17 niet te lang en liever geen vragen aan de levende legende pEUtNG 20 zegd. Sinds 2004 traint Bolt onder de vleugels van Mills, een gelouterde kampioenenmaker, die niet graag interviews geeft. Bolt heeft al vaak laten doorscheme ren dat de Spelen in Rio zijn laatste zullen zijn. In Tokio, over vier jaar, is hij 33 jaar. Al vroeg in zijn carrière fi losofeerde Bolt over het leven na zijn actieve loopbaan. Hij staat niet te boek als het grootste trainingsbeest. Eerder als de man die met frisse te genzin begint aan zware trainingen en graag een feestje organiseert in zijn villa. Al lijkt hij met de jaren iets serieuzer geworden. Mills: „Het gaat niet altijd om wie het hardste werkt, maar om het feit of je op de juiste momenten goed werk levert." Het groepje intimi om hem heen slaagt er sinds 2008 glansrijk in Bolt scherp te houden, steeds nieuwe doelen in het vooruitzicht stellend. In Jamaica vraagt iedereen zich af: waarom traint Bolt zich in hemels naam nog het lazarus? „Hij heeft ons al op de kaart gezet, net zoals Bob Marley dat deed", zegt taxichauffeur Richard Goode. Bolt had al lang gelukzalig in zijn hangmatje kunnen liggen. Kokos- Of Bolt klaar is voorgoud? 'Altijd' zegt hij en steekt zijn duim open keert om noot en cocktailtje bij de hand. On danks alles lijkt Bolt niet meteen na Rio te stoppen. Over zijn nieuwe goudjacht in Brazilië heeft hij zelf ge zegd: „Ik ben al een legende. Nu aas ik op onsterfelijkheid." Koeler Het was 35 graden. Nu, aan het einde van de middag, wordt het al iets koe ler. Op de blauwe baan beginnen de bewegingen van Bolt eindelijk snel heidstrekjes te vertonen. Hij fluistert iets in het oor van Mills. De coach loopt naar de fysiotherapeut. De fy- sio schakelt op zijn beurt de security in. Poortwachter Hindes brengt ver legen de slechte boodschap. „Je hebt al te veel gezien", roept de fysio. Hoe wel niet in zoveel bewoordingen: de legende zien sprinten, dat doe je maar in het stadion, niet hier. Vlug vraagt het bezoek nog iets aan Bolt. Klaar voor goud? Het 'interview' komt niet van de grond. „Altijd", zegt Bolt. Hij steekt zijn duim op, drukt zijn zonnebril stevig op zijn neus, keert om en slentert uiterst traag naar Mills. Slof. Slof. Slof. De startblokken staan klaar. ker Blake was er gisteren wel, maar slaat vandaag een keertje over. Hij heeft komend weekeinde een wed strijd op het programma staan. Langzaam zet Bolt zich in beweging. Beetje dribbelen, beetje sjokken, heel af en toe een aantal passen iets har der. Maar bovenal voltrekt een trai ning van de koning van de sprint zich lange tijd in slow motion. Niets geheimzinnigs Er mag dan een hek om het terrein staan: zo op het eerste gezicht valt er niets geheimzinnigs te zien op de vaste trainingsgrond van de zesvou dig olympisch kampioen (100,200 en 4x100 meter in Peking en Londen) en elfvoudig wereldkampioen. Geen in novatieve apparaten, geen spectacu laire oefeningen. Slechts de basis: een baan, een grasveld, de felle zon, wat uitgezette pionnetjes en een trainer met een stopwatch om zijn nek. Het waait onverminderd hard. Maar de wind wordt hier in Kingston niet gezien als een last, maar een zegen. „Tegen de wind in kweekt Bolt kracht. Met wind mee haalt hij juist gemakkelijk topsnelheden", heeft Glenn Mills eerder in de week ge- maandag 8 augustus 2016 GO Bolt viert zijn overwinning op de 100 meter in Peking (2008) met fans. FOTO AP De trainings- baan van Bolt in Jamaica op het terrein van de West Indies Universiteit. FOTO PIM BIJL 2015: zeven jaar na zijn eerste olympische titels is Bolt terug in Peking, waar de WK atletiek in het Vogelnest worden ge houden. In 19.55 legt hij er beslag op de wereld titel op de 200 meter. FOTO AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 45