weggesleept. Vrijwilligers gastvrij en behulpzaam Jeffrey Kutterink Goes Dick Bosscher, ADRZ Jeffrey Kutterink Antwerpen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 70