'Genoeg' voor Syriër Veel statushouders naar Terneuzen U ZEELAND 5 Atleet Mohamed Berok is betrapt op doping. Hij won twee wedstrijden in Zeeland en stond ook aan de start van de Kustmarathon. Doping? Dat is al leen iets voor de 'grote jongens' dacht Neal Bouter- se altijd. Maar sinds deze week kijkt de Middelburgse atleet daar heel anders tegenaan. Mohamed Be- rok, een in België woonachtige Mauritaniër die twee keer de Indo- ortrail Zeeland won en vorig jaar startte als kanshebber in de Kust marathon, is betrapt op dopingge- bruik. „Binnen het hardlopen wordt elke week wel over doping gesproken", vertelt Bouterse. „Je mag het eigenlijk niet hardop zeg gen, maar ik zou er niet van opkij ken als behoorlijk wat amateurspor ters 'gebruiken'. Er wordt veel te weinig gecontroleerd." Tijdens de Boulevardloop in Vlis- singen van afgelopen week kwam het onderwerp ook ter sprake. Sinds de Russische dopingaffaire met atleten is het onderwerp 'hot'. Steeds vaker worden prestaties van sommige atleten argwanend in de gaten gehouden. En dan gaat het ze ker niet alleen om de snelle man nen en vrouwen, maar ook in het achterveld. Bouterse, die regelma tig meedoet aan NK's, herkent die gesprekken. „We hebben met ons team een groepsapp. Daarin gaat het elke week wel over doping. Het is iets dat in opkomst is. In de docu mentaire over het Russische do- pinggebruik zie je hoe makkelijk je er aan kunt komen. Je kunt het zo bestellen via de Chinese Markt plaats, compleet met handleiding. Het gebruik zal toenemen ver wacht ik. Voor atleten die net te kortkomen, kan het een laatste zet je zijn om te winnen." Hardloper Martijn de Kok uit Heinkenszand heeft ook soms zijn Hoe ik me voel nu ik weet dat hij wellicht doping gebruikte destijds? Echt superklote twijfels bij sommige prestaties. „Ik vrees dat het op behoorlijke schaal gebeurt, ook bij amateurs. Er is veel meer aan de hand dan dat wij den ken. Sommige lopers boeken in eens wel heel veel progressie. Be- rok won bijvoorbeeld ineens de Antwerp to Miles, dat vond ik op vallend." Toch zal het aantal dopinggeval- len niet gaan stijgen. Controles zijn erg kostbaar, het gaat al snel om een paar honderd euro per doping controle. Geld daarvoor is er nauwe lijks. In 2015 werden 179 atle ten bij Ne- derlandse wedstrijden gecontroleerd, blijkt uit het jaarverslag van de Dopingau- toriteit. Martijn de Kok werd begin dit jaar getest. Tijdens de Mastbos cross werd hij eruit gepikt en moest samen met onder andere winnaar Michel Butter een plasje afgeven. „Goed dat het gebeurt, maar het gebeurt wel veel te wei nig." In Belgie kwam deze week het bericht naar buiten via de web site Atletieknieuws dat twee hardlo pers zijn betrapt die vaak in Neder land lopen: Abdellah Dacha en Mo hamed Berok dus. Bouterse kent beiden goed. In 2014 vocht de Mid delburger een felle strijd uit met Berok om de zege in de prestigieu ze Abdijcross in Kerkrade. „Voor de wedstrijd zaten we in het hotel nog samen te eten. Tijdens de wed strijd was het man tegen man. Ik verloor nipt. Hoe ik me voel nu ik weet dat hij wellicht doping ge bruikte destijds? Echt superklote. Eerst dacht ik aan een grap." De Mauritaniër won ook twee keer de Indoortrail Zeeland en stond op het podium van de Halve van Ren- esse. In de Kustmarathon van 2015 ging hij als kanshebber van start, maar stapte onderweg uit. Martijn de Kok nam het begin mei in Knokke nog tegen Berok op, terwijl de Mauritaniër toen al posi tief was getest op Cera, maar nog niet geschorst. „Het viel me op dat hij zich fors had verbeterd. Maar je hebt meer atleten die ineens erg hard gaan. Maar of die dan allemaal Mohamed Berok in actie tijdens de Indoortrail Zeeland in de Zee- gebruiken?" landhallen in Goes, foto pzc Maar hoeveel precies wil eigenaar Jan van Dam van muziekwinkel Christie - N Music in Middelburg 'absoluut niet zeggen'. Nasser liep maandag de zaak in om zijn 'oud' (spreek uit als 'oet') te verkopen. Van Dam kon het niet over zijn hart verkrijgen om het Arabische snaarinstrument van hem over te nemen. Ermee optreden levert meer op dan verkoop, was zijn ge dachte. Nasser heeft daarom elke Door berichtgeving komen ook Syriërs met andere bedoelingen naar de winkel dag opgetreden in de muziekwin kel. Hoeveel geld Nasser daarmee heeft verdiend, wil Van Dam niet zeggen. „Door de berichtgeving komen ook Syriërs met andere be doelingen naar de winkel", aldus Van Dam. „Donderdag nog. Een man vroeg Basel geld voor de ze ven kinderen die hij heeft. Daar werken we niet aan mee. Dus ik ga absoluut niet zeggen hoeveel geld Basel heeft gekregen." Nassers vrouw studeert journa listiek aan de universiteit en wil eerst haar diploma halen voor ze ook naar Nederland komt. Haar collegegeld bedraagt ongeveer 200 euro per halfjaar. Van Dam wil al leen kwijt dat dat bedrag ruim schoots is gehaald. Hoe lang ze moet studeren en hoeveel geld no dig is voor de gehele studie, weet Van Dam niet. Inmiddels heeft Nasser aanbie dingen gekregen voor optredens in Zeeland. Ook vroeg een landge noot hem in een band te komen spelen. De percussionist en Nas ser spelen in elk geval op 3 sep tember samen in de Drukkerij in Middelburg. MIDDELBURG De afgelopen maand hebben 67 vluchtelingen met een verblijfsvergunning een woning gevonden in Zeeland. De meeste van deze statushou ders (24) kwamen in Terneuzen terecht. Deze gemeente is daar door al een eind op streek met het volbrengen van haar taak om in de tweede helft van dit jaar 86 mensen onder te brengen. De aantallen voor de andere ge meenten zijn: Vlissingen 10 (taak 79), Middelburg 9 (taak 94), Goes 8 (taak 56), Sluis 8 (taak 56), Rei- merswaal 6 (taak 30), Hulst 4 (taak 50), Borsele 3 (taak 26), Schouwen-Duiveland 2 (taak 59), Veere o (taak 54), Tholen o (taak 40), Kapelle 0 (taak 9) en Noord-Beveland o (taak 9). Deze laatste twee gemeenten hoeven minder mensen op te ne men omdat ze in het verleden meer statushouders onderbrach ten dan ze volgens hun taakstel ling hoefden te doen. Andere gemeenten, zoals bij voorbeeld Veere, hebben een 'schuld' doordat er minder men sen een huis kregen dan was opge dragen. In totaal moet Zeeland in die pe riode 631 statushouders een wo ning bieden. In juli bleef de huis vesting van statushouders in Zee land iets achter bij het landelijk ge middelde. zaterdag 6 augustus 2016 Doping is niet alleen voor de grote jongens Maurice Steketee Statushouder Basel Nasser (23) heeft 'genoeg geld' gekre gen om zijn vrouw in Syrië in elk geval een half jaar lang jour nalistiek te laten studeren. Jeffrey Kutterink Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 33