LIEFDEVOLLE HERINNERING ZEELAND 17 Het loslaten van al zijn dierbaren vond Ad Minderhoud moeilijk, vertelt zijn dochter Lineke. Hij hoopte dat niemand hem zou vergeten. ie eerste zonnige dag na zijn overlij den was het con fronterend om naar zee te gaan, zegt Lineke Min derhoud (30). „Mijn ouders hebben een strandhuis je bij Westkpelle waar ons hele gezin met aanhang elkaar ontmoet. Op zijn vrije dagen was mijn vader er 's ochtends altijd als eerste. Dan maak te hij alles in orde; parasol uitklap pen, windscherm opzetten, kano in het zand. En daar zat hij dan, met een krantje en een kop koffie; aan het begin van het seizoen al zo bruin alsof hij net naar de Canarische Ei landen was geweest." Een vrolijke, trotse man, vertelt Li neke. Een familiemens. Haar noem de hij 'zijn kleine meisje'. Hij zwom graag, hield van kanovaren op zee. „Vroeger voetbalde hij bij VV De Noormannen, net als mijn broer en ik. Hij zat er in het bestuur, juichte ons toe langs de lijn." Ook was hij ei genwijs, kon iedereen eindeloos pla gen. „En hij legde perfecte keuken vloeren. 'Papa zou het zó even doen', zeggen we nu tegen elkaar als we tij dens een verbouwing met de han den in het haar zitten." Zuinig op zijn spullen was hij. En explosief als zij iets zorgelozer om sprongen met kleding, meubilair, zijn auto. Maar erg lang kwaad was hij nooit. En altijd hield hij rekening met hen; wilde hen beschermen, voor hen zorgen. „Toen ik indertijd ging stappen, haalde hij mij om vier uur 's nachts op uit discotheek De Hooizolder. Op het randje van het ouderlijk bed vertelde ik dan wat er die avond allemaal was gebeurd." Ook plukte hij haar in de laatste ja ren regelmatig van de snelweg af wanneer zij er met pech stond. „Ik hoefde maar te bellen en hij kwam." Ad was dol op zijn vier kleinkinde ren. „Kijk maar hoe hij onze dochter Evy en haar nichtje Jamie in zijn ar men houdt; zo liet hij hen kennisma ken met de zee." Lineke is dankbaar dat hij hun zoon Xem nog leerde ken nen. Zij nam de kinderen vaak mee naar het ADRZ in Goes. „Zo zagen zij hoe opa eraan toe was, anders zou den zij er immers niets van begrij pen als hij er opeens niet meer zou zijn. En hij fleurde op van de klein tjes om zich heen." Het hielp Ad uiteindelijk te berus ten in de plotselinge wending die zijn leven nam. Hij was net een paar maanden met vervroegd pensioen, toen in januari 2015 de diagnose slok darmkanker werd gesteld. „Volko men onverwachts. Hij hoestte wat. Verslikte zich wel eens. Hij was hart patiënt en kreeg het jaar ervoor nog elektroshocks, maar had geen klach ten." Toch werd er op de PET-scan al een kleine uitzaaiing in de lever zichtbaar. Lineke was verbijsterd. Vergelijk het maar met een bosbrandje, vertel de een arts haar desgevraagd. Eerst lijkt het nog onschuldig. Maar door omstandigheden, zoals aanhouden de droogte en harde wind, laait het op en verspreidt het zich snel. De eerste chemokuur doorstond Ad goed. De tweede niet: „Hondsbe- roerd voelde hij zich." Haar energie ke vader ging in hoog tempo achter uit. „Sinsdsdien is hij niet meer de oude geweest. Voor de zee, zijn lust en zijn leven, had hij geen energie meer." Er volgde een traject met complica ties. Ziekenhuis in, ziekenhuis uit. Vanwege slikproblemen werd een stent aangebracht. Die zat niet goed, wat Ad meermalen aangaf. „Zijn buik werd steeds dikker. Bleek zijn slokdarm gescheurd; voedsel kwam onverwerkt in zijn maag terecht. In het Erasmus MC in Rotterdam is er anderhalve liter pus uit zijn lichaam verwijderd. De chirurg die hem ope reerde had nog nooit zoiets meege maakt." Het einde kwam onherroepelijk na derbij. Ter ere van zijn laatste vader dag schreef Lineke hem een brief waarin zij verwoordde wat hij voor haar betekende en hoe dankbaar zij hem was, hoeveel zij van hem hield. „Ik wilde dat hij zich geen zorgen maakte over hoe het nu allemaal ver der moest. Dat ontroerde hem." Sterven wilde Ad thuis. Zij ont ruimden de woonkamer, regelden Hij zag dat zijn kleine meisje het zou redden. Zo kon hij ons loslaten. Ook omdat hij wist dat wij hem nooit zullen vergeten Een vrolijke trotse man, een familieman. Hij zwom graag en hield van kanovaren 24-uurshulp, zuurstof, morfinepleis- ters. Op maandagochtend 20 juli zou hij met een ambulance arriveren. Maar hij was te verzwakt, kreeg het benauwd. De morfine werd al opge hoogd. „Ze raadden ons dringend aan naar Goes te komen." Dus scheurden Lineke en haar partner in tien minuten van Heinkenszand naar het ADRZ. „Praten kon hij niet meer, maar hij heeft ons wel gezien." Om half elf arriveerde haar broer. En tien minuten later haar moeder. „Voor papa weggleed heeft hij haar hand gegrepen en die even gedrukt." Een week later stond Lineke weer op de duinovergang. Beneden, bij het strandhuisje, was het stil. Toch is het verbazingwekkend hoe snel het leven gaat, zegt ze. „Ik mis mijn vader, maar we gaan door - dat wilde hij immers graag." En zij heeft een ander beeld gekregen van zich zelf: „Tijdens zijn ziekteproces werd ik volwassen. Hij zag dat zijn kleine meisje het zou redden. Zo kon hij ons loslaten. Ook omdat hij wist dat wij hem nooit zullen vergeten." zaterdag 6 augustus 2016 Adriaan Minderhoud 10-1-1953 20-7-2015 'De zee was zijn lust en zijn leven' Jacoline Vlaander Adriaan Minderhoud met zijn kleindochters Evy (links) en Jamie, Westkapelle, zomer 2012 —Lineke Minderhoud Heeft u ook mooie herinneringen aan een overleden dierbare? En is er een datum die daarom speciaal voor u is? U kunt uw verhaal doen in 'In liefdevolle herinnering'. U kunt contact opnemen met Ab van der Sluis: 08801-30203, chefnieuws@pzc.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 45