Jongen en rendieren dood door miltvuur 5 Surinaamse krijgsraad heeft proces Bouterse verdaagd Oooooh, hij ligt goed. Hij ligt goed. Hij ligt fantastisch. Hij doet het. Hij doet het. Hij doet het. hoon verwachten. Maar bij goud op de too meter, het koningsnum mer van de internationale top sport, zal polderland Nederland in een Latijnse feeststemming gera ken. Schippers wordt in dat geval per direct de beste Nederlandse sporter aller tijden, zo eentje in de categorie CruijfF, of nog een stuk je beter. Nederlanders kunnen dan zeggen dat ze wonen in het land van de snelste vrouw ter we reld. Kunt u zich dat al voorstel len? Zondagmorgen 14 augustus, half vier, zet dat onchristelijke tijd stip vast in uw agenda. Dan loopt Dafne de wedstrijd van haar le ven. U kunt het natuurlijk negeren en in bed blijven liggen, maar als u het niet erg vindt - ja, eigenlijk best gezellig - om in uw pyjamaa- tje met een kopje thee erbij een half uurtje mooie sport te kijken, beleeft u die nacht misschien wel ons nationale moment van de 21ste eeuw. De Surinaamse krijgsraad wil zich de komende maanden bera den over de vraag hoe het verder moet met het 8 Decemberpro- ces. De zaak is verdaagd naar 30 november. In de periode tot die datum valt ook het reces van de rechtbank. Het beraad is nodig nu de aan klager gevraagd heeft het proces stop te zetten. Ook de advocaat van hoofdverdachte Desi Bouter se zei dat de zaak moet worden stopgezet. De aanklager heeft het verzoek om het proces te stoppen gedaan in opdracht van president Desi Bouterse zelf. De ze heeft daarvoor gebruikge maakt van artikel 148 van de Su rinaamse grondwet, dat ruimte geeft voor deze stap wanner de staatsveiligheid in gevaar is. Advocaten van andere verdach ten pleitten juist om de zaak door te laten gaan. Dit gebeurde onder andere door de advocaat van Etienne Boerenveen, die be kendstaat als een vertrouweling van Bouterse. Bouterse en 22 anderen staan te recht voor hun mogelijke betrok kenheid bij de moord op vijftien vooraanstaande Surinamers in december 1982. Nederlander stort neer in meer Het is abnormaal warm in Siberië en dat heeft zijn effect op de per manent bevroren ondergrond. We tenschappers vermoeden dat een besmet karkas van een rendier de oorzaak is van de ellende, het kar kas is vanwege het smelten vrij ko men te liggen. Miltvuur of antrax is een dode lijke infectieziekte die wordt ver oorzaakt door een bacterie, de ba cillus anthracis. Die is bekend als biologisch wapen maar komt ook in de natuur voor. De 12-jarige Dennis stierf na het eten van besmet rendiervlees. Nog eens 72 personen zijn ter ob servatie opgenomen in het zieken huis. De antrax-uitbraak in de afgele gen regio van West-Siberië kostte in tien dagen tijd ook aan 2.349 rendieren het leven. De autoritei ten zijn begonnen met het vacci neren van 41.000 rendieren om verspreiding van de bacterie tegen te gaan. De hele regio is nu qua rantaine gebied. Ook een lokale begraafplaats staat onder verdenking. In tegen stelling tot andere graven worden de lichamen van de plaatselijke be volking, de Nenetsen, niet diep on der de grond begraven. De overle denen worden in houten kisten op een heuvel gelegd. Mogelijk is Dennis (12) uit West-Siberië stierf na het eten van een stuk besmet rendiervlees de infectie via een besmet stoffe lijk overschot verspreid. Het Russische ministerie van Defensie heeft experts in biologi sche oorlogsvoering naar het ge bied gestuurd om de ziekmaken de karkassen op te ruimen. De lo kale gouverneur Dmitri Kobilkin roept de bevolking via het pers agentschap Interfax op om dok tersadviezen nauwgezet op te vol gen. „We zullen deze ziekte ver slaan maar we moeten heel voor zichtig zijn." Antrax kan decennialang overle ven in lijken die door de extreme kou geconserveerd blijven. Door het uitzonderlijke warme weer ontdooien de stoffelijke overschot ten en verspreidt de bacterie zich. Een miltvuurbesmetting kan lei den tot blaren, hoge koorts, rillin gen, kortademigheid en misselijk heid. De infectie is te behandelen met antibiotica. Vorig jaar voorspelden weten schappers al dat door de opwar ming van de aarde lang bevroren virussen en bacteriën zich op nieuw verspreiden. Zo is op de Zuidpool een bacterie ontdekt die kwik omzet in het nog giftigere methylkwik. TAPIR zaterdag 6 augustus 2016 T v-commentator Pieter van den Hoogenband, 2008 PARAMARIBO Voor het eerst in achttien jaar is afgelopen week in de Rotter damse diergaarde Blijdorp een Maleise tapir geboren, een man netje. Niet alledaags: volgens Blijdorp zijn de Maleise tapirs van nature eenlingen. De tapir is een bedreigde diersoort. Zijn leef gebied, het regenwoud van zuidoost-Azië, raakt ontbost. De ta pirs in Blijdorp maken deel uit van een internationaal fokpro- gramma. foto blijdorp Een Noord-Ierse man is vrij dag aangehouden in verband met de moord op tien protes tantse medewerkers van een textielbedrijf in 1976. Nie mand is ooit veroordeeld voor de moordpartij, volgens de po litie het werk van IRA-leden. SALZBURG Een Nederlander is zwaarge wond geraakt tijdens een vlucht met een paraglider in Oostenrijk. Na een foute manoeuvre stortte de 64-jarige man van 500 meter hoogte in de Hallstattersee, een meer ten zuidoosten van Salz burg. Hij werd bewusteloos uit het water gehaald. Een traumahe likopter bracht hem naar een zie kenhuis in Salzburg. Het is niet bekend hoe hij er nu aan toe is. Mogelijk heeft hij een black-out gehad. Na de fout gaf een bege leider vanaf de grond hem aanwij zingen om die te herstellen, maar de man reageerde niet. Ook een opdracht om de noodparachute te gebruiken, volgde hij niet op. Een 12-jarige jongen en tal van rendieren in Siberië zijn gestorven aan miltvuur, dat door dooiende permafrost is vrijgekomen. Gerben van 't Hof Rotterdam/Moskou

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 5