Leve de ienie- mienieteams! 2 Van Vleuten valt tijdens laatste afdaling in 'gewonnen' Annemiek van Vleuten was op weg naar goud, viel en bleef roerloos in de goot liggen. Maar het goud voor Nederland kwam er alsnog: Anna van der Breggen (26) schaakte in de finale van de olympische wegwedstrijd het beste van allemaal. Hersenschudding Van Vleuten na vreselijke val OLYMPISCHE SPELEN RIO 2016 Column THIJS ZONNEVELD zag het strand, de zee en de bergen. Er waaide een vogel over en er paradeerden meisjes voor bij in bikini's zo klein als postzegels. Op een groot scherm kon ik de olympische wegwedstrijd voor vrouwen volgen. Iemand bracht me een ijsje. Het had iets surreëels, de olympische wielerwed strijden van het weekeinde. Normaal finishen wielerkoersen op natgeregende Belgische pleinen, in de buitenwijken van een Franse stad of voor de deur van de sponsor in een donkergrijs industrie gebied. Niet op de Copacabana. Het parkoers was te mooi om waar te zijn. Er wa ren beklimmingen zo steil dat je hoogtevrees kreeg als je achterom keek, er waren levensgevaarlijke af dalingen zo bochtig dat ze moeten zijn aangelegd door dronken stratenmakers. Er was een kassei- strook en er stond wind in de flank, die pelotonne tjes renners en rensters in waaiers uit elkaar reet. Het was een bergetappe in de Tour, de Ronde van Vlaanderen, Luik-Baste naken-Luik en Milaan- San Remo inéén. Van mijn part houden we elk jaar een olympische wegwedstrijd in Rio was dat de ploegen niet negen man of vrouw groot waren. Dat mag nu een maal niet op de Olympi sche Spelen. Het was koer sen met ieniemienie- ploegjes: vijf, vier, soms zelfs maar drie of twee per land. Het was een geheel andere manier van wielrennen. Het léék zelfs niet eens op het wielrennen dat we in de afgelopen Tour zagen. Er reden geen honderdduizend zwart blauwe Skybots op kop van het peloton, de kop mannen wachtten niet tot het allerallerallerlaatste viaduct om aan te vallen: het was één grote oorlog van start tot finish. Het was wielrennen zoals wielrennen bedoeld is. Het was wielrennen zoals wielrennen honderdmiljard jaar geleden werd ge schapen toen de Oerknal klonk (wat, zoals we alle maal weten, in feite niets anders was dan het start schot voor de eerste wielerkoers). voor de sport en tegelijkertijd het bewijs dat het huidige wielrennen hopeloos vast zit in traditio nele dogma's. Waarom zou je niet veel vaker met vijf man per ploeg rijden in grote koersen die al ja ren op slot zitten? In de Tour? In Luik-Bastenaken- Luik of de Amstel Gold Race? Op het WK? Het dwingt de vedetten om eerder uit hun hok te ko men en om tegen elkaar te strijden. En het is nog veiliger ook. We praten er al jaren over, maar er ge beurt nooit iets. De UCI neemt het voortouw niet, de ASO niet. Het zijn vooroorlogse mastodonten, allergisch voor verandering. Maar hoeveel er ook mis is in het wielrennen, hoeveel er ook op aan te merken is: dit weekeinde telde het allemaal even niet. Het parkoers en de rit ten waren om te janken zo mooi. Van mijn part houden we elk jaar een olympische wegwedstrijd in Rio. Want wielrennen op de Copacabana, daar kun je alleen maar smoorverliefd op zijn. HORRORCRASH Het was alsof ze geen angst kende. Alsof het asfalt niet dampend nat was. Alsof er de dag ervoor niet overal en nergens renners uit de bochten vlogen. Annemiek van Vleuten daalde af met de schitte ring van goud in haar ogen. Ze hield niet in, ze gokte niet op haar sprint; ze wilde zo snel mogelijk naar be neden om olympisch kampioene te worden op de Copacabana. Het is hoe ze in elkaar zit: alles of niets. Vroeger, toen ze als studente avondenlang bier dronk, kon