Totale ontnuchtering na zeperd FC Twente Blessure Danny Verbeek valt mee É..EURO PROD^'ifS fi 18 Buitenspeler heeft het op zijn heupen en Drie doelpunten maar liefst. Zijn vinger uit de kom. Zijn scheen beschermer tussen de tanden. Met Eljero Elia weet je één ding zeker. Never a dull moment. Bij FC Twente raken de suppor ters niet zo snel meer in de war, maar zelfs voor de meest geharde crisisfans van de eredivisie, was het zaterdag toch even schrikken. De wens dat een stel energieke jongelingen na een barre winter de zon in huis zou halen, bleek bij de eerste kennismaking een onver valste fata morgana. Iedereen in het stadion was vooraf van goede wil, niemand verwachtte een tik- kie-takkie-show, een beetje ver trouwen tanken en hoop creëren, was al voldoende geweest voor de loyale aanhang. Maar dat gedroomde nieuwe begin op de ruïnes van een besmet verleden, eindigde met het katterige gevoel dat de zorgen zich alweer aandie nen als een donderwolk aan de ho rizon. Het duel tegen Excelsior be vestigde het angstige vermoeden dat het huidige Twente niet vol doende bewapend is voor een zor geloos bestaan in de eredivisie. De ploeg speelde als een elftal uit de eerste divisie. Het was te bleu, te naïef, te jong, te instabiel. Dat had niets met onwil te maken, maar al les met een gebrek aan kwaliteit. Optimistisch De totaal mislukte start viel ook rauw op het dak bij de direct be trokkenen. Jan van Halst, de nieu we technisch-directeur, merkte in de aanloop naar het seizoen opti mistisch op dat hij in het laatste deel van een ploeg aan het werk had gezien die groeiende was. Re ne Hake, de trainer, voegde daar een dag voor de wedstrijd aan toe, dat er zichtbaar progressie was ge maakt. „Anders hebben wij met z'n allen iets niet goed gedaan." Diezelfde Hake stond er na de tota le ontnuchtering aangeslagen bij om vervolgens te constateren dat de hoopvolle optredens tegen Southampton en de Turkse num mer drie Kaysaspor 'ons mis schien wel zand in de ogen heb ben gestrooid. „We zijn niet in staat geweest die stijgende lijn om te zetten." Mopperend Twente dwong bij de seizoenou verture helemaal niets af. Moppe rend vroegen de fans op de tribu ne zich af of er in het Twentse amateurvoetbal geen betere spits rondloopt dan Jari Oosterwijk. Het aanvalsspel was ronduit hul peloos. En dan hebben we het nog maar over Excelsior als tegenstan der, en was Hakim Ziyech er nog bij. Het nietige Excelsior trok zich daarentegen op aan spelers als Drost, Kuipers, Koolwijk en Bruins. „Ervaren jongens", zei Ha ke. „Bij ons vinden we Hidde ter Avest (19 jaar, red.) al bijna een routinier." Twente had ook de pech dat de paar spelers die al wat langer meelopen niets voor het elf tal konden betekenen. Na een ne derlaag hoeft niet meteen de hele club in paniek te raken. Toch zal iedereen wel moeten beseffen dat het optreden illustratief was voor de staat van dit moment. Steunend op Dirk Kuyt verbijt Eljero Elia de pijn, terwijl er wordt geprobeerd zijn uit de kom ge schoten vinger recht te zetten. Daarna loopt hij lachend naar de zijlijn. Wijzend op zijn vinger, waar nog altijd een nogal vreem de knik in zit. Maar dan krijgt de buitenspeler van Feyenoord door dat hij wordt gewisseld. Onzin, vindt hij. Stampend en briesend laat hij dat merken aan Giovanni van Bronckhorst. Reuzenkans In de catacomben voelt hij geen pijn. Elia twijfelt niet en sprint het veld weer op. Hij verovert de bal, laat een verbouwereerde back achter en mist daarna een reuzenkans voor open doel. Hij lacht, uit ongeloof. Het is Eljero Elia in een notendop. Een vat vol emoties. In ongeveer twee minu ten tijd zien we het fenomeen in optima forma. Alles komt voor bij. De verbetenheid, de humor, de haast