'Ik kom nooit met slecht nieuws' 'Mensen willen hun verhaal kwijt' 'Wat er gebeurt, is heel wisselend' Kloetinge 2 verrast asielzoekers ZEELAND 17 Samen met tientallen andere vluchte lingen geniet hij zaterdag van een spel- middag die de voetballers van Kloetin ge 2 hebben opgezet. „Ik ben heel even vrij." De jongens van Kloetinge 2 wis ten al een tijdje één ding zeker: zater dag 6 augustus hebben we teambuil ding. Maar pas na hun ochtendtrai ning horen ze wat ze 's middags moe ten doen: een spelmiddag organiseren voor vluchtelingen. Een ideetje van trainer Leendert Geelhoed. „Het eerste doel is om een leuke middag voor de vluchtelingen te organiseren", zegt hij op het kunstgrasveld van het Kloeting- se Wesselopark. „We doen dat samen met Respect. De vluchtelingen komen uit de noodopvang en het asielzoekers centrum uit Goes en wij gaan ze een mooie middag bezorgen." Tussen zijn oogharen door let hij na tuurlijk ook scherp op vaardigheden van zijn voetballers die hij normaal niet zo snel ziet. Na de lunch delen de spelers zich in groepjes op en bedenken ze een reeks van spelletjes: van mijnenjagen en handbal (waarbij met het hoofd moet worden gescoord) tot aan varianten op voetbal. Ook eten en drinken regelen ze. Het loopt allemaal op rolletjes. „Dit is hartstikke leuk", reageert speler Er- win van der Linden. „Vanavond eten we met zijn allen. En wij kijken of we onze doelstellingen hebben gehaald." „We hebben er drie aan het begin van het seizoen afgesproken: teambuil ding, communicatie en ontwikkeling", vult Gino Secreve aan. Of doelen wor den gehaald zal Gebreumlak een zorg zijn. „Wat ben ik nu blij", roept hij na een potje voetbal lachend. „Ik verblijf nu bijna twee maanden in de Zeeland hallen in Goes. Ik ben uit Eritrea ge vlucht en via Soedan, Libië en Italië naar Nederland gekomen. Wat een mooi land. Ik wil leven zonder de angst te worden doodgeschoten. Het is fijn om hier vanmiddag zo vrij te kunnen zijn. Zie de kinderen, dat is toch mooi? Zo vrij..." maandag 8 augustus 2016 A. Marlies Timmerman, foto lex de meester Mensen verwennen is wat Marlies Timmerman (57) uit 's-Hee- renhoek graag doet. Elke woensdagochtend brengt ze fruit rond op cardiologie en de longafdeling. „Dat zijn 'mijn' afdelingen, zo ga je het wel een beetje zien. Je kent de mensen van de keuken, de verpleging. Je voelt je een onderdeel van een afdeling." Voor wie dat wil, maakt ze fruit schoon. „Ook maak ik er op een schoteltje een leuke presentatie van. Als ik dan te rugkom bij een patiënt, is die vaak blij verrast." Voordat ze haar rondje maakt, meldt ze zich eerst bij de voedingsassistente om te vragen of er nog bijzonderhe den zijn. „Want soms moeten mensen nuchter blijven. Daarna ga ik de afdeling op en vraag mensen of ze zin hebben in een stukje fruit. Het leuke is dat je contact hebt met mensen. Ik kom nooit met slecht nieuws, ik ben er voor de leuke dingen. Ik haal de krant als ze dat vragen, verzorg de bloemen en ik maak eens een praatje. Mensen willen vaak hun verhaal kwijt dus bied ik een luisterend oor. Patiënten zijn meestal heel dankbaar. Omdat ik een uniform draag (vanwege hygiëneregels in de keuken) vra gen mensen wel eens medische dingen, maar dan verwijs ik ze door naar de verpleegkundigen." Ze is al vanaf 2009 vrijwilliger en doet het erg graag. „De band