X Wm 7 OLYMPISCHE SPELEN RIO 2016 'Team NL' telt liefst 170 sporters die voor het eerst aan de Spelen meedoen. Turner Yuri van Gelder is met zijn 33 jaar de meest opmerkelijke debutant. Debuut als 60-jarige HANS KLIPPUS Geen van de 241 Nederlandse atle ten straalde in de dagen voor de opening van de Spelen meer dan Yuri van Gelder. „Het is supergaaf om hier te zijn", zei hij na de eer ste podiumtraining met een brede grijns. „Eindelijk!" Het zag er lang naar uit dat de Lord, of the Rings nooit zou kunnen schitteren op de Spelen. Eén keer was volgens de toen geldende re gels zelfs de tweede plaats van Van Gelder bij de WK niet voldoende voor een startbewijs en zijn schor sing in 2009 wegens cocaïne gebruik leek definitief een streep door de olympische droom te zet ten. Sporters die gestraft waren ge weest, mochten aanvankelijk niet meer aan de Spelen meedoen. Dat verbod is inmiddels opgehe ven en nu is Van Gelder er toch nog bij, op zijn 33ste. En dat de Spelen in Rio zijn, maakt het extra speciaal voor hem. Zijn vriendin Katarina komt uit Brazilië en hij voelt zich lekker tussen de Brazili anen. Het is een soort thuiswed strijd. „Het zijn fijne mensen hier", zegt hij. „Brazilië heeft een speciaal plekje in mijn hart. Hun sporters zitten vlak bij onze flat in het dorp, dat is leuk. Ik spreek de taal. Dat zorgt soms voor leuke si tuaties. Laatst hadden een paar vrijwilligers het in de bus over buitenlanders. Ze zagen dat ik luisterde en toen schrokken ze: Shit, hij verstaat ons!" Van Gelder vond geluk in de liefde bij een Braziliaanse in de zwartste periode van zijn sport- carrière. Hij mocht tijdens zijn jaar schorsing niet eens trainen in Ne derland. „Ik kon geen zaal vinden die niet verbonden was met de turnbond. Een vriend van mij woont in Portugal en vroeg me daarheen te komen. Ik heb daar toen met de nationale selectie meegetraind. Zo is het gekomen. Mijn vriendin is een vriendin van de vrouw van mijn vriend." Hij was al eerder bij twee Spelen aanwezig, als een soort vrijwilliger en vertegenwoordiger van de mili taire topsportselectie. „Ik heb toen zelfs in het olympisch dorp gesla pen. Maar dit is toch anders. Nu maak ik de Spelen echt van bin nenuit mee. Dat is heel gaaf." Zijn vriendin zit uiteraard op de tribune als Van Gelder vandaag al meteen in actie komt bij de voor ronde van de landenwedstrijd. De kleine Brabander moet dan bij de beste acht op zijn grote speciali teit, de ringen, komen om aan de toestelfinale op 15 augustus te mo gen meedoen. Van Gelder: „De Olympische Spelen zijn de enige wedstrijd die nog in mijn carrière ontbrak. Die kan ik dus afvinken. Maar dat is nog niet genoeg. Ik ben hier niet om alleen maar mee te doen. „Ik ga voor die gouden plak. Die kan ik winnen. Waarom niet? Alle toppers hebben oefeningen met dezelfde moeilijkheidsgraad. Dus is alles mogelijk. Vooral bij ringen ligt het heel dicht bij elkaar. Ik ga mijn oefening gewoon goed uit voeren." Alleen deze wedstrijd ontbrak nog. Nu maak ik de Spelen echt van binnenuit mee OP LEEFTIJD zaterdag 6 augustus 2016 GO y @klippus Rio de Janeiro Yuri van Gelder tijdens de podiumtraining voor zijn olympi sche debuut. FOTO'S PIM RAS A -Yuri van Gelder (33) Met zijn 33 jaar is Yuri van Gelder voor olympische begrippen al op leeftijd. De ringenspecialist is echter bij lange na niet de oudste debutant in Rio. Dat is de Australische dressuuramazone Sue Hearn, die op 60-jarige leeftijd haar olympische debuut maakt. Hearn is niet eens de oudste: teamge note Mary Hanna, die aan haar vijfde Spelen begint, is een jaar ouder. De oudste Nederlandse deelnemer in Rio is ook een ruiter: Jur Vrieling werd op 31 juli 47 jaar. De oudste Olympiër ooit is de Zweedse schutter Oscar Swahn. Hij was 72 jaar en 281 dagen toen hij aan de Spelen van 1920 in Antwerpen deelnam én een zilveren medaille won. Hij is daarmee tevens de oudste medaillewinnaar. Vier jaar eerder won hij goud en daarmee is Swahn nog altijd de oudste gou denmedaillewinnaar ooit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 55