Spektakelshow bij opening in Maracana Top-3 medaillekandidaten drie kansen op een medaille 'Brazilië wil medailles, of ze schoon zijn of niet' 3 RIO DE JANEIRO De Braziliaan se olympische delegatie is in ernstige verlegenheid gebracht vanwege het mogelijk moedwil lig ontduiken van dopingcontro les. Tussen 24 juni en 24 juli zijn in eigen land geen Brazilianen ge test. Volgens het ministerie van Sport kwam dat doordat het lab van Rio door dopingautoriteit WADA tijdelijk was geschorst, maar WADA-directeur Rob Koehler noemt dat 'onacceptabel'. „Er moeten nu extra controles ko men", aldus Koehler. De zaak kwam aan het rollen na een interview van de Portugese arts Luis Horta met de Brazili aanse sportkrant Lance! Daarin zei de voormalige medewerker van het dopinglab in Rio dat het sportministerie en het Braziliaans olympisch comité 'medailles wil len, of ze nu schoon of niet ge wonnen worden.' Volgens hem oefenden het ministerie en het olympisch comité grote druk uit om het aantal controles te ver minderen. Het WADA schorste het lab eind juni vanwege onre gelmatigheden bij een controle. Op 20 juli kreeg het de licentie te rug na veranderingen in de werk wijze en personele bezetting. seien, steile beklimmingen en vlakke stukken waar de wind een rol kan spelen. Bovendien wordt het warm, een graad of 30. Poels en Mollema zijn in Rio helemaal in hun element. „Dit zou me hart stikke goed moeten liggen", aldus Mollema. „En die goede vorm van vorige week kan ook niet ineens weg zijn." Alle renners benadruk ken de positieve sfeer in de ploeg. „We vormen een heel goed en hecht team. En je merkt ook dat de Spelen bij de wielrenners meer spe len dan vroeger." En dan zijn er ook nog de boog schutters. De boogschutters? Zeker. Vier jaar geleden in Londen was EERSTE MEDAILLE Rick van der Ven akelig dicht bij een individuele medaille, nu doet Nederland ook mee aan de landen- wedstrijd. Met Sjefvan den Berg en Van der Ven heeft de ploeg twee toppers, derde man Mitch Diele- mans is minder constant. „Een me daille is mogelijk", zegt bondscoach Ron van der Hoff. „We wonnen al eens zilver bij een wereldbeker wedstrijd. Ik kom alleen wel tot ze ven landen die kans maken. Het zijn zulke korte wedstrijdjes. Ook als je goed schiet, kun je verliezen." De boogschutters, die eerder be gonnen in Rio, werden gisteren 9de, moeten nu eerst tegen Spanje en bij winst tegen de favoriete Ko- reanen in de kwartfinale. Op de loer Het gevaar van een wisselfout bij het zwemmen ligt altijd op de loer. Een wielerwedstrijd vol teambe- langen laat zich niet voorspellen. En één pijl in de 9 in plaats van de roos, kan fataal zijn. Als het tegenzit staat Nederland na vandaag nog met lege handen. Maar we hebben in elk ge val drie kansen. En dat al op dag 1. In stadion Maracana waren zo'n 80.000 toeschouwers aanwezig bij de intocht van de bijna 11.000 sporters. Onder de genodigden waren koning Willem-Alexander, minister-president Mark Rutte en de Franse president Francois Hol- lande, die in Rio de olympische kandidatuur van Parijs onder steunt. Het openingsspektakel zat vol Braziliaanse zang en dans. Arties ten als Gilberto Gil, Caetano Ve- loso en Anitta vertolkten samba- klassiekers. Daarnaast was er een hoofdrol voor het Braziliaanse topmodel Gisele Bündchen. Zij verbeeldde in een bijzondere cre atie The Girl from Ipanema, een van de beroemdste nummers uit de Braziliaanse muziek. De belangrijkste boodschap in de show betrof tolerantie, het 'vieren' van overeenkomsten tus sen mensen van diverse achter gronden. Daarnaast was het mi lieu een speerpunt. Bij het ter perse gaan van deze krant was nog niet bekend wie het olympisch vuur ontstak. zaterdag 6 augustus 2016 Waar liggen voor Oranje, volgens deze krant, de grootste medaillekan sen? De top-3 van dit weekeinde: 2 Zwem men: 4x100 vrije slag vrouwen Als niemand te vroeg over neemt, kan Nederland een medaille op dit num mer bijna niet ontgaan. 3Hand- boog- schie- ten: teams mannen Nederland behoort in deze sport al jaren tot de wereldtop en is bij een uit schieter zeker kanshebber. 1 Wielren nen: weg wedstrijd vrouwen Met titelhoud- ster Marianne Vos en Anna van der Breg- gen heeft Nederland hierbij twee grote troeven. direct raak? Londen 2012: de eerste plak van Oranje is binnen. De zilveren estafette met v.l.n.r. Hinkelien Schreuder, Marleen Veldhuis, Ranomi Kromowidjojo, Inge Dek ker en Femke Heemskerk bij de huldiging in het Holland Huis. Heemskerk vier jaar later in Rio bij een aanmoediging voor de flat van TeamNL. FOTO'S PIM RAS Bij de laatste zestien Spelen (sinds 1948) bezorgden zwemmers Oranje elf keer de eerste dag met een medaille. Vijf keer betrof het de esta fette bij de vrouwen op de 4x100 meter vrije slag. Sinds de Spelen van Sydney in 2000 waren zij steeds de eer ste Nederlandse medaillewin naars, op de Spelen van 2008 na: toen had judoka Ruben Houkes (foto) de primeur. Wereldwijd zijn de afgelopen nacht miljarden televisiekijkers getuige geweest van de ope ningsceremonie van de Olym pische Spelen in Rio. Joost de Jong Rio de Janeiro Gisele Bündchen stal de show als Girl from Ipanema.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 51