II 16 Op bezoek bij een training van de sprintgrootheid in Jamaica: kijken mag, maar In de wind en tussen de bergen werkte sprintlegende Usain Bolt toe naar vrijwel zeker zijn laatste Olympische Spelen. Een training van de snelste man ter wereld voltrekt zich lange tijd in slow motion. Op reportage in Kingston. OLYMPISCHE SPELEN RIO 2016 PIM BIJL REPORTAGE Het is deze middag in juni lang wachten op de man die dwars door barrières sprintte op de too en de 200 meter. Usain Bolt, de 29-jarige Jamaicaanse sprintgroot heid, komt wel vaker casually late. Het terrein van de West Indies Uni versiteit is zijn vaste trainingsstek en ligt gevangen tussen de bergen. De straffe wind heeft er vrij spel. De baan is blauw. Een hek houdt nieuwsgierige ogen buiten. Maar Hindes, een vriendelijke poortwach ter, heeft de verslaggever binnengela ten. De 25-jarige Hindes is een be voorrechte jongen. Al twee jaar staat hij hier elke woensdag en vrijdag met zijn neus boven op de snelheids demonstraties van internationale vedetten Usain Bolt, Yohan Blake en Michael Frater op weg naar de Olym pische Spelen in Rio de Janeiro. Anderhalf uur later dan gepland komt vandaag de eerste glimmende sportwagen aanrijden. Iets daarna arriveren de volgende twee. Op het grind langs de baan blijven lang de deuren van de dure auto's gesloten. Uit de boxen klinkt luide hiphop. Of Bolt er al is? Hindes haalt onwetend zijn schouders op. „Hij wisselt nogal vaak van auto." Hindes is even een wandelingetje maken als er een Range Rover komt aangereden. Geblindeerde ramen. Gelikte velgen. Wij halen als plaats vervangend portier het slot van de poort en als dank wordt er getoeterd. Een halfuurtje later wordt een massagetafel uit een kofferbak gehaald en opgezet. De deuren van de Range Rover slaan open. Daar is Usain St. Leo Bolt. Zwarte zonnebril op. Blauw Puma-shirtje aan. Witte sneakers om zijn snelle voeten. Volume Hij gaat rechtop op de massagetafel zitten. Grapt wat, lacht wat. Alles in vol volume. De geboren entertainer Bolt houdt zich ook tijdens trainin gen niet in. Tegen de fysio: „De coach De fysio wil dat ik na de Spelen meteen weer kom trainen. No way man, noway! wil dat ik na de Spelen meteen weer kom trainen. No wayman. No way!" Pas na een tijdje stokt het gebulder van Bolt, die daarna druk in de weer is met zijn mobieltje. Eenmaal lig gend op zijn buik blijken vooral zijn onderrug, hamstrings en kuiten ex tra aandacht te verdienen. Na vijfentwintig minuten geeft de fysio twee korte tikjes op de kuiten ten teken dat het lijf van de wereldre cordhouder op de twee kortste sprintafstanden nu toch echt klaar is voor de training. Bolt mompelt, komt langzaam omhoog en zucht. Voor de snelste man op aarde doet hij verdomd lang over het aantrekken van zijn schoenen. Tergend traag en overduidelijk treuzelend gaan de fel gekleurde spikes om zijn voeten. Het hele tafereel neemt zo'n vijf minuten in beslag. Daarna wandelt hij naar de baan. Individueel Van een gezamenlijke warming-up is geen sprake. Alle atleten (meisjes en jongens, toppers in wording, abso lute toppers) doen verspreid over de baan en het binnenveld individueel hun ding. Bolts brede trainingsmak- maandag 8 augustus 2016 GO A Usain Bolt verlaat zijn hotel in Rio voor een training, A Blij met goud op de 4x100 meter estafette in Londen. Links Mo Farah, enkele dagen voor het begin van de Spelen, fotoafp de olympisch kampioen op de 5000 meter, fotoreuters Usain Bolt in slow motion is óók attractie @pimbijl Kingston -Usain Bolt (29)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 44