Braziliaans fanatisme op een feestdag in Amsterdam ;j Typisch Braziliaans Eerste optreden Ranomi Kromowidjojo vermoedelijk in finale 8 OLYMPISCHE SPELEN RIO2016 Ranomi Kromowidjojo en coach Patrick Pearson halen in aanloop naar de Spelen opzichtig de druk van de ketel. „In 2012 moest het, nu mag het." Estafette als hitmachine Volleybalcoach Bernardinho is de übercoach van de Braziliaanse sport. De 56-jarige Bernardo Rocha de Rezende, zoals hij voluit heet, staat al vijftien jaar aan het roer van de nationale mannen- ploeg, daarvoor coachte hij zeven jaar as meninas do Brasil, het team van de volleybalsters. Noem een prijs en hij won hem: wereldkampioenschappen, vijf olympische medailles en nog een hele rits andere titels. Bernar dinho, die morgen met zijn team het olympisch toernooi begint te gen Mexico, staat onder meer be kend om zijn fanatisme (zeg maar gerust: geschreeuw) langs de kant én om zijn keiharde trainingsme thoden. Want getraind moet er worden. Hard en veel en vooral precies wanneer hij het wil. Ber nardinho is daarbij een meester in de klassiek Braziliaanse kunst van het improviseren. Nadat de gelouterde coach met zijn ploeg in het voorjaar van 2003 op Schiphol was geland voor wat oefenwedstrijden in Nederland, wilde hij direct na aankomst in het hotel in Amsterdam naar de hal om te trainen. Lange vliegreis in de benen of niet. Maar helaas: het was 30 april, Koninginnedag. Alles was dicht, behalve de kroegen. Terwijl de spelers zich verkneu kelden om de vrije middag met een koude pils, zag Bernardinho naast het hotel een mooi egaal par keerterrein. „Dan maar daar. Om kleden en naar buiten", klonk het ferm. „Op het asfalt?" sputterde een speler nog tegen. „Op het as falt." Twee maanden later won Brazi lië de World League. Een jaar later olym pisch goud. CS&1 NATASJA WEBER Trekt ze een rookgordijn op? Dekt ze zich in te gen een onverhoopt te leurstellend resultaat? Probeert ze zand in de ogen van haar concurrentes te strooien? Of wil Ranomi Kromowidjojo vooral de druk bij zichzelf weg nemen? Feit is dat de regerend olympisch kampioene (op de 50 en 100 vrij) de afgelopen weken te pas en te onpas meldt dat ze zichzelf niet als topfavoriet ziet in Rio. Zelfs niet op de 50 meter vrije slag, het nummer waarop ze de tweede seizoenstijd wereld wijd noteerde. „Cate Campbell heeft dit jaar op de 50 vrij de snelste tijd ge zwommen", benadrukte Kromo widjojo deze week nog maar eens tijdens het perspraatje in het olympisch zwemstadion. „Op de 100 meter zie ik de zus sen Cate en Bronte Campbell en Sarah Sjöström als de grote favo rieten. Zij hebben al meerdere keren een 52'er gezwommen." Voor de geboren Groningse is het alweer dik vier jaar geleden dat ze haar (vooralsnog) enige 52'er klokte op het koninginnenum- mer; in april 2012 in aanloop naar de Spelen van Londen. Underdogpositie Haar coach Patrick Pearson stelt dat er geen sprake is van opzet bij het aannemen van de underdog positie. „Ranomi mag dan olym pisch kampioene zijn, maar die titel behaalde ze alweer vier jaar geleden", sprak Pearson in het imposante zwemstadion. „Op de huidige wereldranglijsten staat ze met haar seizoenstijden tweede (50 vrij, NW) en vijfde (100 vrij, NW). De afgelopen ja ren heeft ze ook niet veel hoger gestaan. Kijk, in 2022 waren alle ogen gericht op Ranomi. Toen móést het