I Energieneutraal in 2040 is flinke klus h 18 Jaarlijks evenement kankerpatiëntjes a Dutje doen op strand of met een boek op de stretcher? No way bij Marieke en John Braber van vakantiepark Zonnedorp. De handen gaan uit de mouwen voor Thuredriht. Je kunt als campinggast lui op een stretcher liggen met een lekker boek. Of je rolt je mouwen op om een feestterrein op te bouwen, mossels te koken en drank te ser veren. Dat laatste was gisteren het geval op vakantiepark Zonnedorp in Renesse. En dat alles voor een goed doel. Daar groeit het jaarlijkse mos sel- en barbecuefeest voor Thure driht (vakantiehuizen voor kinde ren met kanker) beetje bij beetje uit tot een mega-evenement, met dit jaar over de 630 bezoekers. „Het is ge-wél-dig", roepen de vrij willige bardames Patricia Verbeek (38 jaar campinggast) en Renske Herpst (12 jaar campinggast) in koor. „Dit is zo'n feest. Daar krijg je alleen maar energie van. Daar genieten we nog het hele jaar van door." Het mosselfeest voor het goede doel is een jaar of zeven ge leden met een etertje of vijftig be gonnen, graaft parkeigenaar Marie ke Braber in haar geheugen. Sinds dien groeit het evenement („Min of meer per ongeluk") steeds gro ter. Mede dankzij een mix van campinggasten en Schouwen-Dui- velanders die als vrijwilliger mee helpen. „Dat zijn mensen die langs de huizen van Thuredriht lo pen of de rolstoel op strand zien. Die mensen zijn betrokken. Den ken: 'ik een leuke vakantie, jij ook'." Maurice Herpst uit Rotterdam, man van barvrouw Renske en al jaren 'kind-aan-huis' in Zonne dorp, is er zo één. Hij zet zijn eve- nementenbedrijf De Ballonnenko- ning in om een feestje te bouwen. „We krijgen minstens twintig aan vragen per week binnen voor één of ander goed doel maar we zijn selectief. We steunen echt niet al les. Maar hier maak ik van dichtbij mee hoe dit goede doel uit de ge meenschap zelf komt en dat men sen daar heel gepassioneerd en echt uit het hart mee bezig zijn. Die passie, die slaat over. Dat is mooi om te zien en om mee te ma- Die mensen zijn betrokken. Die denken: 'Ik een leuke vakantie? Jij ook!' ken. Daarnaast maakt Thuredriht kinderen blij. Laat het kinderen even uit die ziekte stappen. Daar werken we graag aan mee." De opbrengst -vorig jaar 5300 euro- was gisteravond nog niet be kend. Maar alleen al aan loten is gisteren 900 euro opgehaald. Het is in ieder geval een ambiti eus streven, beseft de gemeente. Destijds is dat doel in de visie Tij van de Toekomst opgenomen zon der echte onderbouwing en zon der naar het realiteitsgehalte te kij ken. Dat gaat nu wel gebeuren. Eén ding is duidelijk: er is flink wat werk aan de winkel. Energieneutraal wil zeggen dat we niet meer energie op Schou- wen-Duiveland gebruiken dan dat op het eiland zelf uit hernieuwba re energiebronnen (wind, zon en zovoorts) opgewekt kan worden. Om zover te zijn in 2040 komen we op Schouwen-Duiveland vol gens de huidige verwachtingen minstens 1364 terajoule (bij een energieverbruik van 3420 en een opbrengst van 2056 terajoule) te kort. In samenspraak met een denktank van mensen met ver stand van zaken en koplopers wil de gemeente een energieagenda op poten zetten, waarin haalbare en meetbare doelen worden ge steld en concrete acties bedacht om die doelstellingen te bereiken. Die energieagenda 2017-2021 (met een doorkijkje naar 2040) moet voorjaar 2017 gereed zijn. IN DE REGIO GIRO Dl SCHOUWEN-DUIVELAND MIJN DORP, MIJN STAD maandag 8 augustus 2016 A Willy Schouls uit Zierikzee (midden) is als vrijwilliger van de mosselploeg van het CJV