v 5 Eerste goud met een van Amerikanen geleend geweer Typisch Braziliaans Brazilianen trots, maar fans moeten wel uren in de rij staan 14 OLYMPISCHE SPELEN RIO 2016 In het eerste weekeinde heeft Rio de Janeiro de Spelen omarmd. Enthousiaste Brazilianen zorgen samen met de vele internationale fans voor vrolijke taferelen op straat en in de stadions. Problemen zijn er ook, vooral bij de toegangspoorten van de sportlocaties. Het organisatiecomité beloofde beterschap. Dat gebeurde op de Spelen van 1920 in Antwerpen, de eerste keer ook dat de Brazilianen een olym pische delegatie afvaardigden. Af- ranio da Costa staat voor altijd in de boeken als de eerste Brazili aanse medaillewinnaar, met zilver als 50 meter-schutter. Ook het eerste goud werd in Ant werpen binnengehaald, eveneens in het schieten. Guilherme Pa- raense, een luitenant uit het leger met een prachtige Fidel Castro- baard, was de beste met het snel- pistool. Dat gebeurde allemaal met van de Amerikanen geleende wa pens, aangezien het Braziliaanse materiaal onderweg naar België was gestolen. De reis vanuit Brazi lië verliep sowieso nogal proble matisch, waarbij al volop moest worden geïmproviseerd. De Braziliaanse equipe kwam na een tocht van een maand op het door de regering beschikbaar ge stelde schip de Curvello aan in Lis sabon voor een tussenstop. Daar bleek dat de ploeg pas op 5 augus tus in Antwerpen zou aanmeren, veel te laat voor de openingscere monie op 20 april. Daarom reisden sporters en officials vanuit de Por tugese hoofdstad door per trein. Lange rijen op Copacabana voor het beachvolleybal, misschien wel de sport die het meest symbool staat voor Rio en de Spelen: strand, sport, show en mooie lijven. Op een gegeven moment is de file voor de hekken zo'n twee kilome ter lang. Mensen klagen, want het is warm. De zon omlijst de eerste echte olympische sportdag met zomerse tem peraturen van over de dertig graden. Binnen is de stemming uitgelaten. Het Braziliaanse geel-groen op de tribunes overheerst, rond plukjes oranje en Ame rikaans rood-wit-blauw. De eigen teams worden toegejuicht, maar ook de andere ploegen kunnen op steun rekenen. Er klinkt gezang dat we nog kennen van het WK voetbal van twee jaar geleden: sou brasileiro, com muito orgulho, het alterna tieve volkslied waarin Brazilianen hun trots op volk en vaderland bezingen. De Spelen zijn, zeker na de indrukwekkende openingsceremonie van vrijdag, voor het eerst sinds lange tijd weer iets waar de door economische en politieke crises ge plaagde inwoners van het land trots op kunnen en willen zijn. Iets verderop heerst in de volleybal tempel Maracanazinho een vergelijkbare stemming. Het grotendeels Braziliaanse publiek is in afwachting van de eigen Hele families trekken de bergen in, bepakt met stoeltjes en water, op jacht naar de beste plek tijdens de beklimming maandag 8 augustus 2016 GO Joost de Jong @holandes26 Felipe Wu zorgde zaterdag voor de eerste Braziliaanse medaille op deze Spelen. Hij won zilver met het 10 meter luchtpistool. Daarmee zette hij een oude tra ditie voort, want ook de eerste olympische Braziliaanse me daille ooit werd gewonnen in het schieten. Joost de Jong Rio de Janeiro A De Braziliaanse fans bouwen overal een feestje, ook hier in het handbalstadion, foto pim ras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 42