W 9 Kan Epke Zonderland toch nog voor een stunt zorgen? Deurloo en Van Gelder ook door Een snelle uitschakeling dreigde voor Epke Zonderland aan de rekstok. Hij leek niet klaar voor 'Rio', maar na één dag turnen ziet het er veel zonniger uit voor de titelhouder. „We gaan vol de strijd aan." HANS KLIPPUS drie vluchtelementen. Hij kreeg er een score van 15,366 punten voor. Was dat genoeg voor een finale plaats? Zonderland moest uren wachten, voordat iedereen aan de beurt was geweest en hij zekerheid had. Maar hij wist al snel dat het waarschijnlijk wel goed zat. Want de andere toppers vielen de één na de ander. Zonderland zag in de ochtend al met eigen ogen hoe wereldkampi oen Kohei Uchimara misgreep en tegen de grond kletterde. „Eerst denk je: daar gaat een van de mooi ste rekturners ter wereld er vanaf, maar later besef je dat het ook wel lekker is", was de reactie van Zon derland. En zo zit er geen Japanner in de finale, maar ook geen Chinees en geen tweede Duitser, Andreas Bretschneider. Het zat Zonderland eindelijk eens mee, kan je zeggen. Zelf vreesde hij ook tot twee keer toe dat hij de stok zou missen. „Ik dacht: O, zit ik niet te ver?" Het kwam goed en uiteindelijk ging de titelhouder als derde naar de finale, achter zijn eeuwige concurrent Fa bian Hambiichen (15,533) en de Brit Nile Wilson (15,500). Een tevreden Zonderland: „Ik heb geen onnodige risico's genomen. Zo deed ik niet alle vluchtelementen. In de finale zal dat anders zijn, dan moet je echt voor je kans gaan." NOG TWEE FINALISTEN Eigenlijk was het onzin om van Epke Zonderland weer iets moois op het olympische podium te ver wachten. De held van Londen 2012 is niet fit en had vanwege blessures en ziekte een waardeloze voorbe reiding op 'Rio'. Maar zie, ineens is daar toch serieuze hoop en geloof Zeker ook bij de 30-jarige turner zelf, dat straalde van zijn gezicht af: „Ik heb een goed gevoel, ja." Zou Epke misschien voor nog een stunt kunnen zorgen, en wéér goud kunnen binnenslepen? Zonderland had er voor zijn eer ste optreden in Rio niet echt heel veel vertrouwen in, zo liet hij na derhand doorschemeren. Het had goed gekund dat het olympische turntoernooi voor hem al binnen een kwartier was afgelopen. Coach Daniël Knibbeler gaf toe het alle maal 'doodeng' te hebben gevon den en slecht te hebben geslapen. Een snelle uitschakeling van de vier jaar geleden zo bejubelde titelhou der aan rekstok dreigde echt. De kleine Fries turnde een gede gen oefening met niet vier, maar Zonderland, wiens vader Huite niet alleen als familielid, maar ook als interim-voorzitter van de turn bond op de tribune in Rio zat, heeft nog een dikke week tot de rekfinale van volgende week dinsdag. Die pe riode is zeer welkom. Zo kunnen zijn gekneusde vingers nog meer herstellen en kan hij aan het verfij nen van zijn oefening werken. Want zo veel tijd heeft Zonderland daar vanwege alle malheur niet voor gehad. „We gaan hard trainen", kon digde hij vol ambitie aan. Het ge voel dat hij alleen nog maar stabie ler kan worden, zal hem zelfver trouwen geven. „Ik moet alleen uit- Ikdeed niet alle vluchtelementen. In de finale is dat anders, dan moetje voor je kans gaan kijken dat ik niet weer mijn vingers stoot", zei hij, lachend. „We gaan de strijd vol aan", zei ook coach Knibbeler. Met acht over gebleven turners zit een medaille er voor Zonderland zeker in, en wie weet is goud dus zelf mogelijk. Ook de grote favoriet Hambüchen heeft zijn problemen. De schouder van de Duitser is zeer kwetsbaar. Hij had er bijna voor moeten afzeggen. Alles kan dus nog, zo bleek op de eerste turndag, die kampioen Zon derland goed gezind was. maandag 8 augustus 2016 GO Epke Zon derland zet zich bij zijn eerste optre den in Rio schrap voor wéér een duizelingwek kende salto aan de rek stok. FOTO PIM RAS 'Ik moet nu alleen mijn vingers niet weer stoten' @klippus Rio de Janeiro li Bart Deurloo: als veertiende naar de meerkampfinale, foto pim ras Behalve de grootste turntroef van Oranje haalden nog twee Nederlanders bij de mannen de finales. Bart Deurloo turnde een zeer constante meerkamp en plaatste zich als veertiende voor de eindstrijd van komende woensdag, waaraan 24 turners meedoen. Yuri van Gelder (15,333 punten) kwam op ringen met de hakken over de sloot in de finale. De 33-jarige debu tant plaatste zich als achtste en laatste. Later bleek dat hij nog een plaatsje speling had gehad, maar de reden daarvan was niet prettig. De Frans man Samir Ait Said was op de ringen tweetiende beter, maar bij sprong Yuri van Gelder: ternauwernood door. FOTO ANP kwam hij verkeerd neer en brak hij zijn been. Na afloop bekriti seerde een aantal turners de in ternationale federatie. Door de strenge jurering zouden de risi co's onverantwoord zijn. Bij de vrouwen koerste Sanne Wevers gisteravond laat af op een plaats in de finale op balk. Wevers, vorig jaar tweede bij de WK, turnde in de kwalificaties een score van 15,066. Dat was met nog één startgroep j. te gaan de vierde score van 1 de dag. Voor Lieke Wevers en Eythora Thorsdottir lonkte een plaats in de allroundfinale. Het Nederlands team moest als nummer 7 vrezen net buiten de top acht te vallen. Frankrijk, Japan en Ca nada kwamen vannacht nog in actie. - Epke Zonderland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 37