Drofessor od de 'Team NL' is zo groot en sterk in Brazilië dat er nog elke 4 OLYMPISCHE SPELEN RIO 2016 Nederland kende geen opperbest openingsweekend van de Spelen, met slechts één medaille. Werkt een mindere dag door in de rest van de Nederlandse ploeg, zoals goud anderen motiveert? Of is het veel te vroeg voor paniek? From Rio with love WESSEL PENNING Loop langs de baai van Copacabana en je ziet hoe sport en strand samenvloeien. Dit is de wieg van vele topsporters. Volleyballers, voetballers, beachballers, voetvolleyballers; ieder een heeft zijn eigen hoekje op het witte zand, ie dereen heeft zijn vetste zwembroekje aan. In die entourage verwacht je geen man met een sik, een ruitjesoverhemd met korte mouwen en een pantalon tot net over de knieën, zo'n broek die een jaar of twintig geleden opeens als een plaag wereldwijd aan de costa's opdook, maar nu geluk kig zo goed als uitgeroeid is, al heb je dan gerekend buiten Norman Ratcliffe. Over hem gaat het vandaag, over professor Nor man Ratcliffe. De man heeft een carrière in de wetenschap achter de rug, met een waslijst aan publica ties op het gebied van volksge- Hii na zondheid, maar is in de avond van zijn leven in Rio neerge- zich op streken. Dan denk je: die Nor- man gaat lekker op het strand liggen. Nou, niet dus. Onze muurtjes. vriend heeft zichzelf een ander leven opgelegd. Hij hangt hele middagen rond op de boule- dan toe vard, nestelt zich, als een spin nende tijger, op bankjes en muurtjes. En slaat dan toe. Opeens stond hij voor me. „Do you speak English!" Ja. „Are you from here!" Eh, nee. Hij wilde me graag waarschuwen. Wat volgde was een verhaal over de nare kanten van Rio, volgens hem een mooie, maar gevaarlijke, ongezonde stad vol onbetrouwbare mensen die hun zakken vullen met het geld van onschuldige toeristen. Toen ik niet direct dankbaar reageerde en zei dat ik me ei genlijk heel senang voel in Rio, had hij er gauw ge noeg van. 'Waarom doet u dit?', vroeg ik. „Om mensen te helpen." Maar waarom dan? Hij antwoordde niet meer. Over mijn schouders zag hij een nieuw slachtoffer. Hij gaf me een flyer en als een gretige zendeling dook hij op een passe rende dame. Ik bekeek de flyer. 'Guide to Rio Olympics 2016'. En: 'Tips om veilig en gezond te blijven.' Die Norman. Die staat daar dus gewoon dag in dag uit op de beroemdste boulevard van de hele wereld zijn boekie te verkopen. Ik zeg u: niet kopen! RIK SPEKENBRINK Robin Haase tafeltenniste met Henk Grol. Bauke Mollema met Paul Haarhuis. En er wordt nog ge zocht naar een atleet die de service van Li Jiao met succes terug over het net krijgt. Team Nederland is in Rio de Janeiro weer een hecht team. Handbalsters slapen bij zwemsters. Atleten die elkaar nog nooit hadden gezien of gesproken, delen nu wekenlang lief en leed op een paar vierkante meter. Precies zoals Maurits Hendriks, chef de mission, het graag ziet. Want in een goede sfeer gedijt iedereen be ter, is zijn filosofie. In die setting moet het ene goud de aanzet zijn voor het volgende. Zoals Marianne Vos in Londen on der meer de hockeysters moti veerde. En de schaatsers in Sotsji niet voor elkaar wilden onderdoen en zo'n beetje allemaal met een plak naar huis kwamen. Maar werkt het andersom ook zo? Wat doet het met, pak 'm beet, Jeroen Dubbeldam als hij in de lounge van de Nederlandse flat een gedesillusioneerde Bauke Mollema tegen het lijf loopt? Welke impact heeft de valpartij van Annemiek van Vleuten op haar landgenoten? i Wat doet het met Dubbeldam als hij een gedesillusioneerde Mollema tegen het lijf loopt? Het openingsweekeinde van de Olympische Spelen was er vanuit Nederlands perspectief niet eentje om in te lijsten. De gouden me daille van Anna van der Breggen zorgde gisteravond voor een broodnodige opsteker, want tot dan toe moest de Oranje-equipe het doen met kleine succesjes. De volleybalsters zorgden zater dag als eerste voor een prettige uit zondering met hun winst op China. Volleybalster Celeste Plak klonk oprecht teleurgesteld toen ze hoorde dat zij en haar ploeg voor het eerste succes hadden ge zorgd. „Die primeur had ik liever niet gehad", zei ze bij de NOS. Judoka Jeroen Mooren en de drie boogschutters verloren zaterdag eigenlijk al bij de loting: hun te genstanders wonnen later inder daad het goud. De handbalsters kenden een valse start tegen maandag 8 augustus 2016 GO Vanuit Rio de Janeiro berichten Rik Speken- brink en Wessel Penning dagelijks over wat zij zien, voelen en ruiken op en rond de 28ste zo merspelen. Vandaag Wessel Penning over een spinnende tijger, die toeristen wil helpen. @rikspekenbrink Rio de Janeiroj'flfcr Valse start voor de

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 32