Hogere windmolens op komst Van Driel bij de marine IOLEN 11 Jubileumboek Publiek Geheim bundelt 25 jaar werk van Danker Jan Oreel II lk heb uren gespendeerd aan het doorvlooien van dozen Zeg nou zelf, 999 klinkt toch net iets spannender dan 1000?! Illustrator en striptekenaar Danker Jan Oreel uit Kloetinge zit 25 jaar in het vak. Dat viert hij met een jubileumboek: Publiek Geheim. En dat terwijl hij eigenlijk niet zo veel heeft met de mijlpalen in zijn carriere. et is maar een ge tal. Een leuk getal, dat wel, maar meer ook niet. Danker Jan Oreel heeft een nuchte re kijk op zijn jubileum. „Er veran dert niets", zegt de Kloetingse il lustrator en striptekenaar vanuit zijn met (strip)boeken gevulde woning aan de Oostmolenweg. Omdat hij eerdere jubilea van wege de drukte geruisloos voorbij liet gaan, leek het Oreel leuk er de ze keer wél iets mee te doen. Iets wat niet te veel tijd in beslag zou nemen, want daarvoor heeft de il- lustrator het nog steeds te druk. Zo ontstond het idee een verza- melalbum uit te geven met strips die Oreel de afgelopen 25 jaar heeft getekend voor verschillende opdrachtgevers. Het resultaat is Publiek Geheim, een jubileumboek dat zaterdag 20 augustus verschijnt. In het album zijn allerlei strips te vinden, van het kerstverhaal van stripheldin Hel tot een informatiestrip voor Rijkswaterstaat. Het Afrikajaar in Goes illustreerde Oreel met een Bij groen licht worden de vijf windmolens die nu rechts van de wegen naar de stormvloedkering staan, vervangen door vier grote re exemplaren met een vermogen tussen de 2,5 en 3,5 megawatt. De rotorbladen van de nieuwe turbi nes draaien straks tot 150 meter hoogte. Dat is 25 meter hoger dan de huidige windmolens. Welk type turbine het wordt en wie ze gaat leveren, is nog niet beeldverhaal over het openlucht spektakel Ubuntu. Ook deze strip is in het boekje opgenomen. Het was meer werk dan hij dacht om alles bij elkaar te zoe ken, bekent Oreel. „In mijn begin periode had je nog geen digitaal ar- bekend. Volgens Camperwind kan vanwege de snelle technologi sche ontwikkelingen pas op het laatste moment een keuze wor den gemaakt. Het voorstel voor de 'opwaarde ring' van het windmolenpark uit 2007 werd in november vorig jaar aangenomen door de Noord-Beve- chief, dus ik heb heel wat uren ge spendeerd aan het doorvlooien van dozen." Publiek Geheim ligt inmiddels bij de inbinder. Het album ver schijnt in een oplage van 999 exemplaren: 900 met een blauwe kaft en 99 met een rode. „De blau we editie is de gewone, de rode be vat een originele schets van één van de strips uit het boek", legt Oreel uit. „Ik verkoop de rode boeken al leen via mijn website, zodat men sen kunnen kiezen welke schets ze willen." Op de vraag waarom landse gemeenteraad. Het plan oogstte veel kritiek van vakantie huiseigenaren op de Banjaard en Oude Banjaard. Zij vrezen voor (meer) geluidsoverlast, slagscha duw, waardedaling van de hui zen en teruglopende verhuur. Ook laakten zij het gebrek aan communicatie. Wethouder Adrie van der Maas zegde toe met de mensen van de Banjaard, Oude Banjaard en camping Anna-Friso om de tafel te gaan zitten. Ook moest Camperwind zorgen voor onafhankelijke rapporten. Die rapporten over onder meer het geluidniveau, veiligheidsrisi co's en effecten voor beschermde diersoorten zijn er. In februari van dit jaar vertelde wethouder Van der Maas aan de raadsleden dat hij gesprekken had gevoerd met de verschillende bezwaarma kers. Ook deelde hij mee dat Cam perwind had aangegeven te wil len wachten met de nieuwbouw omdat het 'goede gevoel' ontbrak. De aanvraag doet vermoeden dat het goede gevoel er inmiddels wel is. Camperwind-voorzitter Rinus Breure was gisteren niet bereikbaar voor een reactie. de oplage 999 exemplaren telt, ant woordt Oreel: „Zeg nou zelf, 999 klinkt toch net iets spannender dan 1000?!" Met de uitgave van het verza- melalbum is in ieder geval één project afgerond. Nu nog een kin derbijbel illustreren, tekeningen maken voor deel twee van 'Op zoek naar Zeeland' en het tweede deel van de strip 'De avonturen van Hel' uitwerken. Het is hard werken, geeft Oreel toe, maar stoppen komt in zijn woordenboek niet voor. „Een ech te striptekenaar stopt nooit." COLIJNSPLAAT Het boek 'Een le ven in dienst van de Marine' dat op 11 september verschijnt, gaat over de ervaringen van de Colijns- plaatse Leendert Dingenis van Driel (1882-1954) tijdens zijn diensttijd bij de marine. In het boek komt zijn jeugd in Colijns- plaat ook uitgebreid aan bod. De grootouders van Van Driel, 'opa en oma Verburg', waren toen de eigenaren van het pand aan de Havelaarstraat wat nu bed en breakfast Inn d'n Eenhoorn is. De dagboeken die Van Driel na zijn pensionering bij de marine schreef, vormen de basis van het boek. 'Een leven in dienst van de Marine' is tot 21 augustus te bestel len via post@colijnsplaatarchief.nl o.v.v. naam, adres, telefoonnum mer en het aantal exemplaren. zaterdag 6 augustus 2016 Een echte striptekenaar stopt nooit Eilen Jobse Kloetinge Danker Jan Oreel, illustrator Na ruim een half jaar radiostilte heeft windmolenexploitant Camperwind een omgevingsver gunning aangevraagd voor het bouwen van vier hogere wind molens in de Jacoba-Rippolder bij Kamperland. Ellen Jobse Kamperland Danker Jan Oreel De Banjaard maps4news.com/©Andesp huidige windturbines O nieuwe windturbines H A Striptekenaar en illustrator Danker Jan Oreel aan zijn tekentafel. Voor hem ligt de omslagschets van het jubileumboek Publiek Geheim, dat zaterdag 20 augustus verschijnt, foto mechteld jansen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 77