w w\ 8 NI Wouter Koolmees (D66) verfde zijn haar paars, uit enthousiasme voor het paarse kabinet. 'De overheid moet er zijn, maar ik ga wel uit van eigen kracht.' 'Sliptong inde boter' ■*1A4* I Sk I I Jan Hoedeman gaat deze zomer elke week vissen met een politicus, 'ld CTI en praat met hem of haar over het leven en de politiek -- isBtea«8»asE *3b&P et een sierlijke boog gooit D66-Tweede Kamerlid Wou ter Koolmees (39) de hengel uit in de Noord zee. Twintig jaar geleden viste de goedlachse Rotterdammer voor het laatst op roofvis in zoet water, maar hij hanteert het visgerei alsof het gis teren was. Vanavond wordt op het noordelijk havenhoofd op Schevenin- gen weinig gevangen. Enkele vissers herkennen Koolmees uit de Kamer en ze vertrouwen hem toe dat ze op DENK gaan stemmen. Dan lijkt er sprake van een aan beet. We halen binnen, het blijkt een mooie grote dode krab te zijn met groene alg op zijn onderbuik. Koolmees is de financiële woord voerder van D66 en is betrokken bij veel akkoorden en hervormingen uit de laatste vijfjaar. Hij werkte als ambtenaar op Financiën direct met de verantwoordelijke ministers Ger- rit Zalm en Wouter Bos. Hij wordt door de partijtop be schouwd als kandidaat-bewindsper soon voor het volgende kabinet. Van politieke spelletjes, sarren en keihard oppositie voeren houdt hij niet. „Zeker. Het heeft ook te maken met het feit dat ik oudste kind ben. Mijn zusje was vijfjaar jonger. Ik probeer altijd conflicten op te lossen, voelde ook een verantwoordelijkheid voor broertje en zusje. Het heeft zich door ontwikkeld. Dat is de keerzijde, daar heb ik later veel plezier van gehad, dat je toch op zoek bent naar overeen stemming." „Ik zag het niet aankomen. Achteraf, als je gaat graven, herinner ik me wel iets, maar niet heel concreet. Het is deels actieve herinnering en deels re constructie. Het was een grote schok, pittig als je 9 jaar oud bent. In mijn omgeving was het niet bon ton om te gaan scheiden, de sociale mores waren: dat doe je gewoon niet. Ik kwam ineens op een andere school terecht met klasgenoten die ik niet kende. Het voetbal bleef gelukkig wel constant, mijn vader was daar ook actief, speelde in het eerste elf tal." „We verhuisden naar een andere wijk in Capelle. Mijn moeder kwam in de bijstand terecht. Ik heb die drie jaar bijstand niet als armoede erva ren. Het was krap, we zaten in een flatje, maar ik heb nooit het gevoel gehad dat we daardoor iets tekort zijn gekomen. Het was gewoon zo. Wat ik heel knap vond van mijn moeder, zeker als ik er nu op terug kijk, was dat ze een herintredings- cursus deed en direct aan de slag ging toen ik 12,13 jaar was." „Het heeft impact gehad op mijn schoolcarrière erna. Ik ontdekte na mijn mavodiploma dat ik meer kon. Maar ik was heel erg bezig met de vraag of papa en mama gelukkig wa ren. Naar beide ouders kreeg ik een loyaliteitsconflict. Mijn vader die al leen in dat grote huis woonde, je voelt een soort spanning waar je op die leeftijd niet zo veel mee kunt." „Gestimuleerd door vrienden, va ders van vrienden en leraren die toe vallig langskomen. Ik heb eerst mavo gedaan, toen 4 havo en dat ging zo goed dat leraren tegen me zeiden: je moet naar 5 vwo. Uiteindelijk had ik na zeven jaar middelbare school mijn vwo-diploma. Ik studeerde so ciale en institutionele economie. Ik werkte in mijn eerste studiejaar 20 uur in de week bij Albert Heijn en VANGST kreeg in mijn tweede jaar een baan tje als studie-assistent." „Dat klopt. Het is heel interessant dat al mijn ooms aan mijn moeders kant direct na de middelbare school zijn gaan werken en met avondstu dies carrière hebben gemaakt. Niet lullen maar poetsen, werken en je best doen." „Mijn moeder hertrouwde, mijn stiefVader was politiek-maatschappe- lijk betrokken en met hem heb ik veel gesprekken gevoerd aan de keu kentafel. Ik zag het eerste paarse ka binet (1994-1998, red.) opereren en heb uit bewondering mijn haar ook paars geverfd. Ik besloot lid te wor den van de Jonge Democraten. Minis ter Hans Wijers van Economische Zaken deed dingen anders, hij brak dingen open en wilde outsiders een kans geven, dat boeide me als eco noom. De overheid moet er zijn, dat heb ik zelf ervaren, als het even te genzit. En moet er sterker zijn als het structureel tegenzit. Maar ik ga wel uit van de eigen kracht, dat zit wel heel erg in mijn dna." „Absoluut. Het eerste kabinet Rutte was gevallen, wij hadden een D66-congres. In de coulissen van het theater zeiden we tegen elkaar: wat gaan wij nu doen? We hebben sa- zaterdag 6 augustus 2016 J J s nu rnoBiu Ker om a§n kvvartjB 'io wordsn &jf£ t - -"Sir, U bent erg van de harmonieuze ver houdingen. Speelt de scheiding van uw ouders daar een rol in? Merkte u dat het huwelijk van uw ouders van de rails liep? Was het krabben en bijten om rond te komen? Wat betekende de scheiding voor u? U bent gaan stapelen. Aan de haak: een dode krab, een kleine wijting, een zeester en een 'postzegel': vissersjargon voor een te kleine platvis. „Tot mijn vijf tiende heb ik re gelmatig gevist. Op snoek." „Mijn broer is kok: een sliptong in boter vind ik heerlijk. Maar ge grilde tonijn is ook top." „We zijn net een week met de kinderen in Zuid-Frankrijk ge weest. Ik denk dat we nog een week je in eigen land gaan doen." U hebt een stoet ooms als rolmo del. Hoe werd uw interesse in politiek gewekt? U was heel direct betrokken bij het sluiten van die financiële akkoor den vanuit de oppositie met het ka binet. Was dat rock-'n-roll?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 8