ze al geen maat houden. En dat kan ze als wielrenster ook niet. Als ze ergens voor gaat, dan is het met alles wat ze heeft. Alles, alles, alles - maar het wordt niets. In een van de smerig ste bochten van de idioot gevaar lijke afdaling van de Vista Chinese houdt Van Vleuten haar fiets niet. Ze slipt weg, slaat over de kop en komt in de goot tot stilstand. Roer loos. Het beeld brandt in netvliezen van kijkers over de hele wereld en slaat een zwart gat van onzekere pijn in eenieders onderbuik. Nauwelijks een minuut later komt Van Vleutens landgenote Anna van der Breggen voorbij de zelfde bocht. Ze zag haar liggen, in een flits. Maar je kunt als wielren ster onmogelijk in één blik zien hoe je ploeggenote eraan toe is. Van der Breggen had geen andere keuze dan doorrijden. Want in topsport, in profsport, krijg je geen tijd om stil te staan. Onderaan de afdaling, met amper acht kilometer te gaan, is alles plot seling mogelijk. Op kop rijdt Mara Abbott, de Amerikaanse met beentjes zo dun dat je er doorheen kunt kijken. Daarachter Van der Breggen met de Zweedse Johans son en de Italiaanse Longo-Borg- hini. En daarachter een groepje met de Britse wereldkampioene Lizzie Armitstead. De finale is een schaakspel, maar dan wel één met hartslag tweehon derd en benen zo zuur als karne melk die al twee maanden over de datum is. Elk foutje is onuitwis baar, elke inspanning is er een te veel. Maar Van der Breggen doet al les goed. Ze speelt het spel uit alsof ze in een luie stoel zit. Jaren, jaren heeft ze naar deze olympische wielerwedstrijd toege- leefd. Zó graag wil ze hier, in Rio de Janeiro, winnen. En waar ze in het verleden vaak té veel deed („Ik rij wel met mijn domme kop"), doet ze dat nu niet. Ze blufpokert. Ze gokt dat Longo-Borghini het gat op Abbott dichtrijdt. Ze durft te verlie zen - en juist daarmee creëert ze voor zichzelf de mogelijkheid om te winnen. Op het moment dat Abbott wordt teruggepakt, op nauwelijks driehonderd meter van de finish, gaat Van der Breggen aan. Johans son is verrast en komt nooit meer terug. Vrijwel op hetzelfde moment dat Van der Breggen als olympisch kampioene over de streep rijdt, haar handen uitstrekkend naar de he mel, komt het nieuws dat Van Vleuten kilometers verderop bij be wustzijn is. De laatste twintig minuten van de olympische wegwedstrijd voor vrouwen zijn op slag legendarisch. Ze zijn in de geheugens van tv-kij- kers over de gehele wereld gegrift. Niemand kan direct na afloop be seffen wat er allemaal is gebeurd. Als je de achtbaan van emoties van de val van Van Vleuten en het goud van Van der Breggen wilt begrij pen, dan zit er maar één ding op. De gehele wedstrijd nog een keer kijken. maandag 8 augustus 2016 GO $0 @thijszonneveld Ik zat op een tribune en staarde in de verte. Ik Maar het allermooiste De olympische wegwedstrijden waren reclame Onvergetelijk Annemiek van Vleuten (33) leek op weg naar goud, maar kwam hard ten val. Ze was snel weer 'bij kennis en oké', maar had wel een zware hersenschudding en drie scheurtjes in wervels in haar onderrug. Ze lag afgelopen nacht nog op de intensive care in Rio. A Annemiek van Vleuten (achter) met mede- vluchtster Mara Abbott op de laatste klim. A In de afdaling heeft de Nederlandse haar metgezel gelost en lijkt op het goud af te gaan, als zij in de laatste gevaarlijke bocht onderuit glijdt. A Van Vleuten belandt op haar nek en blijft angstaanjagend lang zo liggen, foto's afp.youtube Thijs Zonneveld Rio de Janeiro Van der Breggen verrast de Zweedse Johansson (r) en de Italiaan se Longo- Borghini in de laatste meters. FOTO PIM RAS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 30