Voor wie zelf wil bepalen hoe hij z'n tegoed g iPhone 5s hollands nieuwe. Halina 11 Het is belachelijk dat dit individuele recht van Kamerleden wordt uitgehold Nog een paar maanden, ben ik ook verdwenen Vandaag heb ik een af spraak in de hipste gym van Amster dam. Maandenlang al verzet ik me tegen het lidmaatschap omdat ik ze nuwachtig word van alle model len, meisjes met Volkskrant-knot jes en gespierde, bebaarde jon gens die er zouden trainen. De resultaten van kennissen die er sporten zijn echter zo goed dat ik toch begon te twijfelen, en nu ik me fysiek moet voorbereiden op het stuk Obsession in Londen heb ik besloten eindelijk over stag te gaan. De zomer is in volle gang. Er fietsen geen burgers meer door de straten maar enkel toeristen die geen kaas gegeten hebben van de natuurlijke verkeersflow in Amsterdam. Met gevaar voor eigen leven kun je de weg betre den maar beter van niet, want hele gezinnen, inclusief kleuters op kleine fietsjes, trotseren de Dam als onzekere babyeenden op zoek naar de veilige overkant. Het zijn de laatste dagen die mijn oudere zus doorbrengt in Nederland. Het huis is verkocht, de spullen zijn ingepakt door een enorm team van verhuizers en dobberen nu in een of andere zeecontainer richting Engeland. Mijn kleine zusje is haar verhui zing naar Drenthe aan het voor bereiden, waar ze een camping gaat beginnen, en ik zit op mijn gloednieuwe oudroze barkruk aan mijn smetteloos witte kook- eiland en kijk als een keizerin over haar rijk uit over mijn ap partement. Een jaar lang hebben we ver bouwd met als oogmerk: een vol wassen huis, met genoeg opberg ruimte voor alle in twintig jaar tijd verzamelde troep, een plek waar ik wortel kan schieten voor de rest van mijn leven. Hier zou ik dan voor anker gaan na twin tig jaar als een zigeuner te heb ben geleefd met het idee dat ik ieder moment mijn koffer zou kunnen pakken. Reistassen op de plank, kleren in de kast, en in volle acceptatie van de huidige huwelijkse staat het lichaam in de nieuwe groene zetel laten aar den, dat was zo ongeveer mijn idee voor de komende twintig jaar. Niets blijkt minder waar. Zodra de zomer ten einde is, moet ik mij opmaken voor een lang ver blijf in het buitenland. Mijn lang ste ooit sinds ik op mijn 28ste een jaar in Amerika woonde. Net nu ik had besloten mij defi nitief te vestigen en wat meer de stilte te zoeken in mijn nieuwe huis, word ik losgerukt om aan het zoveelste, onrustige nieuwe avontuur te beginnen. Het staat blijkbaar niet in de sterren ge schreven voor mij om te sette len. Als een wannabee olympisch sporter bereid ik me voor op mijn grote uitdaging. Ik voel me een totale brugpieper als ik in mijn sportpak aan de bar sta en me wanhopig een houding pro beer te geven. De trainer komt me halen en we beginnen aan een reeks testen om te zien wat ik wel en niet kan. Als ik naar huis fiets voel ik me opgetogen. De stad komt mij vreemd voor, mijn zussen zijn vertrokken, toeristen domineren het straatbeeld. Nog een paar maanden, dan ben ik ook ver dwenen. Een nieuwe start, daar waar niemand mij kent en ik me zelf opnieuw moet uitvinden. Als een trillend eendje zal ik de eerste week door de straten lo pen, op zoek naar de veilige over kant. Het duurt lang, is saai om naar te kijken en toch doen Kamerleden het steeds vaker. Eén voor één stemmen. Als ook maar één Ka merlid dat wil, moet de stemming volgens de grondwet op die ma nier gebeuren. Een griffier leest dan de namen van alle 150 volksvertegenwoordi gers op, waarna ze steeds 'voor' of 'tegen' moeten zeggen. Deze pro cedure kost veel meer tijd dan sim pelweg de hand opsteken, waarbij de partijen