van de partij FOTO MARIEKE MANDEMAKER Campinggasten aan bak voor goede doel Esme Soesman Renesse Marieke Braber, Zonnedorp Energieneutraal in 2040. Dat is het doel dat de gemeente Schou- wen-Duiveland zich in 2012 heeft gesteld. Of dat écht haal baar is en en hoe moet de ko mende tijd duidelijk worden. Esme Soesman Zierikzee NIEUWERKERK Demonstraties oude werktuigen In Theetuin de Stok roos in Nieuwerkerk worden op woens dag 10 augustus de monstraties gege ven van oude land bouw voertuigen. Een vijftiental trek kers gaat die mid dag ploegen, graan- maaien, dorsen en stro persen. Ook voor kinderen zijn er tal van activiteiten. Er kan gespeurd worden in het mais- doolhof, er kan op een pony worden gereden, er worden broodjes gebakken op een open vuur en er staat een springkussen. Van 11.00 tot 17.00 uur is iedereen welkom. DREISCHOR Orgel- en panfluit concert Stichting Vrienden van de Adriaans- kerk organiseert een orgel- en pan fluitconcert met Andre Knevel en Li- selotte Rokyta op donderdag 11 augus tus in Dreischor. Op het programma staan werken van onder andere Mo zart, Geminiani en Handel. Het concert in de Adriaanskerk in Dreischor begint om 20.00 uur en de toegang bedraagt 7,00 euro. ZIERIKZEE Geldrop, Philippine, Den Bosch, Bruinisse maar ook Belgische en Duitse plaatsnamen prijken op de deelnemerslijst. Zeshonderdentwaalf fietsers doen zondag mee aan de zevende editie van Giro di Schouwen-Duiveland. „Heerlijke rit", klinkt het aan de finish in café De Biet in Zie rikzee waar een verdiend biertje werd gedronken. „Veel wind, maar droog." De nieuwe route over Goeree-Overflak- kee bevalt goed. Lange afstandsrenners gaan het eiland af om de drukte in de Westhoek te omzeilen, vertelt Eveline de Lange van de stichting Zeeuwse Wielerevenementen. De op brengst gaat naar de stichting Leergeld Schouwen-Duive land en de Delta Ride. Doorgaans brengt de tocht tussen de 1500 en 2000 euro op. foto marieke mandemaker MAANDAG BROUWERSHA VEN Brouws Museum, 13.00-17.00 uur: Openstelling Mu seum; De Kunstca deauwinkel, 11.00-17.00 uur: Gastexpositie Joy ce Weber; Markt, 10.00-17.00 uur: Zo- merweekmarkt; Ton- nenmagazijn, 19.00-22.30 uur: Boogschieten jeugd Artemis; BURGH-HAAM- STEDE Burghse Schoole, 12.00-16.00 uur: Openstelling mu seum en wandeling door Bos, Duin en Burgh; Dorpshuis, 13.00-16.45 uur: Bridge; 19.00-20.30 uur: Tai-Chi; Excur- sieschuur Wester- schouwen, 20.30 uunVleermuizen speuren; Natuurin- formatiepunt en T rampolinecentrum, vanaf 11.00 uur: Op zoek naar viervoe ters op de skelter; Pelgrimskerk Plat- boslaan, 20.00 uur: Zingen aan Zee; Plompetoren, 11.30-14.00 uur: Smakelijke wan deling door de Kou- dekerkse inlaag; KERKWERVE Dorpshuis 't Zuudèn- de, 14.00-16.00 uur: Kaarten maken; 20.00-22.00 uur: Country Linedance; NIEUWERKERK Ons Dorpshuis, 13.30 uur: Koffie en ontmoeting 65 plus; 19.30 uur: Muziek: O&U; OUWERKERK Dorpshuis, 10.00-11.00 uur: Yo ga; 19.00 uur: Koor Rodonis; RENESSE Discotheek Pinky's, 20.00-23.00 uur: Frisparty Forever Young; SIRJANSLAND Dorpshuis: 19.30- 21.00 uur: Yoga; ZIERIKZEE Cameramuseum, 13.00-17.00 uur: Openstelling mu seum; Gasthuiskerk, 13.30-16.30 uur: Openstelling kerk; Museumha ven, 13.00-16.30 uur: Haal je diploma leerling-scheepstim merman; Sint Lievensmonstert- oren, 10.00-17.00 uur: Beklimming to ren, Expositie Phan tasm en Expositie Beeld van een Zeeslag anno 1304; Windmolenpark Gouweveerse zee dijk, onbeperkt: Fietsroute Windmo lenkunst trilogie Schouwenduur- zaamland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 61