Vrolijke start Marnix Haak sluit zich jaar op in Amsterdam Jordy Sinay danst de wereld over Veel vermogen door vergrijzing, zuinigheid en eigen huisbezit Vijftig mille heeft een doorsnee Zeeuws huishouden aan vermogen. Dat zit in stenen, maar ook in spaargeld. Oud-Terneuzenaar maakt vlog over Javastraat zeeland 4 Jonge Middelburger maakt zijn droom waar zeeland 6 Met een straatlengte voorsprong staat de provincie Zeeland op nummer 1 in de ranglijst van de rijkste huishoudens. Zowel als het gaat om vermogen in vorm van de overwaarde van de eigen woning (32.000 euro) als spaargeld en be leggingen (18.000 euro) heeft het doorsnee Zeeuwse huishouden het meeste vermogen. Gisteren publiceerde het ING Economisch Bureau de ranglijst. Die toont aan dat er enorme ver schillen bestaan binnen Neder land, maar ook binnen Zeeland. De gemeente Veere heeft verre weg de rijkste huishoudens: 166.300 euro, gevolgd door Hulst en Sluis. Vlissingen zit met 8.700 euro als enige Zeeuwse gemeente onder het Nederlandse doorsnee vermogen van 19.100 euro. Het ING heeft niet het gemid delde bezit berekend, maar het doorsneevermogen. De helft van de huishoudens bezit minder ver mogen en de helft meer. Dit geeft een beter beeld van wat de meeste huishoudens aan vermogen heb ben doordat uitschieters veel min der invloed hebben. Vooral veel ouderen zitten er warmpjes bij. Zij hebben in een gunstige tijd een huis kunnen ko- pen en hebben lang genoeg ge werkt om de spaarrekening te spekken. Zeeland vergrijst en dat drijft het doorsneevermogen op. Hoe ouder, hoe rijker. Het door sneevermogen van 65-plussers in de gemeente Veere is liefst 270.700 euro. Gemeenten waar de bevolking gemiddeld jong(er) is doen het daarom niet goed op de vermogensranglij st. Maar dat is niet de enige verkla ring. Jongeren gaan in Zeeland re latief vroeg aan het werk. Ze be ginnen dus eerder aan het opbou wen van een kapitaaltje. Een andere verklaring is dat de huizenprijzen in Zeeland minder gedaald zijn dan in de rest van het land. Het vermogen van Zeeuwse huishoudens heeft het minst gele den onder de economische crisis. Daarbij komt dat in Zeeland veel meer mensen een eigen huis heb ben dan in andere delen van het land. En dan is er de spaarzame Zeeuwse volksaard. „Zeeuwen doen qua vermogen geen gekke dingen", is in het rapport te lezen. De vraag is wel of al dat vermogen na het overlijden van de bezitter in Zeeland blijft wanneer de kin deren niet meer in de provincie wonen. Toch ziet het ING de toekomst van Zeeland zonnig in: „De pro vincie heeft gezien de historische voorsprong op andere regio's en het relatief klein aandeel huishou dens met een laag inkomen goede papieren om de toppositie op het vermogenslijstje te continueren." Ranking doorsnee vermogen huishoudens 1 Veere 166.300 2 Hulst -100.900 3 Sluis 100.200 4 Kapelle .98.000 5 Borsele --84.100 6 Noord- Beveland 71.200 7 Schouwen- Duiveland -.69.800 8 Reimerswaal -62.000 9 Tholen -61.400 ZEELAND 50.000 10 Terneuzen 46.200 11 Goes -32.500 12 Middelburg .23.600 NEDERLAND 19.100 13 Vlissingen8.700 Met botsauto's, suikerspinnen én zon, gingen de Visserijfeesten in Breskens gisteren van start. Naast de kermis op het Spuiplein, trad André Hazes Junior 's avonds op in de Vismijn. Vandaag gaat het echt helemaal los in Breskens, op iedere straathoek is wel wat te doen. m zaterdag 6 augustus 2016 pzc.nl email: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Zeeuwen zijn het rijkst Theo Giele Vlissingen Het Nibud adviseert huishou dens een buffer van 5.000 euro aan te houden. In Zeeland is heeft het doorsneehuishouden 18.000 euro aan spaargeld en beleggingen. Het doorsneevermogen van huishoudens in de gemeente Veere is ruim 19 keer zo groot als in de gemeente Vlissingen. In de leeftijdscategorie 25-45 jaar zelfs 200 keer zo groot. De ING heeft niet gekeken naar het gemiddelde, maar naar het doorsnee vermogen (mediaan). Dit houdt in dat de helft van de huishoudens minder vermogen bezit en de helft meer. AAsvt krttooi itrv'n 01 i!l/Arr>ninn/%n An -mn FOTO RONALD DEN DEKKER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 78