met andere vrij willigers is hecht, ledereen pakt het serieus op, we reke nen op elkaar." Nine Ngoumout. foto lex de meester In menig televisieserie spuit het bloed in het rond op de spoed eisende hulp. Maar Nine Ngoumout (19) uit 's-Gravenpolder heeft er als vrijwilliger 'nog niet zoveel bloed gezien'. Ze studeert verpleegkunde aan de HZ, begon in mei als vrijwilliger om studiepunten te halen, maar ze vindt het zo leerzaam dat ze is gebleven. Ze is er elke vrijdagmiddag. Behalve klusjes voor het personeel, vangt ze familie van patiënten op. „Alles wat hier gebeurt, gebeurt onver wachts. Je doet het gordijn open, weet niet wat degene heeft en hoe ernstig iemand eraan toe is. Je treft patiën ten en familieleden op hun kwetsbaarst. Voor hen is het ook onverwachts. Zij willen hun verhaal kwijt en zijn blij dat ze met iemand kunnen praten, ik vind het dan heel mooi om er voor mensen te kunnen zijn. Voor zover ik kan pro beer ik ze op hun gemak te stellen. Mensen zijn heel open en zeggen wat hen op dat moment bezighoudt. Er gaat zo veel door hen heen. Ik luister, ga er zelf niet doorheen pra ten. Ik laat mensen vertellen en probeer daarop te reage ren. Ze verwachten een luisterend oor. En nee, ik neem die verhalen niet mee naar huis. Wel leer ik er ontzettend veel van: sociale vaardigheden en je kijkt mee met ver pleegkundigen. En ja, ik ben jong. Ik had verwacht dat men sen daar moeite mee zouden hebben. Maar het maakt ken nelijk niet uit hoe oud je bent. Mensen vertellen toch wel hun ding." Marianne van der Pias-Kant. foto johan van der heijden De vraag die Marianne van der Pias-Kant (55) het meest in de hal van het Goese Ziekenhuis krijgt? „Waar hangt de parkeer automaat?" Al zijn haar beide ogen dichtgeplakt, dan nog kan de Kloe- tingse die zo aanwijzen. Sinds vijf weken staat Marianne el ke woensdagochtend een uur of vier in de hal. Als vraag baak en als wegwijzer. „Vijf over acht sta ik daar en dan begint het feest. Wat er gebeurt is heel wisselend. Je moet vooral aanvoelen of iemand geholpen wil worden. Als je ziet dat iemand vragend kijkt, schiet je te hulp. Ga bij jezelf maar na. Als je in een ziekenhuis komt waar je de weg niet weet, kunnen er nog zoveel borden en nummers hangen, maar die zie je dan even niet. Want je bent ge stresst en je moet ergens op tijd zijn." Maar Marianne doet meer dan de weg wijzen. „Iemand die lang wacht op de taxi, breng ik een bakje koffie. Men sen die in een verkeerde rij staan, wijs ik erop en help ik op weg. Over het algemeen zijn de reacties positief." Toen haar jongste kleindochter een paar jaar geleden in het Sophia kinderziekenhuis vocht voor haar leven ('ze heeft het gelukkig gered') zag ze dat het Ronald Mc Do- naldhuis volledig op vrijwilligers draait„Dat vond ik zo ge weldig, dat ik dacht: als ik ooit nog een keer tijd krijg, wil ik zoiets doen." En nu staat ze er. „Het is mooi dat ik mensen tot een hand en een voet kan zijn." „Oh yeah!", schreeuwt Andemichael Gebreumlak (28) uit Eritrea luid over het kunstgrasveld van VV Kloetinge. Na alle narigheid kan hij een paar uur tjes alles van zich af laten glijden. Jeffrey Kutterink Kloetinge Andemichael Gebreumlak uit Eritrea ligt op de grond. Spelers van VV Kloeting lachen toe. foto johan van der heijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 17