kinderlijke woede en frustratie, de voetbalblijdschap. „Die vinger deed helemaal geen pijn," verklaart Elia, na af loop van de uitstekende seizoens opening van Feyenoord tegen FC Groningen (0-5). „Dus ik dacht: weet je wat? Ik ga gewoon snel het veld weer in. Toen kwam die bal ook nog toevallig bij mij. Wel balen dat ik die bal mis. Hele maal voor Rick Karsdorp, die de voorzet gaf. Ik kan met iedereen goed opschieten, maar met hem heb ik een speciale band." Drie doelpunten maakt hij gis teren in de Euroborg. En steeds viert hij zijn goal op dezelfde wij ze. Met zijn scheenbeenbescher mer tussen zijn tanden. Dat zou zomaar een vast ritueel kunnen worden, kondigt hij aan. „Ik had dit vooraf afgesproken met mijn vrienden van SBMG. Dat is een rapformatie met nummer 1 hits. Op deze manier laat ik zien dat we familie zijn." Saai is het in elk geval nooit met Elia. Altijd ge beurt er iets. Lukken zijn acties dan swingt hij zich de wedstrij den door. Lopen ze stuk dan loopt hij tierend over het veld met zijn gezicht op onweer. Ook buiten de lijnen zorgt hij voor reuring. Op sociale media laat hij iedereen meegenieten als hij zijn tanden bleekt of een ritje op een paard maakt. Kickstart Door zijn terugkeer vorig jaar naar de eredivisie speelde hij zich wel weer in het Nederlands elftal. Met zijn drie goals heeft de voormalig speler van onder meer HSV, Werder Bremen, Juventus en Southampton een kickstart te pakken. Vorig seizoen kwam Elia uiteindelijk uit op acht doelpun ten. „Maar topscorer zijn interes seert mij niets," zegt hij. Alleen Feyenoord telt. De Rot terdammers hebben indruk ge maakt in Groningen. De uitslag had zelfs hoger uit kunnen val len. FC Groningen mocht dan weliswaar erg matig zijn. De ploeg van Van Bronckhorst oogt gretig. Opvallend is de enorme drang naar voren van de drie mid denvelders. Dat dat ook gevaar lijk kan zijn, bleek een week eer der tegen PSV (0-1 verlies). Uit blinkers waren gisteren Elia en Jens Toornstra, maar de nieuwe spits Nicolai Jorgensen pikte op de valreep ook een doelpuntje mee. Zijn spel is veelbelovend. Een droomstart, al met al. En dan kun je er donder op zeggen dat de Coolsingel zich alweer voorzichtig in de volksmond nes telt. „Maar we hebben nog niks," aldus Elia. „Dit is pas het begin." BREDA De blessure waarmee Danny Verbeek vrijdagavond het veld verliet in de wedstrijd tegen Jong Utrecht, lijkt mee te vallen. De vleugelaanvaller liet zich tien minuten voor tijd in de openingswedstrijd van NAC vervangen vanwege verkramping aan de ham string. De komende dagen zal bekeken worden of Verbeek aanstaande vrijdag tegen Achil- les'29 inzetbaar is. „Ik ben puur uit voorzorg naar de kant gegaan. Dat was op dat moment het meest verstandig. Niks om je echt zorgen over te maken", zegt Verbeek die bij een 3-1 tussenstand de strijd moest staken. NAC versloeg Jong FC Utrecht uiteindelijk met 4-1. „Maar daar moeten we niet te veel conclusies aan verbinden. Ik denk dat je pas over een week of zes kunt aan geven hoe sterk wij zijn. Er is een volledig nieuwe selectie sa mengesteld. In dat opzicht is het natuurlijk een beetje wen nen, hoewel ik vind dat we nu een jonge en gretige groep heb ben." maandag 8 augustus 2016 De totaal mislukte seizoenstart tegen Excelsior (1-2), doet het ergste vrezen voor de komende weken bij FC Twente. De selec tie schreeuwt om versterking, links- of rechtsom. Leon ten Voorde Enschede FC TWENTE EXCELSIOR FC Twente-trainer Henk Hake. Oe-a-Elia swingt Pim Bijl Groningen FC GRONINGEN FEYENOORD Onder toeziend oog van de Zeeuwse Sparta-verdediger Rick van Drongelen kopt Ajax-aanvoerder Davy Klaassen de openingsgoal binnen, fotoanp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 46