worden geteld in plaats van individuen. Sinds 2013 verdriedubbelde het aantal hoofdelijke stemmingen. Bijna altijd zijn het oppositiepar tijen, met als kampioen-aanvrager de PW. Het doel is vaak extra aandacht. „Als ze het een heel belangrijk po litiek besluit vinden, willen ze in zichtelijk maken wie voor of te gen is", ziet parlementair histori cus Bert van den Braak. Berucht zijn de filmpjes op de facebookpagina van DENK, partij van ex-PvdA'ers Kuzu en Öztürk. Zij wilden in maart een hoofdelij ke stemming over meer beveili ging van moskeeën en lieten in een video alle Kamerleden met een moslimachtergrond zien die tegen stemden. Iets dergelijks de den ze bij een voorstel over erken ning van de Armeense genocide. Veel Kamerleden zijn het zat om hoofdelijk te stemmen. „Het is belachelijk dat dit individuele recht van Kamerleden wordt uitge hold", zegt WD-Kamerlid Ton Elias. „Soms zijn er hoofdelijke stemmingen over moties die maar zo'n tien stemmen voor krijgen. De aanvragers weten dat, maar willen aantonen hoe individuen stemmen. De buitenwereld haalt er z'n schouders over op en het parlement is op die manier vooral weer eens met zichzelf bezig. Slechte zaak." Ook SP'er Ronald van Raak, die net als als Elias deel uitmaakt van het dagelijks bestuur van de Twee de Kamer, is er geen fan van. „Het wordt gebruikt als middel om extra aandacht te krijgen, maar het gebeurt ondertussen zo vaak dat het niet meer zinvol is. Het is net als met elke week een motie van wantrouwen indienen: zo wordt het mes bot. In de Tweede Kamer voelt hoofdelijk stemmen vooral als oponthoud", aldus Van Raak. Kamervoorzitter Khadija Arib roept haar collega-politici op tot matiging. „Hoofdelijke stemmin gen zijn een belangrijk indivi dueel recht van Kamerleden. Daar moeten we terughoudend mee omgaan", zei ze vlak voor de zo mer in een interview met Vrij Ne derland. Maar hoofdelijk stemmen ge beurt niet alléén om symbolische redenen, zegt een woordvoerder van het CDA. „De coalitie heeft een nipte meerderheid, dus het kan lonen om hoofdelijk te stem men als we denken dat er binnen de fracties wisselend wordt ge dacht." Zo bleek dat de VVD het in 2015 niet unaniem eens was over meer geld voor Griekenland. Liberaal Joost Taverne stemde daar als eni ge uit zijn fractie tegen, maar door steun van PvdA en D66 maakte dat geen verschil voor de uitslag. 1000 MB/MIN/SMS TOTAAL P/MND BUNDELVERDUBBELAAR: hollandsnieuwe.nl/pzc GEEN TOESTEL NODIG? Sim Only 1000 slechts 10,- p/mnd! maandag 8 augustus 2016 Settele Kamer: hoofdelijk stemmen irritant Een nieuwe trend in de Tweede Kamer: hoofdelijk stemmen. Steeds vaker wil de oppositie dat elk Kamerlid apart zegt of hij voor of tegen is, in plaats van het veel snellere handopsteken. Veel politici zijn het zat. Deborah Jongejan Den Haag - VVD'er Ton Elias 2000 MB/MIN/SMS voor slechts 5,- extra Voor wie de volledige vrijheid wil over hoe hij zijn tegoed gebruikt is er hollandsnieuwe. Want bij ons is 1 MB gewoon gelijk aan 1 minuut bellen of 1 sms! Jij bepaalt zelf waar je het voor gebruikt. Kies voor volledige vrijheid met bijvoorbeeld de iPhone 5s. Nu i.c.m. 1000 MB/MIN/SMS voor maar 20,- per maand. Voor het toestel t.w.v. 379,- betaal je bij ons gedurende je abonnement slechts 240,-. En voor slechts 5,- per maand extra verdubbel jij je bundel naar 2000 MB/MIN/SMS. Per maand €20,- waarvan €10,- abonnement en €10,- toestel. Toestel bijbetaling €0,- eenmalig. Totale toestelprijs €240,-. Prijs excl. eenmalige kosten ter hoogte van €30,-. Looptijd 24 maanden. Deze actie is geldig tot en met 31 augustus 2016.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 11