Zege La Cruz inspireert Sterke wind in Rio: roeien afgelast Fitte Bos hoort eindelijk bij de olympische elite 5 dag medaillekansen zijn Bondscoach Hennie van Bemmel zag de winst van lichtgewicht La Cruz (22) als een mooi begin. „Ik vind niet dat hij geschiedenis heeft geschreven. We zijn hier niet om Frankrijk (14-18), Kiki Bertens en Robin Haase waren na één potje tennis klaar en de wielrenners re den een kleurloze koers. Toen in de late avond zelfs de 4x100 meter vrije slag bij de zwemsters verlo ren ging - een zekere medaille voor Nederland sinds 2000 - ein digde de eerste dag met een dom per. Pas met de machtige sprint van Van der Breggen in de wegrace bij de wielrensters boekte Nederland gisteren het eerste échte succes. Maar de zorgen om Van Vleuten, die in dezelfde race tot tien kilo meter voor de finish op weg was naar goud en in de afdaling zwaar te val kwam, drukte de euforie in het Nederlandse kamp. Is er dan reden tot paniek? Na tuurlijk niet. De Spelen zijn net begonnen. 'Team NL' is in Rio zo groot en sterk dat er elke dag nog medaillekansen zijn. Vier jaar ge leden wonnen de zwemsters wel iswaar snel zilver en Vos goud, maar dat was meteen ook de com plete oogst in de eerste vier dagen. De media vroegen daarom al om een reactie van sportbaas Hen driks, maar die ging niet op die uitnodiging in. Hij kreeg gelijk: een paar dagen later won Dorian van Rijsselberghe goud. En Epke Zonderland. En de hockeysters. Met twintig medailles (zes goud, zes zilver en acht brons) in de kof fers vloog de ploeg terug naar Ne derland. Opportunistisch als de Nederlanders zijn, dromen we van het record van Sydney: 25 stuks, waarvan liefst 12 keer goud. Het kan nog makkelijk. Was het fijn geweest als de zwemsters op de estafette de tra ditie hadden voorgezet, of Bauke Mollema zijn collega Van der Breggen was voorgegaan? Natuur lijk. Oranje had een valse start in Rio. Maar meer ook niet. Mollema gaat vandaag weer naar huis. „Wat moet ik hier nog, joh? Ik heb kinderen thuis zitten. Vol gens mij heeft NOC*NSF ook graag dat je naar huis gaat als je klaar bent. Andere sporters heb ben in het verleden nog wel eens voor overlast gezorgd na een feestje, heb ik begrepen." Het feestje van Van der Breggen zal ingetogen zijn geweest. Maar wellicht dat zij met haar gouden plak eens een rondje bij landgeno ten kan maken. Ter inspiratie. Wie weet waar het nog toe leidt. Mitchel Steenman, had veel last van de golfslag en de wind. Het duo, ge zien als medaillekandidaat, werd teleurstellend laatste in de serie en moet in de herkansing. „Dat lag niet aan het weer", zei Steenman. „Het lag aan onszelf." Het beachvolleybal op het strand van Copacabana ging gisteren wel door, met op de achtergrond de kitesurfers die de sterke wind juist als een cadeau beschouwden. De vlaggen stonden strak. Dat er toch kon worden gespeeld, had te maken met de hoge tribunes die de wind braken. „We hadden er wel behoor lijk last van. De bal maakte rare ca priolen", zei Reinder Nummerdor, die met Christiaan Varenhorst de eerste poulewedstrijd won. „We zijn er goed mee omgegaan." Varenhorst stelde vast dat hij en Nummerdor niet graag in de wind spelen. „We zijn beter als het wind stil is." De Nederlanders hadden desondanks geen moeite met de zwakke opponent uit Chili, de ne ven Esteban en Marco Grimalt: 21- 16,21-13. Morgen en donderdag spe len Nummerdor en Varenhorst de overige twee poulewedstrijden. Er was geen twijfel, lieten de ex perts weten, er viel absoluut niet te roeien op Lagos Rodrigo de Freitas. De gisteren afgelaste heats worden vandaag geroeid, het oorspronke lijke programma blijft voor het grootste deel overeind. Het bete kent dat zes van de acht Neder landse boten in actie komen. „De verwachting is dat het weer dan een stuk rustiger is", vertelt team manager Nienke Wind. „Maar de voorspellingen zijn, zo bleek de af gelopen dagen, onbetrouwbaar. We moeten maar afwachten." Zaterdag werd er wel geroeid, maar daar was lang niet iedereen blij mee. Met name de twee-zonder bij de mannen, met Roel Braas en De 28-jarige verdedigster scheurde vier jaar geleden daags voor de ope ning van het olympische toernooi in Londen de voorste kruisband in haar rechterknie. Een drama, uiter aard vooral voor Bos. Aan terugkijken doet ze in Rio liever niet. „Natuurlijk heb ik er af gelopen week even aan gedacht. Of het er kort met iemand over gehad. Het was speciaal om voor het duel met Spanje het veld op te lopen, het is mooi om hier te staan op het al lergrootste evenement. Maar alles staat in het teken van het nu. Ik ben fit, alles is prima met iedereen en we hebben een lekkere eerste wed strijd gehad." Tegen Spanje controleerde Ne derland vanaf de eerste minuut. Bij rust stond het al 4-0 (doelpunten Lidewij Weiten, Laurien Leurink, Maartje Paumen en Marloes Kee tels). In de tweede helft nam Oranje wat gas terug, want de formatie van bondscoach Alyson Annan speelt vandaag weer, tegen Zuid-Korea. Paumen maakte er uit een strafcor- ner nog wel 5-0 van. mee te doen, we willen goede re sultaten beha len. Daar heeft Enrico een mooie bijdrage aan geleverd." Later op de avond won ook halfzwaargewicht Peter Mullenberg zijn eerste partij op punten: 3-0 (29-28 29-28 29-28) tegen de Iraniër Rouzbahani. maandag 8 augustus 2016 RIO DE JANEIRO De eerste Ne derlandse bokser die in actie kwam op de Olympische Spelen in 24 jaar heeft zijn eerste partij gewonnen. Enrico La Cruz ver sloeg Lai Chu-En uit Taiwan op punten: 2-1 (29-28 30-27 28-29). recordjacht Vanaf links boven met de klok mee: de hockeyers geven de 3-1 voorsprong weg tegen Ar gentinië (3-3), handbalster Estavana Pol man baalt van het verlies tegen Frank rijk, tennisster Kiki Bertens is na één ronde al klaar, judoka Jeroen Moo- ren verliest in de eerste ronde en de handboog schutters stel len teleur. FOTO'S PIM RAS. EPA, GETTY IMAGES, AFP Rio de Janeiro Buiten de bekende aanlooppro blemen heeft de organisatie in Rio de Janeiro ook nog te kam pen met onstuimige wind. Het complete roeiprogramma werd gisteren uitgesteld en het tennis op de buitenbanen werd een paar uur stilgelegd. Hans Klippus Ze nam de felicitaties graag in ontvangst. Niet alleen voor de 5-0 winst met de hockeysters op Spanje, maar vooral vanwege het feit dat Willemijn Bos zich nu olympiër mag noemen. Rik Spekenbrink Rio de Janeiro Willemijn Bos maakte vier jaar later dan gepland haar debuut op de Spelen. FOTO ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 33