rv Ik 6 Zwemnatie Nederland wacht onzekere toekomst Niet alleen een glorieus tijdperk is ten einde, ook een unieke generatie heeft haar laatste olympische estafette gezwommen. Hoe nu verder? Voor het eerst deze eeuw geen plak E GA OLYMPISCHE SPELEN RIO 2016 NATASJA WEBER De Golden Girls van Peking 2008 en de Silver Sisters van Londen 2012 transfor meerden in het olympische zwempaleis van Rio in de Droe vige Dames. Voor het eerst in twintig jaar stonden de Neder landse zwemsters niet op het olympisch podium na de 4x100 meter vrije slag. De vierde plek kwam hard aan bij Marrit Steenbergen, Femke Heemskerk, Inge Dekker en Ra- nomi Kromowidjojo. Er werden dan ook heel wat tranen wegge pinkt in de catacomben van het Olympic Aquatics Stadium. Niet alleen vanwege de tegenvallende eigen prestatie (zoals bij de pas 16- jarige Marrit Steenbergen) maar ook tranen vanwege het besef dat het nu echt voorbij is. Aan een glo rieus tijdperk is op 6 augustus 2016 een einde gekomen. „We hebben - of hadden - een heel sterke gene ratie. Maar het houdt een keer op", zei een zwaar teleurgestelde Heemskerk met betraande ogen. Kromowidjojo: „Heel erg balen dat het zo eindigt. Een bronzen me daille had moeten kunnen. Maar voor een estafette heb je vier sterke meiden nodig." En daar zat 'm de crux. Drie van de vier Nederlandse zwemsters waren in de olympische finale simpelweg niet goed genoeg. Steenbergen zwom als startzwem ster een matige race. Heemskerk en Dekker waren vervolgens niet bij machte om het verloren terrein goed te maken. Hierdoor begon Kromowidjojo als slotzwemster aan een vrijwel onmogelijke mis sie. Dankzij haar sterke inhaalrace schoof Nederland nog een plekje EINDE REEKS op, maar het gat met nummer 3, Canada, was zelfs voor Kromowid jojo onoverbrugbaar. De olympische kampioene kon als enige van de oranjeploeg con tent zijn over haar splittijd: 52,20. Ter vergelijking: haar grote con currenten op de individuele 100 meter, Cate en Bronte Campbell, klokten respectievelijk 51,97 en 52,15. De Australische zusjes ver overden samen met Emma McKeon en Brittany Elmslie zoals verwacht de gouden medaille. Ze deden dat in stijl met een nieuw wereldrecord: 3.30,65. De Ver enigde Staten pakten zilver en het piepjonge Canada - met twee 16- jarige zwemsters - ging verrassend met brons aan de haal. „Als je al drie medailles hebt op de estafette, wil je die vierde ook", zei Dekker. Moeilijke tijd Voor Nederland rest nu niets an ders dan uithuilen en opnieuw be ginnen. Letterlijk en figuurlijk. Je hoeft geen glazen bol te hebben om te constateren dat de vrouwen estafette een moeilijke tijd tege moet gaat. Natuurlijk zijn we de laatste tien jaar enorm verwend door de successen van de Kromo widjojo, Heemskerk, Dekker en - tot 2012 - Marleen Veldhuis als de Golden Girls. Sinds 2007 wist Oranje op ieder mondiaal toernooi een medaille te pakken, tot en met de WK van vorig jaar in Rusland. De successen hebben echter ook een probleem gemaskeerd. Nieuwe aanwas in de leeftijdscate gorie 18 tot 24 jaar is nauwelijks voorhanden, met uitzondering van Maud van der Meer (24) die in Rio alleen in de estafetteserie in actie kwam. Een blik op de samenstelling van de finaleploeg van zaterdag zei wat dat betreft genoeg: drie zwemsters die al tien a vijftien jaar aan de top staan plus een veelbelo- Als je al drie medailles hebt op de estafette, wil je die vierde ook vende tiener. Aan talentvolle be- gintwintigers ontbreekt het in de vaderlandse top van het vrouwen- zwemmen. Wat als de Golden Girls van weleer onverhoopt alledrie af zwaaien na Rio? Dekker (bijna 31) gaat sowieso niet meer op voor een nieuwe olympische cyclus. En het is de grote vraag wat Heems kerk (28) en Kromowidjojo (bijna 26) zullen doen. De nabije toekomst van de esta fette baart grote zorgen. Wat rest zijn de mooie herinneringen. Drama Van Rouwendaal Horton pakt Sun titel af Wereldrecords Hosszü, Peaty RIO-FLITSEN maandag 8 augustus 2016 GO Golden Girls sluiten af als Droevige Dames @WeberNatasja Rio de Janeiro i Teleurstelling bij Marrit Steen bergen, Femke Heemskerk, Inge Dekker (vlnr) en slotzwemster Ranomi Kromowidjojo nadat ze op de ondankbare vierde plek zijn geëindigd, foto pim ras RIO DE JANEIRO Geen vijfde estafettemedaille op rij voor de oranjezwemsters. Na zil ver (2000), brons (2004), goud (2008) en zilver (2012) bleef Nederland in Rio voor het eerst deze eeuw versto ken van succes op de aflos sing. Evenals twintig jaar gele den in Atlanta restte de on dankbare vierde plek. Sinds 1924 stonden de Neder landse vrouwen achttien keer in de olympische finale op de 4x100 meter vrije slag. Twaalfmaal mochten zij het olympische podium betreden. Met twee gouden medailles (1936 en 2008), zesmaal zil ver en vier keer brons is de vrouwenestafette het succes volste zwemnummer van Ne derland op de Olympische Spelen. -Inge Dekker ZWEMMEN Voor Sharon van Rouwendaal is de 400 meter vrije slag gisteren uitgelopen op een drama. De nummer twee van het laatste WK in Kazan kon het tempo in haar serie geen moment volgen, waardoor de finale buiten bereik bleef. Ze meldde zich vervolgens af voor de 800 meter. Kira Toussaint bleef op de 100 meter rug slag ook steken in de se ries. Ze werd achttiende. ZWEMMEN De Australiër Mack Horton heeft Yang Sun onttroond als olym pisch kampioen op de 400 meter vrije slag: 3.41,55 om 3.41,68. Gabriele Detti pakte het brons. De finale ging zaterdag aan Maarten Brzoskowski voorbij. De twintigjarige zwemmer uit Best tikte in zijn serie als vierde aan in 3.48,00, de achttiende tijd van het to tale deelnemersveld. ZWEMMEN De Hongaarse Katinka Hosszü heeft op magistrale wijze haar eer ste olympische titel gepakt. De 'Iron Lady' won de 400 meter wisselslag in een nieuw wereldrecord van 4.26,36. Het was niet de eerste mondiale toptijd in Rio. Die eer viel de Brit Adam Peaty te beurt op de 100 meter schoolslag: hij klokte 55,57 in de series. Yannick Agnel heeft kort na zijn roemloze aftocht in Rio op de 200 meter vrije slag zijn afscheid aange kondigd. De 24-jarige Franse zwemmer werd in 2012 nog olympisch kampi oen op dit onderdeel. Li Jiao is doorgedrongen tot de derde ronde in het enkelspel. De Nederlandse tafeltennisster was giste ren in zes games te sterk voor de Thaise Suthasini Sawettabut: 12-10 11-8 9-11 11-7 8-1111-5.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 34