999 Spelen hebben ook andere kant Op dag 1 van de Spelen heeft Nederland meteen 2 OLYMPISCHE SPELEN RIO 2016 Wordt het Bauke, Wout of Steven? Ranomi en Femke? Of toch Sjef en Rick? Wat een luxe Op dag 1 van de Spelen heeft Nederland meteen drie reële kansen op een medaille. Let the games begin! Column THIJS ZONNEVELD Er werd gedanst. Er werd gejuicht. Er werd met vlaggen gezwaaid en vuurwerk afge stoken. Op de tribunes klapten toeschou wers, sponsors en bobo's hun handen stuk. Van je hiep hiep hoera - de Spelen zijn begonnen. De komende weken gaat het over winnen en ver liezen, over de kleur van medailles en over ongelo felijke verhalen van sporters die heel hun leven in het teken van 'Rio' hebben geplaatst. Over de ge hele wereld zullen mensen ervan genieten - ik ook. Maar de Spelen hebben ook nog een andere kant. Een zwarte, vieze, ranzige kant. En die blijft vaak ver buiten het zicht van de camera's. Bobo's maken er een teringzooi van De status van sport is de af gelopen decennia volkomen veranderd. De impact ervan is verveelvoudigd. Van tijd verdrijf en vrijblijvend ver maak is het verworden tot een entertainmentindustrie die miljarden raakt - sociaal, financieel, economisch en soms zelfs spiritueel. Maar de organisatiestructuur is vrij wel niet veranderd: alle beslissingsbevoegdheid ligt bij een handvol bobo's. En laten we er niet om heen draaien: die maken er een teringzooi van. Keer op keer. Of het nu het IOC, de FIFA, de IAAF, het WADA, de UCI of een andere grote sportorga nisatie betreft: het is een opeenstapeling van nepotisme, belangenverstrengeling en corruptie. Kijk alleen al naar het dopingbeleid: rot van boven tot onder. Sport is in handen van een stel bobo's, die wor den gestuurd door politieke en financiële belan gen. Door de Poetins en de Coca-Cola's. De belan gen van de sporters en de fans zijn secundair. Mensenrechten staan al helemaal niet op de agenda. Het WK voetbal in Qatar, waar honderden arbeiders overlijden bij de bouw van stadions? Niet de zaak van de FIFA. De 2500 Brazilianen die in de aanloop naar de Spelen stierven in de favela's als gevolg van opschoningsacties van de politie? Niet de zaak van het IOC. Dat er in Rio straks tal van stadions leeg staan, die honderden miljoenen hebben gekost terwijl er scholen en ziekenhuizen noodgedwongen de deuren moeten sluiten? Boeien. Ik vraag me steeds meer af of dit het wel alle maal waard is. Sport moet iets toevoegen, niet ka potmaken. Maar met de manier waarop sport is ge organiseerd, met de macht bij een paar narcisti sche bestuurders, is dat onmogelijk. Als we meer transparantie willen en een eerlijke verdeling van macht en geld, moeten we opnieuw beginnen. Het probleem: als er al een resetknop is, dan zit die in het kantoor van diezelfde narcistische bestuurders. Ik weet het, ik weet het, deze column is doorspekt van cynisme en frustratie. Ik wil niemand z'n ple zier ontnemen in prachtige sport. Dus: zing, huil, bid, lach, juich en bewonder de komende weken. Kijk naar de voorkant van de medaille. Maar vergeet niet dat diezelfde medaille ook een andere kant heeft. RIK SPEKENBRINK Zilver, brons, goud, zilver. Vul hem maar alvast in. Een medaille op de 4x100 meter vrije slag estafette van de zwemsters is sinds 2000 een ze- kerheidje. En omdat het onderdeel meestal op dag 1 van de Olympische Spelen staat gepland, is het vaak ook de eerste Nederlandse me daille. Acht jaar geleden was judoka Ruben Houkes de zwemsters net een dagje voor. Ook vandaag kan het direct raak zijn voor Ranomi Kromowidjojo, Femke Heemskerk en de rest. De finale is gepland om 23.24 uur Bra ziliaanse tijd. Bij u is het dan helaas 04.24 uur en dus feitelijk al lang zondag. Maar goed nieuws: er zijn op de openingsdag direct nóg twee kansen op Hollands eremetaal. En op vriendelijkere tijdstippen. Een tikkie chauvinistisch misschien, maar dat is op de Spelen geoorloofd: als alles meezit zorgen de zwem sters 'pas' voor de derde Neder landse medaille. De wielrenners finishen van avond op de Copacabana rond 20.30 uur Nederlandse tijd. Voor de olympische wegwedstrijd lagen de verwachtingen bij de laatste Zo merspelen nooit bijzonder hoog. Erik Dekker was 24 jaar geleden de laatste medaillewinnaar, met zilver achter Fabio Casartelli, die een paar jaar later na een val in de Tour de France overleed. Maar 'we' tellen weer helemaal mee in het wielrennen. Wat heet. Nederland heeft in Rio een ploeg om de vingers bij af te likken. Ga maar na: Tom Dumoulin won twee etappes in de Tour, Steven Kruijs- wijk werd vierde in de Giro, Wout Poels was de meesterknecht van tourwinnaar Chris Froome en de beste in Luik-Bastenaken-Luik en Bauke Mollema kwam vorige week nog juichend over de streep in San Sebastian. Dumoulin is herstel lende van zijn val in de Tour, maar ook hij kan op de Copacabana in theorie meedoen om de prijzen. Het parcours is loodzwaar, met kas- Die goede vorm van vorige week kan niet ineens weg zijn zaterdag 6 augustus 2016 GO ^0 @thijszonneveld Is het vandaag ^0 @rikspekenbrink Rio de Janeiro -Bauke Mollema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 50