'Flora heeft zintuig' Ift 23 PAARDENSPORT JUMPIN' DE WEEL Ruiter herpakt zich voor eigen publiek na val en gaat er met de hoofdprijs vandoor. Op de indrukwekende accommoda tie in Nisse bleek de eerste omloop van het nationaal 1.30m klassiek niet te versmaden. Van de tachtig deelnemers hielden zestien combi naties het strafblad schoon. Als eer ste starter in de barrage stuurde Jan-Willem Schaap de merrie Don- dola in 38,43 seconden over de ze ven obstakels. Het venijn zat in de staart. Wil Schellekens uit Esbeek vloog met de merrie Bellarosa als een raket in 35,51 seconden over het parkoers en zette daarmee Van de Plasse flink onder druk. Ik heb veel paarden gereden, maar nooit zo'n compleet paard als deze merrie. De mosselhandelaar uit Kruinin- gen liet zich niet van zijn stuk brengen en reed een fenomenale barragerit. In hoog tempo stuurde hij de met veel vermogen van de bodem ketsende en met speels ge mak de hindernissen verslindende vosmerrie Delta Mossel Flora de L'Imperem in 35,39 seconden naar de overwinning. „Flora is een paard met enorm veel vermogen, wil graag naar voren en geen fout ma ken. Ze kan gewoon een parkoers lezen. Een zesde zintuig. Daardoor is ze ook zo makkelijk te rijden. Ik heb al veel paarden gereden, maar nog nooit zo'n compleet paard als deze merrie. Ze heeft geen minpun ten", vertelde Van de Plasse. Jil Buijze beantwoordde in het nationaal klassiek 1.40m aan de hooggespannen verwachtingen van zijn in Nisse in groten getale aanwezige aanhang. In een bloed stollende rit sprongen de stilist uit Baarland en zijn vosmerrie Venus naar de overwinning (32,72). Met winst in de troostfinale klasse Z droeg Yenca Sips haar steentje bij aan de voor de Zeeuwen succesvol verlopen vijftiende editie. De ama zone uit Terneuzen vloog op de rug van de ontketende merrie Are na's Easy Going in de supersnelle tijd van 62,32 seconden over het par koers. Yvonne Jakobsen uit Seroos- kerke eindigde met de merrie For Ami op de tweede stek (69,02 se conden). Nisse Een flinke knal klinkt. Het overvolle terras bij Jumpin' De Weel veert op en een groepje EHBO' ers snelt de ring in. Daar ligt Jil Buijze op het zand, kermend van de pijn. Met een har de smak is hij op de grond terecht gekomen, nadat zijn vosmerrie Ve nus tegen een hindernis is opge botst. Zijn bezorgde familie en vrienden buigen zich over de springruiter heen. Het huilen staat hem nader dan het lachen. Twee uur later vecht Buijze op nieuw tegen de tranen. Deze keer van blijdschap. Waar hij door de val kansloos leek voor de eindzege van het paardensportevenement en het even onzeker was of hij wel kon opstappen in de grote finale, leidt hij zijn paard Exclusive Lady in een zinderende wedstrijd naar de eindzege. En dat ook nog eens voor eigen publiek. „Dit voelt wel heel speciaal", rea geert hij als alle drukte om hem heen wat is afgenomen. „Ondanks die val had ik een goed gevoel voordat ik de ring in ging. Maar na tuurlijk ging ik er niet vanuit dat ik zou winnen. Ik had ook nog de nodige last van mijn been en schouders en twijfelde zelfs even of ik nog wel moest opstappen. Bij de EHBO hadden ze ook gezegd dat ik geen risico moest nemen." Toch treedt hij aan in de win- ninground, waarin de 25 beste rui ters, geselecteerd uit de drie hoog ste klassen (1.30m, 1.35m en 1.40m), met elkaar strijden om de eindzege. Toch waagt hij het erop. „Het was alles of niets", legt hij zijn keuze om te rijden uit. „Op die manier ben ik de wedstrijd ook ingegaan. Het deelnemersveld was zó sterk, je moet wel risico ne- het spel. Bij de editie van vijf jaar geleden, de tiende, was er voor het eerst één te verdienen. En ik ben nu dus de tweede die daar in slaagt." Het was alles of niets. Op die manier ben ik de wedstrijd ook ingegaan. Een meevaller, gezien zijn geha vende been: door de hoofdprijs hoeft Buijze niet lopend naar huis. „Daarom komt het ook nog eens erg goed uit", grapt hij. Maar ook wanneer er geen auto op het spel had gestaan, hoefde de Baarlander zich waarschijnlijk geen zorgen te maken om zijn terugreis. Door zijn zege is hij namelijk even de koning van Nisse en wordt hij op handen gedragen. Letterlijk. men om er met de eindzege van door te gaan. En ik wilde me ook revancheren voor die val." Vooral door snelheid te maken op de rechte stukken in het moei lijke parkoers en door de bochten scherp aan te snijden, onder scheidt Buijze zich. Met een voor sprong van slechts 41 honderdsten laat hij nummer twee Ellen Zwij- nenberg achter zich. „Het was echt billenknijpen, ik durfde bijna niet naar de andere tijden te luiste ren tijdens het uitrijden." Maar als zijn laatste concur rent er op de voorlaatste hindernis een balk afrijdt en het gejuich losbarst, weet hij genoeg. „Toen werd ik écht emotioneel. Op deze manier winnen bij de ma nege waar ik al vanaf mijn zeven de rijd, is heel speciaal. Zo'n zeven tig procent van de toeschouwers ken ik. Iedereen leefde heel erg mee. Toen ik viel, maar vooral toen duidelijk werd dat ik won." Zijn overwinning levert hem zelfs nóg een smakkerd op, in de siervij- ver op het parkoers. „Dat hoort er bij", zegt hij lachend. Lach Veel reden om die lach te onder drukken, heeft hij ook niet. Naast een karrenvracht aan felicitatiezoe- nen levert de overwinning Buijze namelijk ook nog eens een nieu we auto op. Een luxere pleister voor het bloeden, is er eigenlijk niet. „Die kon ik wel gebruiken", zegt de ruiter dankbaar. „Met mijn eigen auto had ik nog wel even doorgekund, maar een nieu we is natuurlijk nooit weg. Boven dien: zo vaak staat er geen auto op maandag 8 augustus 2016 Jil Buijze krijgt auto voor het bloeden Christiaan van de Plasse uit Krui- ningen schreef zaterdag op Jum- pin' De Weel met de vosmerrie Delta Mossel Flora de L'lmpe- rem het nationaal 1.30m klas siek op zijn naam. Jil Buijze uit Baarland eiste in combinatie met de vosmerrie Venus de ze ge in het nationaal klassiek 1.40/1.50m op. Lucien Roelandt Nisse —Christiaan van de Plasse Daniel Vervelde Vooral door snelheid te maken op de rechte stukken en door de bochten scherp aan te snijden, on derscheidde Jil Buijze zich gisteren in de finale van Jumpin' De Weel. fotosjohan van der heijden —Jil Buijze

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 51