Roepen en brabbelen a Nederlandse renners zullen zich moeten opofferen voor 4 OLYMPISCHE SPELEN RIO 2016 De Nederlandse ploeg start vanmiddag in de wegrace met drie potentiële kopmannen. Dat lijkt een prachtig uitgangspunt. Maar niet iedereen kan winnen. Wie offert zich op voor de plak van een ander? En er zijn meer prangende vragen. 1 From Rio with love RIK SPEKENBRINK WESSEL PENNING De één zit uitgebreid en ongegeneerd te ga pen, de ander blijft maar op zijn Rolex kij ken. Weer een minuutje voorbij. We zijn in de Samba Room en dat klinkt weliswaar gezel lig, de basketballers van Team USA stralen weinig vreugde uit. Hun persconferentie voorafgaand aan de Spelen is vaak het drukst van allemaal. Ook nu zijn er wel honderd camera's. Dat komt door het magische Dream Team van Barcelona 1992, met Michael Jordan, Magic Johnson en Karl Malone. Sindsdien heeft de ploeg iets magisch. Die wil je gewoon even gezien hebben. Dit wordt wel Dream Team VII genoemd, maar daar kun je niet echt van spreken, want de echt grote meneren Stephen Curry en LeBron James hebben zich afgemeld, net als een handvol andere toppers. Moe, pijntjes, geen zin. Nu heten de spe lers die het goud komen ophalen Jimmy Butler, Harrison Barnes en Paul George. Ze hebben niet zo gek veel te vertellen, toch luisteren we aan dachtig. over de zaal verspreid voor wat de perschef'één- op-één-gesprekjes' noemt. Bij Carmelo An thony, als eerste Ameri kaanse basketballer voor de vierde keer op de Spe len, komt dat hierop neer: met honderd man om hem heen gaan staan du wen en trekken en dwars door elkaar een vraag roe pen. Anthony brabbelt wat terug, wat bijna nie mand kan verstaan, en dan begint het roepen weer. De ploeg is pas een paar weken bij elkaar, maar de oefenpotjes werden allemaal met 40 of 50 punten verschil gewonnen. Als er één sport voorspelbaar is in Rio, is het basketbal. Vanavond is het China- Verenigde Staten. Toch maar even kijken. Toen ik vanochtend het gordijn opentrok, scheen de zon. Mooi, zo hoort het ook in Rio. Toch miste ik even later mijn jas. In de bus naar het olym pisch park stond de airco namelijk zó hard, dat er bij het uitademen wolkjes uit mijn mond kwa men. Echt, ik overdrijf niet! Man man, zit je op de Olympische Spelen, ga je lopen klagen. Heel soms moet het even. Dus, met permissie: het verkeer hier is een ramp. De rijen eindeloos. De stank zo nu en dan verschrikkelijk. En Brazilië het ultieme koffieland? Ik moet mijn eerste fatsoenlijke bakkie nog drinken. Zo. Dat ben ik kwijt. We kunnen beginnen! Ze hebben niet gek veel te vertellen, toch luisteren we aandachtig Tom Dumoulin: „Met ups en downs. De dag voor vertrek naar Rio voelde alles super, ik dacht dat het goed ging komen. Maar hier heb ik 'm overbelast. Het bot is aan elkaar aan het groeien en die klappen op je stuur zijn dan niet bevorderlijk. Ik heb een training moeten afbre ken vanwege de pijn en twee da gen noodgedwongen binnen ge traind, op de rollen. Ik baalde als een stekker. Het hele seizoen is af gestemd op deze twee wedstrij den, en eentje komt in het ge drang. Maar de knop moet om. Ik ga gewoon starten. Na 40 kilome ter komen de kasseien, dan weten we meteen hoe de vlag erbij hangt. Ik heb er nog niet op kunnen trai nen. Ze liggen er echt slecht bij, ook nog eens. Als ik pijn voel, is het verstandiger te stoppen. Zo niet, dan ga ik vol door." Wegwedstrijd Olympische Spelen ,A m im 1m I— Dumoulin: „Daar begin ik natuur lijk ook aan te twijfelen. Maar de artsen hier verzekeren me dat ik er dan geen last van heb. Met adrena line en pijnstillers moet het goed gaan. Ik ga mijn ambitie niet bij stellen. Goud is het doel. Conclu sies trek ik achteraf wel." Bondscoach Johan Lammerts: „Daar heb ik wel een idee over, maar het besluit is, op het mo ment dat wij elkaar spreken, nog niet genomen en moet nog wor den besproken met de renners. Ze hebben alle vier ambities en zijn goed gemotiveerd, dus het is een luxeprobleem." Lammerts: „Daar komen we wel uit. Er zal een team staan. Niet al les hoeft op één man te worden af gestemd." Wout Poels: „Het is zaak dat we in de koers goed communiceren en eerlijk zijn. Je moet voor elkaar door het vuur willen gaan. Als je niet goed bent, moet je dat aange ven en als je superdesuper bent ook." Poels: „Ha, dan heb je een pro bleem. Dan weet ik het ook niet he lemaal. Het is bijna te hopen dat één een iets mindere dag heeft. Of we worden 1,2 en 3." Poels: „Alleen als ik zeker weet dat ik daarmee het podium haal. An ders moet iemand anders het doen. Chris heeft trouwens in eendagskoersen nooit zo veel laten zien, al ligt dit parcours hem wel. Maar hij heeft nu geen Wout Poels. Toch een minpuntje voor hem." Dumoulin: „Het is zo'n mooi par cours, zo zwaar. De kans bestaat dat het juist daarom een saaie koers wordt. Dat iedereen zijn zaterdag 6 augustus 2016 Vanuit Rio de Janeiro berichten Rik Speken- brink en Wessel Penning dagelijks over wat zij zien, voelen en ruiken op en rond de 28ste zo merspelen. Vandaag Rik Spekenbrink over de gekte rond Dream Team VII en een eenmalig potje klagen. De lange mannen worden 'Voor elkaar door het vuur' Rik Spekenbrink Rio de Janeiro Om te beginnen, hoe gaat het met 'de pols'? Wat betekent dit voor je tijdrit? START /FINISH: Fort Copacabana Copacabana Ipanema Lebion JANEIRO l//sfa Chinesa Atlantische Oceaan Sao Conrado Wegwedstrijd (WW) Canoas Vista Chinesa- parkoers: 25,7 km Mannen: 3 ronden Vrouwen: 1 ronde Mannen Vrouwen 241,5 km 141.0 km Tijdrit (TR) Barra De Tiiuca Mannen Vrouwen 54,5 km 29.8 km Reserva- strand START FINISH: Tim Maiaplein (Pontal) Grota Funda Grumari-parkoers: 24,8 km Mannen: 4 ronden (WW), 2 ronden (TR) Vrouwen: M 2 ronden (WW), 1 ronde (TR) Grumari Hoogteprofiel wegwedstrijd mannen 500 m 0 m H .il.ii.lA.ii kl 0 50 100 150 241,5 km Wie is vandaag de kopman? Maar wie accepteert de rol van knecht? En wat als jullie allemaal super zijn? Als jouw ploeggenoot Chris Froome, van je broodheer Sky, ertussenuit piept. Haal jij hem dan terug? Wat gaat nu de doorslag geven in deze wedstrijd? Anna van der Breggen (links) is een favoriet voor goud in de wegwedstrijd bij de vrou wen, Tom Du moulin en Bauke Mol- lema (rechts) worden tot de kanshebbers op een me daille gere kend. FOTO PIM RAS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 52