gebeuren. Nu mag het. Natuurlijk wil ze graag goud winnen, maar ze is echt tevreden als ze het maximale uit zichzelf haalt. Ranomi is niet meer de huizenhoge favoriet en dat geeft haar veel meerfun. Ik zie hier ie mand rondlopen die glundert en straalt." Mensen moeten niet vergeten dat er de afgelopen jaren veel is gebeurd. Ze is al blij dat ze in Rio is 100 meter vrije slag 50 meter vrije slag Het zijn opvallende woorden van Pearson. Want als er één top sporter is die onder hoogspan ning het beste uit zichzelf haalt, is het 'Kromo' wel. Zij leeft van Spelen naar Spelen. Schitteren op het allerhoogste podium, daar doet ze het allemaal voor. Toch? „Mensen moeten niet vergeten dat er de afgelopen jaren veel is gebeurd", zei Pearson. „Ranomi is al blij dat ze in Rio is. Ze geniet ervan hier te mogen racen in deze geweldige arena. Ze geniet ervan om haar land te mogen vertegenwoordigen. Het lijkt voor de buitenwereld allemaal vanzelfsprekend dat ze op de Olympische Spelen staat, maar twee jaar geleden was dat echt geen zekerheid." Het verhaal is bekend. In de zo- mer van 2014 was Kromowidjojo - onder meer door twee coachwis- sels - het plezier in het zwemmen verloren. Het had weinig ge scheeld of de inwoonster van Eindhoven was nog voor haar 24ste met zwempensioen gegaan. Mede dankzij Pearson, die nu ruim twee jaar met haar werkt, krabbelde ze op uit het diepe dal. Afgelopen voorjaar liet de top- zwemster op de EK in Londen zien dat ze echt nog heel hard kan zwemmen. Op de 50 vrij ver overde ze de Europese titel. Haar tijd van 24,07 was tweehonderd sten boven haar olympische gou den race van 2012. Hoezeer het kamp-Kromo ook probeert de verwachtingen te temperen, de buitenlandse top pers houden echt wel rekening met de Nederlandse. De Australi sche Cate Campbell voorop: „Na tuurlijk. Ranomi is regerend olympisch kampioene op twee af standen. Ze is een geweldige racer. En op de Olympische Spelen kan van alles gebeuren." Vannacht is de eerste clash tus sen beide wereldtoppers, tijdens de estafettefinale 4x200 meter vrije slag. Daar zal voor het eerst blijken in hoeverre Kromo nog Kromo is. zaterdag 6 augustus 2016 GO Joost de Jong @holandes26 Carnaval, voetbal, de samba en de Copacabana. Typisch Brazili aans allemaal. Correspondent Joost de Jong, die al jaren in Zuid-Amerika komt en een aan tal jaar geleden naar Brazilië trok, kijkt verder. Hij schetst de mooiste verhalen en anekdotes. Kromo laat zich y^SiWeberNatasja Rio de Janeiro RIO DE JANEIRO De 4x100 meter vrije slag bij de vrou wen is het grootste succes nummer van Nederland. Liefst twaalf keer wonnen de zwemsters een medaille tij den de Olympische Spelen: twee keer goud, zes keer zilver en vier keer brons. Los Angeles (1932) zilver Berlijn (1936) goud Londen (1948) brons Helsinki (1952) zilver Tokio (1964) brons Moskou (1980) brons Los Angeles (1984) zilver Seoul (1988) zilver Sydney (2000) zilver Athene (2004) brons Peking (2008) goud Londen (2012) zilver - Patrick Pearson (coach) Ranomi Kromowidjojo zwom in april 2012 in Eindhoven haar beste tijd op de 100 meter vrij (lange baan): 52.75. Haar toptijd op de 50 meter vrije slag staat op 24.05, gezwommen in de olympische finale in Londen (2012). Olympisch kampioene Ranomi Kromowidjojo zoekt de under dogpositie. FOTO ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 56