II Volleybalsters na verrassende zege op China tegen wereldkampioen VS 7 Met de stuntzege in vijf sets op China, zetten de volleybalvrouwen een fikse stap richting kwartfinale. „We zijn terug waar we horen, tussen de internationale top", stelt invalster Celeste Plak. VS en Brazilië openen met simpele zege JOOST DE JONG 11 Het eerste olympische optreden van de Nederlandse volleybalvrou wen sinds de vijfde plaats in At lanta 1996 was er een om in te lijs ten. En natuurlijk was er euforie bij Oranje na de zege op de nummer drie van de wereld (25-23,21-25,18- 25,25-22,15-13) in het kolkende Ma racanazinho, de heilige Braziliaanse volleybaltempel. Op het veld vielen de speelsters elkaar in de armen, sommigen renden rondjes door de zaal met de armen gespreid zoals het befaamde Christusbeeld dat hoog boven de olympisch Rio uit torent. Maar al snel was er ook realisme. Vandaag (20.00 uur) is de Ver enigde Staten de tegenstander, de regerend wereldkampioen. „We hebben nog niks gewonnen," zei aanvoerster Maret Balkestein- Grothues, die meteen vooruitkeek naar de kraker tegen de Ameri kaanse vrouwen. „De VS is mo menteel de sterkste ploeg ter we reld. Tegen hen moet er wel flink wat beter, want hoewel de winst op China fantastisch is, hebben we ei genlijk helemaal niet ons beste vol leybal laten zien. De service liep to taal niet, daarmee hebben we geen enkele druk kunnen uitoefenen." Loodzwaar Direct na de loting voor het olym pisch volleybaltoernooi wisten de speelsters van de gedreven Itali aanse coach Giovanni Guidetti dat ze op de eerste Olympische Spelen in twintig jaar in de eerste twee du els direct twee loodzware tegen standers zouden treffen. De verras sende winst op de ploeg van de le gendarische coach Lang Ping, als speelster olympisch kampioen in 1984 en als coach in het bezit van twee zilveren olympische plakken Dit is echt een geweldige start, die ik in mijn beste dromen niet heb kunnen voorzien (met China in 1996, met de VS in 2008), heeft de ploeg een flinke mentale injectie gegeven. „Door deze overwinning op een heel sterk volleyballand hebben we laten zien dat we als Oranje terug zijn waar we horen: bij de interna tionale top," zei Celeste Plak strijd lustig. „Het kwam uit onze tenen, maar door wilskracht hebben we de wedstrijd er weten uit te slepen. Dat moeten we tegen de VS weer doen." De ijzersterke buitenaanvalster had als invalster met een aantal kei hard geslagen punten in de vierde en vijfde set een groot aandeel in de zege van Oranje, dat in die fases twee keer terugkwam van een fikse achterstand. Met haar wapperende donkere haren, rijzige gestalte en kiezelharde smashes lijkt Plak wel wat op een Braziliaanse speelster. Wellicht was dat ook de reden dat de volleybalgekke Braziliaanse sup porters in het vrijwel volgepakte Maracanazinho massaal de kant van Oranje kozen. 'Holanda, Holanda,' galmde het door de zaal. De steun van de thuisfans was ook Balkestein-Grothues opgevallen. „Ik merkte halverwege de wed strijd: hé, de Brazilianen zijn ook voor ons. Ze zorgden echt voor een TEGENSTANDERS geweldige sfeer. Op deze plek, in dit volleyballand bij uitstek is dat wel bijzonder." Fluisterend In de heksenketel was coach Gui detti zelfs zijn stem kwijtgeraakt. Bijna fluisterend gaf hij zijn ploeg een groot compliment. „Dit is echt een geweldige start, die ik in mijn beste dromen niet heb kunnen voorzien," aldus de Italiaan. De zege op China kan van belang zijn voor de mogelijke tegenstander in de eventuele kwartfinale. Hoe hoger Oranje eindigt, hoe groter de kans dat de ploeg een van de groot machten uit de andere groep ont loopt. Guidetti wilde zich nog niet bezighouden met het rekenwerk. „Winnen van een wereldtopper als China is mooi, maar het betekent helemaal niks. Natuurlijk, het is goed voor het zelfvertrouwen. Maar het is slechts één overwinning op weg naar ons eerste doel, de kwart finale. De laatste acht zijn nog ver weg." maandag 8 augustus 2016 Euforie na eerste duel $0 @holandes26 Rio de Janeiro Celeste Plak viert een punt in de wedstrijd tegen China en krijgt het Brazili aanse publiek aan de zijde van Oranje, fotosoenarchamid - Giovanni Guidetti, coach RIO DE JANEIRO Regerend olympisch kampioen Brazi lië, één van de mogelijke te genstanders van Oranje in de eventuele kwartfinale, begon het vrouwentoernooi in poule A met een simpele overwinning op Kameroen (25-14 25-21 25-13). In het met bijna 12.000 in geel groen gehulde fans vrijwel uit verkochte volleybalstadion Maracanazinho was het duel de ideale opwarming op weg naar vervolmaking van een historische trilogie voor het gastland: drie achtereenvol gende gouden medailles, na eerdere olympische zeges in Peking en Londen. Alleen de Cubaanse vrouwen slaagden er ooit in drie keer achter el kaar het olympisch toernooi te winnen, in 1992,1996 en 2000. In dezelfde groep ver sloeg Rusland in drie sets Ar gentinië (25-13 25-10 25-16) en won Korea in vier sets van Japan (19-25 25-15 25-17 25- 21). In de groep van Neder land versloeg de Verenigde Staten, met Brazilië favoriet voor het goud, Puerto Rico (25-17 25-22 25-17). Servië won ook in drie sets van Italië (27-25 25-20 25-23).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 35