Z ip if N59 dwars door windpark Geen geld voor MH17 SCHOUWEN-DUIVELAND 11 Proeven van het peperachtige gaffelwier aan kust Neeltje Jans STICHTING ANEMOON STRANDWERKGROEP AAN DE BAK Van knotswier kun je een prima bouillonnetje trekken om het daarna op te bakken met wat knoflook. De leden van strandwerkgroep Neeltje Jans wisselen recepten uit, tussen het serieuze werk door. Elke twee weken registreren ze wieren en dieren' langs de kust. I e duwen elkaar nog net niet van de sokken, maar I als één van de leden van de strandwerkgroep Neeltje Jans een mantelschelpje vindt, is dat voor de rest van de club even slikken. „Dan zijn we gewoon jaloers op el kaar", lacht Petra Sloof-Spijker uit Colijnsplaat. Al vijftien jaar lang loopt zij met de strandwerkgroep eens in de twee weken vloed- en eblijn op de Neeltje Jans af, speu rend naar boormossels en gaffel wier. Laatst vond ze een venusschelp- je, de tweede op die plek in al die jaren. „Dan is het toch wel 'hoera, in de gloria'." Vorige week liep de Noord-Bevelandse mee met de strandwerkgroep van Noordwijk. „Daar vind je ze bij de vleet." De afgelopen vijftien jaar zag Sloof het leven op het dammetje aan de zuidkant van het strand op Neeltje Jans groeien. „De gele purperslak is er gekomen en de zebra-ane moon. Als je die voor het eerst ziet, is dat een verschrikkelijk leu ke ontdekking. Daarvan gaan we dan natuurlijk wel uit ons bol." Maar het systematisch afstrui nen van het strand is meer dan een aangename hobby met een ge zellig duppie. De waarnemingen worden na afloop van elke moni- tortocht trouw genoteerd en door gestuurd naar de stichting Ane moon, die in heel Nederland over de tweehonderd vrijwilligers steunt bij het onderzoeken en in ventariseren van flora en fauna in zee. „Zo kun je over de jaren heen zien of een soort minder voor komt of juist meer", zegt Rien Pronk die als gids voor onder meer het Nationaal Park Oosterschelde megabagage aan kennis over dier tjes en wiertjes met zich mee draagt. „Zie je dan een trend of iets verontrustends dan kun je dat aankaarten en kan er misschien iets aan worden gedaan." Het alleropmerkelijkste dat Sloof in al die jaren op het Neeltje Jans- strand vond? „Nou wat wel bijzon der is, is dat je hier bijna nooit af val vindt. Maar er heeft hier wel een tijdje een matras rondgedre ven en vorige jaar troffen we een dode bruinvis aan." Links van de weg langs de Greve- lingendijk zijn begin dit jaar al ze ven verouderde windmolens ver vangen door vier moderne turbi nes. Die zeven leverden net zo veel energie als één molen van het nieuwe type, aldus projectma nager Andries Middelbos. De vier zijn samen goed voor de elektriciteitsvoorziening van elfduizend huishoudens. De capa citeit van de negen extra turbines wordt nog iets groter. De hoogte van de molens blijft weliswaar hetzelfde, verzekert Middelbos. „Maar door gebruik te maken van een lagere ashoogte en dus lange re wieken wordt het rendement weer net wat hoger." Het beperken van de maximale wiekhoogte tot 149,5 meter is een politieke keuze geweest, legt de projectmanager uit. „Vanaf 150 meter moeten er lampjes op de wieken worden gezet. De ge meenteraad van Goeree-Overflak- kee heeft een motie aangenomen om lichtvervuiling tegen te gaan en dat houdt dus in dat wij niet hoger kunnen." Het windmolen park blijft daarom volledig in het donker gehuld, anders dan de al van veraf zichtbare turbines op de Kreekraksluizen. Van de ne gen nieuwe molens komen er vijf achter het huidige groepje langs de dijk te staan. De overige vier worden aan de andere kant van de N59 gebouwd. De weg voert straks dus in feite dwars door het windmolenpark. De gemeenteraad heeft het be stemmingsplan goedgekeurd. Del tawind komt na de zomer met de vergunningaanvraag. Afhankelijk van de mogelijke bezwaren, hoopt Middelbos hoopt uiterlijk over drie jaar met de bouw te be ginnen. Nog dit najaar begint ook de bouw van 34 turbines op de ver derop gelegen Krammersluizen. De bedoeling is dat het windpark in 2019 operationeel is en elektri citeit levert voor ruim 100.000 huishoudens. ZIERIKZEE De gemeente Schou- wen-Duiveland betaalt niet mee aan de oprichting van een natio naal monument MH17. Het monu ment gaat bestaan uit een green ribbon, een groen herdenkingslint van 298 bomen in park Vijfhuizen bij Schiphol. Het aantal bomen komt overeen met het aantal slachtoffers van het passagiersvliegtuig dat 17 juli 2014 boven Oekraïne werd neerge schoten. In het hart komt een ge denkteken. Alle gemeenten, pro vincies en grotere bedrijven zijn aangeschreven voor een donatie. Schouwen-Duiveland verleent evenwel geen subsidie aan activi teiten die niet specifiek in het be lang van de gemeente zijn, moti veert het college van B en W de af wijzing. zaterdag 6 augustus 2016 In de gloria met mooie schelp Esme Soesman Neeltje Jans Patella met daaraan vast ge zaagde zee-eik. Onder meer wulkeneitjes, hy- dropoliepen en een krabbenpoot. Vlnr: Carien, Rien, Petra, Annet, Diet en Corrie. „Soms kraakt het strand van de zwaardschedes. Soms ligt er veel wier. Het is elke keer anders. Het is fascinerend." fotos marieke mandemaker Verwondering en be wondering. Voor de kompaskwal en een sliert gezaagde zee-eik, vastge groeid aan een patel- la. Het naar peper smakende gaffel wier wordt ge proefd. En de kennis die Rien Pronk in de groep gooit, wordt opgezogen. Behalve Pronk en Petra Sloof zijn deze keer strandwerkgroeple den Carien van Nieu- wenhuijzen, Annet de Bruijne, Diet Lou- werens en Corrie van der Hart van de partij. Ze scannen op gezette tijden vloed- en eblijn en verzamelen wieren, krabbenpootjes en andere vondsten om nader te onderzoe ken en te fotografe ren. Meer vrijwilli gers zijn welkom. INFO: zie de website van stichting Anemoon: anemoon.org. Deltawind wil het windmolen park langs de N59 bij Oude-Ton- ge met negen turbines uitbrei den. De molens van bijna 150 meter hoog komen aan weerszij den van de rijksweg te staan. Marcel Modde Bruinisse Oude- Tonge Windmolenpark ps4news.com/©A

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 67