Petrovic start met forse zege in Den Haag Sinkgraven speelt altijd tegen de twijfels U 1 19 steelt de show bij Feyenoord Ernest Faber getrakteerd op een striemend fluitconcert Maar ook de andere jongens de den het prima." Petrovic durfde al leen maar te dromen van zo'n start, met een dikke overwinning. Zijn meest recente voorgangers bij ADO Den Haag verging het minder: zij coachten toevalliger wijs allemaal hun eerste wedstrijd in de eredivisie tegen Vitesse en wisten niet te winnen. John van den Brom startte in 2010 als beginnend trainer met een 3-1 verlies. Onder hem beleef de de Haagse club vervolgens wel zijn beste seizoen in 35 jaar met de vijfde plek in de eindklasse ring, en na winst van de play-offs, Europees voetbal tot gevolg. Maurice Steijn, Van den Broms voormalig assistent en een jongen van de club, volgde hem aan het begin van het seizoen 2011-2012 op. Hij begon met een 0-0 gelijk spel. Steijn bleef hoofdcoach tot 4 februari 2014: een dag na de 3-0 nederlaag tegen Heracles. Zijn op volger was Henk Fraser, tot dan toe zijn assistent. Ook die kwam in zijn openingswedstrijd niet ver der dan 0-0. Het luidde wel een opmerkelijke opmars in: ADO ver loor daarna nog maar één van de resterende twaalf duels, en Fraser loodste de ploeg van de laatste naar de negende plek. Bij een broeierige club als ADO Den Haag had een verliespartij meteen voor onrust kunnen zor gen. Iets wat Petrovic' voorgan gers maar al te goed weten. Maar met dit resultaat kan de trainer verder op de door hem ingeslagen weg, van attractief voetbal gekop peld aan resultaat. „Het valt nu al lemaal onze kant op. Maar Go Ahead kreeg ook een aantal moge lijkheden en raakte zelfs nog de paal. Gelukkig ging die er niet in, ook met dank aan doelman Er- nestas Setkus." Petrovic was de vierde trainer op rij die bij ADO zijn debuut maak te op het hoogste niveau. John van den Brom, Maurice Steijn en Henk Fraser gingen hem voor. De geboren Montenegrijn was wel de eerste uit dat rijtje die debuteerde met een zege. Opgelucht „Het is een last die van mijn schouders valt: we winnen de eer ste wedstrijd voor eigen publiek en nog met goed voetbal ook. Ik ga wel even van deze overwin ning genieten", zo stelde een zicht baar opgeluchte Petrovic na af loop. ADO speelde aanvallend en dwingend. Op een paar kansen na kwam Go Ahead er eigenlijk niet aan te pas. Petrovic was tevreden. „Onze aankopen speelden goed. Tom Trybull speelde een dijk van een wedstrijd op het middenveld. We winnen de eerste wedstrijd en ook nog met goed voetbal Die vinger deed geen pijn. Ik dacht: weet je wat? Ik ga gewoon snel het veld weer in Een fors fluitcon cert halverwege. En een striemend fluitconcert met een na afloop. Er zijn betere manie ren te bedenken om als trainer bij een nieuwe club te beginnen, wist ook Ernest Faber. „Dit is teleurstellend," zei de coach van FC Groningen na de thuisnederlaag. „We hebben een mooie voorberei ding gehad. Daar was iedereen hier enthousiast over. Dat gevoel slaat snel bij mensen om. Het zij zo. Het is nu zaak om rus tig te blijven en in het veld de onder linge afspraken na te komen. Wij zijn te goed om zo te verliezen." Het was begin april en ook toen stond Daley Sinkgraven in de cata comben van Het Kasteel. Niet om ringd door verslaggevers zoals gis termiddag na de uiteindelijk mak kelijke zege op Sparta. Nee, de ca mera's waren toen gericht op de feestende Spartanen die net tegen Jong Ajax kampioen waren gewor den. Jong Ajax ja. Dat was vorig jaar plots een paar keer zijn ter rein. Dat lichtvoetige ventje van Heerenveen, steeds de last van die verdomde transfersom van zeven miljoen euro mee zich meesle pend, was niet meer hét talent dat Ajax wel even naar een hoger ni veau zou tillen. Op Het Kasteel werd hoofdstuk nummer zoveel geschreven in de prille, maar wonderlijke carrière- plot bij Ajax. Midweeks nog op een Griekse tribune tegen PAOK Saloniki, op zondag bij de eerste elf. En dan samen met Anwar El Ghazi de beste Ajacied op het veld. „Bij Heerenveen ging altijd alles goed. Vanzelf bijna. Tegensla gen kende ik helemaal niet." In die anderhalfjaar bij Ajax werd hij figuurlijk gezien mis schien wel vijfjaar ouder. In ieder geval meer volwassen. Afgeschre ven is hij al een paar keer. „Maar bij Ajax leer je daar wel mee om gaan hoor. Ik raak niet meer zo snel in de war." Toch was hij zelf ook verrast dat Peter Bosz gisteren voor hem koos, als 'hangende' linksbuiten. Hij hielp Ajax na rust op voorsprong door een fijne aan val te bekronen. En later was Sink graven weer die speler met de fij ne dieptepassjes. De nieuwe spits Mateo Cassierra kon zodoende zijn eerste goal voor Ajax maken. En goed doelpunt ook. Versnel ling met bal, overtuigende afron ding. Sinkgraven stond op papier op gesteld als linksbuiten dus, maar speelde zoals je dat van een mid denvelder mag verwachten. 'Goed tussen de linies,' zoals dat in voet baljargon heet en waar Bosz na af loop ook over te spreken was. De trainer was sowieso gematigd posi tief. Een regelmatige overwinning werd het op Sparta. Met als enige minpunt de rode kaart van Joel Veltman die door twee gele kaar ten geschorst is tegen Roda JC. Toch nog even over Sinkgraven. Davy Klaassen introduceerde vo rig seizoen na de uitschakeling te gen Rapid Wien in de voorrond van de Champions League de term 'speeltuinvoetbal'. Die op merking was geen aanval op Sink graven persoonlijk die de bewuste wedstrijd in de fout ging. Toch ty peert juist die avond wel de voor lopige carrière van Sinkgraven bij Ajax, waar de twijfel steeds wint van de overtuiging. „Het is hard bij Ajax. Er is veel concurrentie, maar daar moet je niet moeilijk over doen. Natuurlijk ben ik blij dat ik vandaag belangrijk kon zijn. Een opluchting ook wel ja." Zijn eerste doelpunt in het eerste van Ajax ook nog. Als symbool voor de ommekeer. Wellicht maandag 8 augustus 2016 FC DEN HAAG GO AHEAD EAGLES Zeljko Petrovic beleefde een succesvol debuut als hoofdtrai ner in de eredivisie. Zijn ADO won dik van Go Ahead Eagles. Pieter Zeven Den Haag —Zeljko Petrovic De vinger van Eljero Elia wijst de verkeerde kant op. Met zijn voeten wist de buitenspeler wel de juiste richting te vinden. Hij scoorde drie keer. fotoanp Eljero Elia Daley Sinkgraven (21) staat er niet meer van te kijken. Steeds weer moet hij uitleggen dat we hem nog echt niet moeten af schrijven. Het eerste dunne be wijs leverde de Ajacied gisteren tijdens de seizoensopening te gen Sparta (1-3 winst) met een doelpunt en een assist. Daniël Dwarswaard Rotterdam AJAX 3

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 47