fcft 4 NI Oosten en zuiden van stad weer verbonden Schippers start campagne voor stamceldonatie Syrische rebellen zeggen een doorgang te hebben geforceerd in het door de regering belegerde stad Aleppo. Minister Edith Schippers (Volksgezondheid) start van daag met stichting Matchis een campagne om stamceldo noren te werven. Per jaar krij gen enkele duizenden mensen in Nederland te horen dat ze een vorm van bloedkanker hebben. Een patiënt met leuke mie of een andere vorm van bloedkanker kan genezen door een stamceltransplanta tie. In Nederland is er een groot te kort aan stamceldonoren. Het lukt hierdoor niet om voor ie dere patiënt de best passende donor te vinden. Meer dono ren betekent een grotere kans op een match en dus een grote re kans op leven, aldus Matchis. Op dit moment staan in Ne derland 104.000 mensen als stamceldonor geregistreerd. Per jaar worden ongeveer één op de 1.000 geregistreerden daadwerkelijk opgeroepen om stamcellen te doneren. Een stamceltransplantatie heeft de grootste kans van slagen als de donor tussen de 18 en 35 is. Rusland geweerd van Paralympics 'Ja' voor grondwet Pistorius gewond Akkoord met Fox Het is een onveilige doorgang. Toch vieren de inwoners van Alep po feest. Klappend of met de han den omhoog maken ze een ritje op een vrachtwagen. Anderen ma ken lachend selfies. De rebellen staan weer in ver binding met andere oppositiegroe pen nu ze een linie hebben door broken in het zuiden van de groot ste stad van Syrië. Aleppo werd op 17 juli door de regeringstroepen omsingeld. In de stad zaten volgens de Verenigde Naties een kwart miljoen inwo ners hopeloos in de val. Er is een groot gebrek aan water, voedsel en elektriciteit. Vrijdag openden de strijders een aanval op een strategisch gele gen militair complex van het rege ringsleger. De rebellen wisten on der meer artillerie, pantservoertui gen en kratten met munitie buit te maken. Met de verovering van de basis Ramoush zijn het oosten en het zuiden van Aleppo weer met elkaar verbonden. „Maar de doorgang is niet veilig genoeg om burgers een vluchtweg te bieden", benadrukt Rami Abdel Rahman, leider van het Syrisch Observato rium voor de Mensenrechten. Want in het gebied wordt nog al tijd hevig gevochten. Toch noemt Rahman de overwinning van de rebellen een van de belangrijkste De doorgang is niet veilig genoeg voor burgers sinds het begin van de oorlog te gen het leger van president Assad die de economisch belangrijke stad koste wat kost in handen wil houden. „Ondanks honderden luchtaanvallen is het de rege ringstroepen niet gelukt hun posi tie te verdedigen." De aanhoudende bombarde menten door de luchtmachten van Syrië en bondgenoot Rusland vormen een groot gevaar voor de bevolking. Enkele dagen terug sta ken kinderen in de belegerde stad autobanden in brand om zo pilo ten het zicht te ontnemen. Ze wer den 'kleine helden' en 'de nieuwe generatie Syrische activisten' ge noemd. Ondertussen wordt de situatie in Aleppo met de dag nijpender. Er is een schreeuwend tekort aan levensmiddelen en medicijnen. In de stad zouden nog maar 25 medi ci werken. De laatste kinderarts werd in mei gedood. De strijd tussen de opstandelin gen, het regeringsleger en extre misten van Islamitische Staat duurt inmiddels vijf jaar en heeft aan minstens 280.000 mensen het leven gekost. Ruim vier miljoen Syriërs zijn uit hun huizen verdre ven. MONNIKENWERK maandag 8 augustus 2016 DEN HAAG Boeddhistische monniken verzorgen het gebeeldhouwde kapsel van Boeddha tijdens de jaarlijkse schoonmaak van de Todai-ji-tempel in de Japanse stad Nara. Het beeld stamt uit 752. FOTO YUYA SHINO/GETTY IMAGES RIO DE JANEIRO Rusland is uitgesloten van deel name aan de Paralympische Spelen. Dat heeft het Internatio naal Paralympisch Comité (IPC) gisteren bekendgemaakt. De schorsing volgt op de ontdek king van het omvangrijke, door de Russische staat georgani seerde dopingprogramma. De president van het IPC sprak on gewoon harde woorden over de Russische praktijken die vol gens hem 'een ongekende aan val op schone atleten zijn'. Rus land kan in beroep gaan en heeft daarvoor 21 dagen de tijd. 1I.IN De atalanta was afgelopen weekeinde de meest getelde vlinder tijdens de jaarlijkse tuinvlindertelling. De zwart bruin-oranje vlinder is ruim 10.000 keer geteld. Groot feest in Aleppo om doorbraak BANGKOK De nieuwe Thaise grondwet lijkt giste ren de zegen te hebben gekregen van de kiezers. Na telling van 80 pro cent van de stem men heeft 62 pro cent voor gestemd. Als de Thai hun goedkeuring verle nen, volgen er vol gend jaar parle mentsverkiezingen. De volksraadple ging van gisteren geldt ook als een populariteitsmeting voor de junta. PRETORIA Oscar Pistorius is met verwondingen vanuit de gevangenis naar het ziekenhuis overgebracht. De Zuid-Afrikaanse at leet, veroordeeld voor het doden van zijn vriendin Reeva Steenkamp, is ge wond aan zijn polsen. DEN HAAG Fox Sports en KPN hebben overeen stemming bereikt over de doorgifte van de Fox-sport zenders met onder meer live-wedstrij den van de eredivi sie. KPN heeft meer flexibiliteit ge kregen om voetbal voor een bredere groep liefhebbers tegen een lagere prijs toegankelijk te maken, zonder op name in het basis pakket. Details zijn nog niet bekend. Gerben van 't Hof Rotterdam/Aleppo Rami Abdel Rahman Inwoners van Aleppo vieren het succes van de rebellen (foto bo ven). Die zeggen de belegering van de stad te hebben doorbroken. De rebellen strijden te gen het regerings leger (foto's links en rechts), foto's afp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 4