15 Wielrenner (19) uit I Jzendijke komt maar niet van knieproblemen af m. Zeeuws-Vlaming zou graag weer pijnvrij willen fietsen. Hij heeft zich laten opereren, maar ook dat heeft niet geholpen. Met anderhalf been is het onmogelijk om competitief te zijn lain de Smit is er klaar mee. De 19-jarige wielrenner suk kelt al ruim twee jaar met 1 een hardnekki ge knieblessure en heeft alles ge probeerd om weer pijnvrij te kun nen fietsen. Hoewel hij de hoop nog niet helemaal heeft opgege ven, hangt de inwoner van IJzen dijke zijn racefiets voorlopig aan de haak. Na een uitstekend eerste sei zoen bij de junioren hakte Alain de Smit eind 2013 de knoop door. Hij zou de komende jaren alles op het wielrennen zetten in de hoop om ooit de overstap naar de profs te maken. De Smit liet er geen gras over groeien. Hij stopte tijde lijk met studeren en ging tijdens de winterperiode enkele dagen in de week in een bakkerijfabriek in België werken. De rest van zijn tijd bracht hij voornamelijk op de fiets door. „Ik reed een goed seizoen als eerste jaars junior. Bovendien had ik het gevoel dat ik nog veel progressie kon boeken. Ik besloot daarom om me voortaan volledig op het wiel rennen te focussen", legt hij uit. Ook veranderde hij van ploeg. Na zes seizoenen verruilde hij Wielervereniging Zeeuws-Vlaan- deren voor Willebrord Wil Voor uit. „Bij die ploeg kon ik een mooier programma rijden met vooral veel klimkoersen. Dat was voor mij erg aantrekkelijk, aange zien ik in mijn eerste jaar bij de ju nioren had gemerkt dat ik goed bergop kon rijden." Linkerknie De Smit kwam de winterperiode goed door en begon in 2014 met veel vertrouwen aan zijn tweede seizoen als junior. Alles verliep volgens plan en hij behaalde in zijn tweede wedstrijd in het Bel gische Harze meteen een derde plaats. Kort daarna ging het mis tijdens de Ronde van Woens- drecht. „Toen kreeg ik voor het eerst last van mijn linkerknie. Die blessure is helaas nooit meer weg gegaan." Een jaar lang zocht De Smit naar de kern van het probleem. „Ik heb in die periode zo'n acht verschillende fysiotherapeuten en osteopaten gehad. Daarnaast heb ik vijf verschillende artsen be zocht. Ze konden de blessure ech ter niet juist benoemen en oplos sen." De Smit belandde uiteindelijk bij de Belgische arts Toon Claes. Die stelde een prepatellair frictie syndroom vast. Dat zorgt bij het fietsen voor irritatie bovenop de knieschijf. Het is een blessure die vaker voorkomt bij wielrenners en in het verleden bijvoorbeeld ook werd geconstateerd bij de voormalige profrenner Frederik Willems. Een operatie, in novem- ber 2014, moest verlichting bie den. „Ik had al bijna een jaar niet meer gefietst en ik zou na de ope ratie nog een halfjaar moeten her stellen. Dat was erg frustrerend. Toch besloot ik om de operatie te ondergaan." In juni 2015 begon hij weer te trainen. Bij het Arrow Cycling Team werkte hij rustig naar zijn comeback toe. Helaas had de ope ratie niet het gewenste effect. „Ik had daarna weliswaar minder last en kon weer fietsen, maar ik was niet van mijn blessure verlost. Op sommige dagen had ik nauwelijks last en ging het goed, maar dat was eerder een uitzondering. Er waren ook veel dagen dat ik nog wel pijn in mijn knie had." Na twee jaar sukkelen, gaf hij de moed echter nog niet op. Bij Wil lebrord Wil Vooruit hoopte De Smit alsnog een nieuwe start te kunnen maken. Dat leek in eerste instantie het geval, toen hij in de winterperiode in Spanje goed voor de dag kwam. „Ik werd derde in het winterkampioenschap van Bescanó, waardoor ik weer goede hoop en vertrouwen voor het nieu we seizoen kreeg." Daarna ging het echter weer bergafwaarts. „Het ging af en toe aardig. Zo werd ik 24e op het Ne derlands kampioenschap voor be loften op een vlak parkoers, maar meestal kan ik niet meer dan vol gen door de pijn in mijn knie." Omdat de knieblessure nog steeds niet verholpen is, ziet hij zich genoodzaakt om voorlopig te stoppen met wielrennen. „Met an derhalf been is het onmogelijk om competitief te zijn. Mijn moraal is daardoor ook volledig weg. Het is gewoon frustrerend dat je er zo veel energie in stopt, maar er niets voor terugkrijgt." Toch geeft hij de hoop nog niet helemaal op. „Ik fiets nog ontzet tend graag en ga binnenkort terug naar dokter Claes, die mij eerder al geopereerd heeft. Hopelijk kan hij me alsnog helpen. Het is mijn laatste strohalm. Op deze manier wil ik in elk geval niet verder fiet sen. Dan ga ik weer studeren", be sluit een terneergeslagen De Smit. zaterdag 6 augustus 2016 De Smit vreest door blessure voor einde van zij n carrière Job de Feijter IJzendijke Alain de Smit: „Meestal kan ik niet meer dan volgen door de pijn in mijn knie." foto peter nicolai Alain de Smit in betere tijden. —Alain de Smit

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 74