'Wat was dit een bizarre dag' Mannenploeg faalt in een 'gekke wedstrijd' 3 positie, maar Van der Breggen blijft ijzig koel in bloedstollende finale Gelééfd wordt ze, Anna van der Breggen, na haar gouden race die even eerder is geëindigd op de Co- pacabana. Iedereen wil iets van haar, officials leiden haar weg zo als dat gaat met olympische kam pioenen. Ondertussen vechten turbulente emoties in haar lijf en hart om voorrang. „Ik ben blij met het goud, maar bezorgd om wat er met Annemiek (van Vleuten, red.) is gebeurd. Gelukkig hoor ik net dat ze bij bewustzijn is en kan pra ten", is het eerste dat ze kan uit brengen. En weg is ze. In haar spoor Hans Nieuwenburg, perschef van NOC*NSF, zwaaiend met zijn telefoon naar de eerste Nederlandse olympische kampi oen van Rio de Janeiro. Premier Mark Rutte aan de lijn. „Een ogen blik, ik zal Anna even geven." Nadat iets later het Wilhelmus heeft geklonken over 's werelds beroemdste strand en ze haar gou den plak omgehangen heeft gekre gen, kan Van der Breggen het alle maal nog steeds maar amper be vatten. „Het is eigenlijk idioot dat ik hier nu rondsjouw met die gou den plak om mijn nek", zegt ze terwijl ze de medaille omhoog houdt. „Mooi is-ie wel, hè?" Er breekt voorzichtig een lach door op haar gezicht. Maar is ze echt heel blij of niet? Ze weet het niet goed. Dan begint ze maar ge woon te vertellen. „Wat was dit een bizarre dag! Ik zag Annemiek toen wij met ons groepje voorbij reden. Ik dacht eigenlijk dat ze dood was. Het zag er zo raar en eng uit. Het schokte me." Even twijfelde ze. Stoppen? „Het schoot wel door mijn hoofd", zegt de olympische kampioene. „Maar stoppen doe je eigenlijk nooit. Daar heb je niks aan, dan win je zeker niet. Het was wel lastig om door te fietsen. Als je je ploegge noot daar zo ziet liggen, dan doet de wedstrijd er even helemaal niet meer toe. Het duurde een tijdje eer ik weer op stoom was. „Op een gegeven moment reed bondscoach Johan Lammerts voorbij. Hij riep naar me: kom op, rijden! We doen het voor Anne miek! Toen heb ik een knop omge zet. In de slotfase van de koers moest ik een beetje gokken, want normaal gesproken win ik niet in het groepje waarmee we naar de streep reden. Op een gegeven mo ment zag ik een bordje met 150 meter en toen ben ik maar volle bak gegaan." Afgezet tegen de veelbelo vende woorden vooraf, waren de reacties van de Nederlandse mannen zaterdag na de weg wedstrijd zouteloos. Niemand kon verklaren waarom niet één renner van Oranje een hoofdrol speelde. Bauke Mollema werd ze ventiende na vooral op zichzelf aangewezen te zijn geweest. Wout Poels moest lossen, zo ook Steven Kruijswijk. En Tom Du- moulin was vanwege zijn pols blessure al na een paar kilometer afgestapt, om zijn kansen woens dag in de tijdrit te vergroten. „Bauke deed er alles aan. Al had hij er bij moeten zitten toen die kopgroepen ontstonden. Net als Wout, hij loste te vroeg. Maar ik kan dit niet verklaren, het kwam als een verrassing", aldus bonds coach Johan Lammerts. Mollema: „Dit was een gekke wedstrijd, we reden al snel volle bak om een kopgroep terug te halen. Dan moet je nóg rso kilometer." Ook voor de Belgische winnaar Greg Van Avermaet (31) was het onwezenlijk, maar om een andere reden: „Nu al hét hoogtepunt van mijn carrière. Hier gaat niets meer boven komen, dit is voor eeuwig." maandag 8 augustus 2016 goud voor Oranje Emotioneel onderonsje na de finish: Anna van der Breggen (links), de nieuwe olympische kampioene, met Marianne Vos, haar voorgangster, foto pim ras De emoties vochten gisteren om voorrang na de gouden race van Anna van der Breggen. „Ik ben blij met het goud, maar tegelij kertijd bezorgd om wat er met Annemiek is gebeurd." Joost de Jong Rio de Janeiro Anna van der Breggen met haar gouden plak. foto pim ras Rik Spekenbrink Rio de Janeiro A Stuk na de race: Mollema (I), Poels (m) en Kruijswijk (r). FOTO'S PIM RAS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 31